7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyłącznie: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na tureckiego biznesmena, twierdząc, że ma powiązania z irańskimi siłami Quds

Wyłącznie: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na tureckiego biznesmena, twierdząc, że ma powiązania z irańskimi siłami Quds

WASHINGTON (Reuters) – W czwartek administracja Bidena nałożyła sankcje na wybitnego tureckiego biznesmena Sitke Ayana i jego sieć firm, oskarżając go o działanie jako pośrednik w sprzedaży ropy i praniu pieniędzy w imieniu Gwardii Rewolucyjnej Iranu.

Działania USA pojawiają się w czasie, gdy stosunki między obydwoma krajami są napięte w wielu kwestiach, w tym w sporze o politykę syryjską i zakupie przez Ankarę rosyjskich systemów obrony powietrznej.

Departament Skarbu powiedział w oświadczeniu po raz pierwszy zgłoszonym przez Reuters, że firmy Ayan zawarły międzynarodowe umowy sprzedaży irańskiej ropy, organizowały dostawy i pomagały w praniu dochodów i wstrzymywaniu źródła irańskiej ropy w imieniu irańskich sił Quds, ramienia irańskiej Gwardii Rewolucyjnej . .

Dodała, że ​​„Ayaan zawarł kontrakty biznesowe na sprzedaż irańskiej ropy wartej setki milionów dolarów kupującym” w Chinach, Europie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dodając, że następnie zwrócił wpływy siłom Quds.

Syn i partner Ayana Bahauddina Ayana, Kasim Oztas, oraz dwóch innych obywateli Turcji zaangażowanych w jego sieć biznesową, a także 26 firm, w tym ASB Group, holding z siedzibą na Gibraltarze i statek, również zostali wymienieni.

W e-mailowej odpowiedzi na prośbę Reutera o komentarz Setke Ayan powiedział: „Będziemy bronić naszych praw przed wszystkimi”.

Dodał, że brał udział w dwóch działaniach handlowych z Iranem. Były to handel ropą i produktami ropopochodnymi zakończony sankcjami w 2010 roku oraz sprzedaż irańskiej energii elektrycznej do Turcji w latach 2009-2015, z której zrezygnował ze względu na problemy z płatnościami.

„Nigdy w życiu nie współpracowałem z nikim innym niż oficjalne irańskie instytucje rządowe” – powiedział.

Bahadin i syn Ayana, Oztas, nie mogli od razu uzyskać komentarza. Grupa ASB firmy Ayan i turecki dział komunikacji nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Ministerstwo Skarbu zamroziło wszelkie amerykańskie aktywa zidentyfikowanych osób i generalnie zabrania Amerykanom prowadzenia z nimi interesów. Karom podlegają również osoby, które dokonują określonych transakcji z określonymi.

READ  Korea Północna i Erytrea to jedyne dwa kraje, w których nie ma szczepionek

Waszyngton niedawno ostrzegł Turcję, aby powstrzymała się od inwazji wojskowej na północną Syrię po tym, jak Ankara oświadczyła, że ​​przygotowuje się do możliwej inwazji lądowej na Syryjskie Kurdyjskie Ludowe Jednostki Ochrony (YPG), które uważa za terrorystyczne, ale stanowią większość wspieranych przez USA sił syryjskich Siły Demokratyczne. .

Waszyngton dąży do nałożenia szerokich sankcji na Iran i szuka sposobów na zwiększenie presji, gdy wysiłki na rzecz ożywienia porozumienia nuklearnego z Teheranem z 2015 r. słabną.

Prezydent Joe Biden starał się negocjować powrót Iranu do porozumienia nuklearnego po tym, jak były prezydent Donald Trump wycofał się z niego w 2018 roku.

Umowa z 2015 r. ograniczyła działalność Iranu w zakresie wzbogacania uranu, aby utrudnić Teheranowi rozwój broni jądrowej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Iran zaprzecza chęci zdobycia broni nuklearnej.

(Reportaż Humeyry Pamuka i Daphne Psalidakis); Dodatkowe raporty autorstwa Ezgi Erkoyon i Darrena Butlera; Montaż autorstwa Howarda Gullera i Clarence’a Fernandeza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.