19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyniki wyborów w Indiach 2024: Modi ogłasza zwycięstwo, ale nie uzyskuje pełnej większości

Wyniki wyborów w Indiach 2024: Modi ogłasza zwycięstwo, ale nie uzyskuje pełnej większości

NOWE DELHI (AP) – premier Narendra Modi Ogłoś zwycięstwo Ze względu na swój sojusz w wyborach powszechnych w Indiach twierdził, że posiada mandat niezbędny do realizacji swojego programu, mimo że jego partia straciła mandaty na rzecz silniejszej niż oczekiwano opozycji, co było sprzeczne z jego mieszanymi wynikami gospodarczymi i polaryzującą polityką.

„Dzisiejsze zwycięstwo jest zwycięstwem największej demokracji na świecie” – powiedział Modi we wtorek zgromadzonym w siedzibie swojej partii, dodając, że indyjscy wyborcy „okazali ogromne zaufanie” do jego partii i koalicji Sojuszu Narodowo-Demokratycznego (NDA).

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Oficjalne wyniki Wyniki indyjskiej komisji wyborczej pokazały w środę, że NDA zdobyła 294 mandaty, więcej niż 272 potrzebne do zapewnienia większości, ale znacznie mniej niż oczekiwano.

Po raz pierwszy od dojścia do władzy hinduskiej nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata w 2014 r. nie zapewniła sobie samodzielnie większości, zdobywając 240 mandatów – znacznie mniej niż rekordowe 303 mandaty, które zdobyła w wyborach w 2019 r.

Oznacza to, że Modi będzie potrzebował wsparcia innych partii w swojej koalicji, co będzie oszałamiającym ciosem dla 73-letniego prezydenta, który liczył na miażdżące zwycięstwo. W trakcie kampanii wyborczej Modi mówił, że jego partia prawdopodobnie zdobędzie 370 mandatów, a jej sojusznicy kolejne 30.

Obecnie opiera się na wsparciu kluczowych sojuszników, m.in. telugu Desam Party w południowym stanie Andhra Pradesh z 16 mandatami i Janata Dal (United), która zdobyła 12 mandatów we wschodnim stanie Bihar, a także mniejszych ugrupowań.

„Indyjskich wyborców nie można uważać za coś oczywistego” – napisano w artykule redakcyjnym „The Times of India”. „Wyborcy wyraźnie wskazali, że miejsca pracy i aspiracje gospodarcze mają znaczenie. Wyniki ekonomiczne wskazują, że miejsca pracy mają znaczenie.

Kongres zdobył 99 mandatów, poprawiając swój wynik o 52 mandaty w wyborach w 2019 r. Wśród swoich kluczowych sojuszników Partia Samajwadi zdobyła 37 mandatów w północnym stanie Uttar Pradesh, co poważnie zdenerwowało BJP. Ogólnoindyjski Kongres Trinamool zdobył 29 mandatów w Bengalu Zachodnim. i Dravida Munnetra Kazhagam 22 miejsca w południowym stanie Tamil Nadu.

READ  Ukraińscy bojownicy utrzymali się, gdy Putin ogłosił zwycięstwo w Mariupolu

the Indyjska Koalicja Opozycyjna W sumie zdobyła 232 mandaty.

Dyrektor Centrum Milan Vaishnav powiedział, że BJP może być obecnie „w dużym stopniu zależna od dobrej woli swoich sojuszników, co czyni z nich kluczowych graczy, od których możemy oczekiwać, że dadzą z siebie wszystko, zarówno jeśli chodzi o kształtowanie polityki, jak i tworzenie rządu”. Program Azji Południowej w Carnegie Endowment for International Peace.

„Rezultat co najmniej podważa autorytet premiera Modiego. On sam przeprowadził te wybory” – powiedział Pratap Bhanu Mehta, komentator polityczny. „Dzisiaj jest on po prostu kolejnym politykiem, mniejszym niż wcześniej” – stwierdził artykuł w dzienniku Indian Express „The People”.

Zwolennicy Partii Kongresowej skandują, obserwując procedury liczenia głosów w siedzibie swojej partii w New Delhi w Indiach, wtorek, 4 czerwca 2024 r. (AP Photo/Altaf Qadri)

W maratonie wyborczym odbywającym się przez sześć tygodni w Stanach Zjednoczonych oddano ponad 640 milionów głosów Największa praktyka demokratyczna na świecie.

W obliczu nagłego spadku poparcia dla BJP rywale twierdzili, że odnieśli także swego rodzaju zwycięstwo, a główna opozycyjna partia Kongresu stwierdziła, że ​​wybory były „moralną i polityczną stratą” dla Modiego.

„To zwycięstwo narodu i zwycięstwo demokracji” – powiedział dziennikarzom lider partii Kongresu Mallikarjun Kharge.

