3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyspy Salomona mówią, że ograniczy chińską policję |  wiadomości o polityce

Wyspy Salomona mówią, że ograniczy chińską policję | wiadomości o polityce

Wysłannik Wysp Salomona do Australii powiedział, że stacjonująca tam chińska policja będzie pod lokalnym dowództwem.

Wysłannik Wysp Salomona do Australii powiedział, że rozmieszczona tam chińska policja będzie podlegać lokalnym siłom i nie będzie w stanie zastosować surowych metod obserwowanych w miastach takich jak Hongkong.

„Zamierzamy upewnić się, że rzeczy, które dzieją się w innych krajach, takich jak Hongkong, nie zdarzają się w naszym kraju” – powiedział w poniedziałek dla radia ABC Robert Cecillo, wysoki komisarz ds. australijskich Wysp Salomona.

Komentarze Sisilo wynikają z obaw o rosnące wpływy Chin na Wyspach Salomona, zamieszkałym przez 700 000 mieszkańców kraju wyspiarskim na Pacyfiku, po tym jak oba kraje podpisały w zeszłym miesiącu porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. Zgodnie z warunkami umowy, Chiny mogłyby wysłać tam uzbrojoną policję, aby pomóc w utrzymaniu „porządku społecznego”.

Sisilo powiedział, że kiedy chińska policja dotrze na Wyspy Salomona, będzie pod lokalnym dowództwem.

Umowa nie różni się od umowy między Australią a Wyspami Salomona. Podczas zamieszek na Wyspach Salomona pod koniec listopada, Canberra wysłała ponad 70 pracowników ochrony na prośbę rządu wyspy.

„Nasz premier powiedział, że staramy się zdywersyfikować nasze źródła pomocy, a w tym przypadku oczekujemy od Chin, aby zapewniły tego rodzaju wsparcie, podobnie jak Australia i inne kraje, które zapewniają ten sam poziom wsparcia” – powiedział Cicillo. podczas konferencji. Wywiad.

Zarówno Australia, jak i Stany Zjednoczone obawiają się, że nowa umowa może dać Chinom bazę wojskową na Pacyfiku.

„Szeroki charakter umowy o bezpieczeństwie pozostawia otwarte drzwi dla rozprzestrzeniania się Chińskiej Republiki Ludowej” [People’s Republic of China] Departament Stanu USA powiedział po pojawieniu się wiadomości o porozumieniu w sprawie bezpieczeństwa.

W Australii umowa wywołała zastanowienie się nad jej relacjami z wyspiarskim krajem i innymi narodami Pacyfiku, do których Chiny również dążą.

READ  Wyjaśnienie: „Neutralna” Europa wycofuje się, gdy NATO przygotowuje się do ekspansji

Premier Wysp Salomona, Manasseh Sogavari, wielokrotnie zaprzeczał, że Chiny będą w stanie zbudować bazę, podczas gdy Sisilo powiedział ABC, że jego rząd jest „w gotowości” do zawarcia umów rozwojowych, które mogłyby dać Chinom kontrolę nad głównymi projektami infrastrukturalnymi.

Kraje takie jak Wyspy Salomona mogą chcieć uniknąć błędów Sri Lanki, która musiała przekazać infrastrukturę portową Chinom w 2017 r., kiedy nie spłaciła ogromnej pożyczki.