22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: urzędnicy amerykańscy oceniają możliwą „manipulację” akcjami banków.

Wyłącznie: urzędnicy amerykańscy oceniają możliwą „manipulację” akcjami banków.

4 maja (Reuters) – Urzędnicy federalni i stanowi USA oceniają, czy „manipulacja rynkowa” spowodowała niedawną zmienność akcji banków, podało w czwartek źródło zaznajomione z tą sprawą, ponieważ Biały Dom obiecał monitorować „zdrową presję krótkiej sprzedaży”. . banki”.

Akcje banków regionalnych ponownie zaczęły spadać w tym tygodniu po upadku First Republic Bank, trzeciego średniego banku amerykańskiego, który upadł w ciągu dwóch miesięcy. Według firmy analitycznej Ortex, krótcy sprzedawcy zarobili w czwartek 378,9 miliona dolarów zysków papierowych z zakładów przeciwko niektórym regionalnym bankom.

Źródło, które nie było upoważnione do publicznego wypowiadania się, powiedziało, że zwiększona aktywność krótkiej sprzedaży i zmienność akcji doprowadziły w ostatnich dniach do wzmożonej kontroli ze strony urzędników federalnych i stanowych oraz organów regulacyjnych, biorąc pod uwagę silne fundamenty sektora i odpowiedni poziom kapitału.

„Stanowe i federalne organy regulacyjne i urzędnicy są coraz bardziej zaniepokojeni możliwością manipulacji na rynku w odniesieniu do akcji banków” – podało źródło.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Karen Jean-Pierre, powiedziała, że ​​administracja Bidena uważnie obserwuje sytuację, ale wszelkie potencjalne działania zostaną podjęte przez SEC.

„Administracja będzie ściśle monitorować rozwój sytuacji na rynku, w tym presję na krótkie pozycje w zdrowych bankach” – powiedział Jean-Pierre podczas briefingu w Białym Domu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Bankierów wezwało w czwartek Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do zbadania znaczącej krótkiej sprzedaży akcji banków i interakcji w mediach społecznościowych, które, jak twierdzi, wydają się „oderwane od podstawowych realiów finansowych”.

„Wzywamy Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do rozważenia wszystkich jej istniejących narzędzi i podjęcia działań w celu ograniczenia możliwości nadużyć w biznesie i przywrócenia zaufania inwestorów” – powiedziała grupa.

Przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział w czwartek, że agencja będzie ścigać wszelkie formy niewłaściwego postępowania, które mogłyby zagrozić inwestorom lub rynkom.

„Jak powiedziałem, w czasach zwiększonej zmienności i niepewności, SEC koncentruje się szczególnie na identyfikowaniu i ściganiu wszelkich form niewłaściwego postępowania, które mogłyby zagrozić inwestorom, tworzeniu kapitału lub szerzej rynkom” – powiedział w pisemnym oświadczeniu.

READ  Giełda ma „prawdziwy” problem: poranną odprawę

Prezes i dyrektor generalny Consumer Bankers Association, Lindsey Johnson, podkreśliła, że ​​sektor bankowy pozostaje silny i wezwała decydentów do wzywania do „nieetycznego zachowania inwestorów-aktywistów”, którzy wykorzystują zmienność rynku.

„Ta zmienność jest napędzana emocjami i dezinformacją, która nie odzwierciedla silnych fundamentów naszych banków” – powiedział Johnson w oświadczeniu.

„Instytucje te pozostają odporne i dobrze dokapitalizowane, a Amerykanie mogą być pewni, że ich depozyty są bezpieczne”.

Indeks S&P 600 (.SPSMCBKS) Bank spadł w czwartek o ponad 3%. Akcje PacWest Bancorp (PACW.O) spadły o ponad 50% po tym, jak potwierdził, że bada opcje strategiczne.

Western Alliance Bancorp (WAL.N) zaprzeczył doniesieniom Financial Times, że bada potencjalną sprzedaż i powiedział, że bada opcje prawne. Jego akcje spadły o ponad 38%, a obrót akcjami był kilkakrotnie wstrzymywany.

Źródło podało, że wahania cen akcji nie odzwierciedlają faktu, że wiele banków regionalnych osiągnęło lepsze wyniki niż w pierwszym kwartale i miało solidne fundamenty, w tym stabilne depozyty, odpowiedni kapitał i niskie niezabezpieczone depozyty.

Źródło nie podało szczegółów dotyczących konkretnych przypadków, na które zwróciły uwagę federalne lub stanowe organy regulacyjne.

Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji powiedział, że nie może potwierdzić dochodzeń ani czy jest świadomy jakiejkolwiek konkretnej aktywności rynkowej. Ale powiedział, że koncentruje się na „identyfikowaniu, zatrzymywaniu i rozwiązywaniu wszelkich nielegalnych praktyk na naszych rynkach”, które naruszają prawo stanowe.

Krótka sprzedaż, w przypadku której inwestorzy sprzedają pożyczone papiery wartościowe z zamiarem odkupienia ich po niższej cenie, aby zgarnąć różnicę, nie jest nielegalna i jest uważana za część zdrowego rynku. Ale manipulacja cenami akcji, którą SEC definiuje jako „umyślne lub umyślne zachowanie mające na celu oszukanie lub oszukanie inwestorów poprzez sztuczną kontrolę lub wpływanie na„ ceny akcji ”, jest nielegalne”.

READ  Inwestor mówi, że zespół Elona Muska szuka nowego finansowania dla Twittera

Krótka sprzedaż wywołała wezwania do tymczasowego zakazu, ale urzędnik SEC powiedział w środę, że agencja „obecnie nie rozważa” takiego posunięcia.

SEC po raz pierwszy ostrzegła inwestorów w marcu, w okresie dużej zmienności rynkowej związanej z upadkiem Doliny Krzemowej i Signature Bank, że uważnie obserwuje stabilność rynku i będzie ścigać wszelkie formy niewłaściwego postępowania.

Pod redakcją Kierana Murraya i Chizu Nomiyamy

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.