Pomimo niepowodzenia Modi zobowiązał się dotrzymać swojej wyborczej obietnicy przekształcenia gospodarki Indii z obecnej piątej w trzecią co do wielkości na świecie i nie uchylać się od realizacji swojego programu.

Powiedział, że między innymi zwiększy produkcję obronną Indii, zwiększy możliwości zatrudnienia młodych ludzi, zwiększy eksport i pomoże rolnikom.

„W tym kraju rozpocznie się nowy rozdział ważnych decyzji. „To jest gwarancja Modiego”.

Wiele z hinduskich polityk nacjonalistycznych, które wprowadził w ciągu ostatnich dziesięciu lat, również pozostanie w mocy.

Zwycięstwo Modiego było dopiero drugim przypadkiem, gdy indyjski przywódca utrzymał władzę na trzecią kadencję po Jawaharlalu Nehru, pierwszym premierze kraju. Zanim Modi doszedł do władzy, Indie miały rządy koalicyjne przez 30 lat.

READ  Gdzie jest Putin? Przywódca zostawia innym złe wieści o Ukrainie

Gratulacje dla Modiego napłynęły przywódcy krajów regionu, w tym sąsiedniego Nepalu i Bhutanu, podczas gdy Biały Dom pochwalił Indie za „żywy proces demokratyczny”.

W ciągu dziesięciu lat sprawowania władzy Modi zmienił krajobraz polityczny Indii, wprowadzając… Hinduski nacjonalizmKiedyś była to ideologia skrajna w Indiachdo głównego nurtu, pozostawiając kraj głęboko podzielony.

Jego zwolennicy postrzegają go jako samodzielnego i silnego przywódcę, któremu udało się poprawić pozycję Indii w świecie. Mówią o nim krytycy i przeciwnicy Najpierw polityka hinduska Wywołało to nietolerancję, podczas gdy gospodarka, jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, stała się bardziej nierówna.

Dla Payala, mieszkańca północnego miasta Lucknow, który używa tylko jednego nazwiska, wybory dotyczyły gospodarki i ogromnej liczby ludzi żyjących w biedzie w Indiach.

„Ludzie cierpią, nie ma pracy, a ludzie są w sytuacji, w której ich dzieci muszą robić herbatę i sprzedawać ją na poboczu drogi” – powiedział Payal. „To dla nas wielka sprawa. Jeśli nie obudzimy się teraz, to kiedy się obudzimy?”

Rahul Gandhi, główna twarz opozycyjnej Partii Kongresowej, powiedział, że postrzega liczby wyborów jako wiadomość od obywateli.

„Najbiedniejsi ludzie w tym kraju stanęli w obronie Konstytucji Indii” – powiedział na konferencji prasowej.

Popularność Modiego w ciągu pierwszych dwóch kadencji przewyższyła popularność jego partii, udało mu się też przekształcić wybory parlamentarne w wybory prezydenckie. Kampania w stylu prezydenckimprzy czym BJP stawia na markę lidera.

„Modi był nie tylko głównym działaczem, był jedynym działaczem w tych wyborach” – powiedział Yamini Aiyar, badacz polityki publicznej.

Krytycy twierdzą, że pod rządami Modiego demokracja w Indiach znajduje się pod coraz większą presją ze względu na taktykę silnej ręki stosowaną w celu podporządkowania sobie przeciwników politycznych, wywierania presji na niezależne media i tłumienia sprzeciwu. Rząd odrzuca takie oskarżenia i twierdzi, że demokracja kwitnie.

READ  Test Sekretarza Generalnego ONZ: Zniesławienie bez wskazania sprawców naruszeń klimatycznych na świecie

Pod rządami Modiego pogorszyło się także niezadowolenie gospodarcze. Podczas gdy giełdy osiągnęły rekordowe poziomy, wzrosła stopa bezrobocia wśród młodych osób Tylko niewielka część Hindusów Wykorzystanie boomu.

Gdy w połowie kwietnia rozpoczęło się głosowanie, BJP była początkowo pewna siebie Skoncentrowała swoją kampanię W sprawie „gwarancji Modiego” z podkreśleniem osiągnięć gospodarczych i społecznych, które według jego partii doprowadziły do ​​ograniczenia ubóstwa. Z Modim u władzy „Indie staną się krajem rozwiniętym do 2047 r.” – powtarzał podczas zgromadzeń po wiecach.

Jednak kampania stawała się coraz bardziej burzliwa, w miarę jak Modi nasilał swoją ukierunkowaną, polaryzującą retorykę Muzułmanie, którzy stanowią 14% populacjiJest to taktyka mająca na celu pobudzenie wyborców z hinduskiej większości.

Opozycyjny India Alliance zaatakował Modiego za jego hinduską politykę nacjonalistyczną i prowadził kampanię dotyczącą bezrobocia, inflacji i nierówności.

Ayar, badacz polityki publicznej, dodał: „Te kwestie odbiły się echem i wywarły wpływ”.