25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wydaje się, że kontrofensywa Ukrainy przeciwko Rosji jest w początkowej fazie

Wydaje się, że kontrofensywa Ukrainy przeciwko Rosji jest w początkowej fazie

Nasilenie operacji we wschodniej i południowo-wschodniej Ukrainie w ostatnich dniach wydaje się wskazywać, że początkowe etapy spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosji są już w toku, ale według urzędników amerykańskich główny atak jeszcze się nie rozpoczął.

We wtorek zachodni urzędnik powiedział dziennikarzom, że siły ukraińskie prowadzą operacje wokół Bachmuta i na południe od Doniecka, a działania na południe od Doniecka wydają się stanowić nowy wysiłek.

Ukraina milczy na temat tego, jak może rozpocząć się jej kontrofensywa. W weekend Ministerstwo Obrony Ukrainy Wideo opublikowane z żołnierzami przykładającymi palce do ust w geście „szh”, któremu towarzyszy tekst: „Plany kochają ciszę. Nie będzie zapowiedzi początku”.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar powiedziała w poniedziałek, że obrona terytorium Ukrainy obejmuje prowadzenie „działań kontrofensywnych”, ale odrzuciła rosyjskie twierdzenia, że ​​rozpoczęła się kontrofensywa na szerszą skalę. Odnotowano postępy Ukrainy w wioskach w pobliżu Bachmuta i poinformowano, że siły ukraińskie mają teraz wyżyny w pobliżu symbolicznego miasta.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy od kilku miesięcy szkolą siły ukraińskie w połączonych ćwiczeniach kontrataku zbrojeniowego. Szkolenie zaowocowało powstaniem dodatkowych dziewięciu ukraińskich brygad pancernych i zmechanizowanych, które są teraz na Ukrainie, a trzy kolejne szkolą się obecnie w Niemczech.

Filmy z mediów społecznościowych z działań na Ukrainie nie wydają się pokazywać zachodniego sprzętu, takiego jak pojazdy opancerzone Bradley lub Stryker, który prawdopodobnie jest częścią tych wyszkolonych przez USA brygad i może wskazywać, że rozpoczął się główny atak kontrofensywy.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział dziennikarzom, którzy podróżowali z nim w weekend, że „będą przerwy i starty” dla ukraińskiego kontrataku, ale Ukraińcy są dobrze przygotowani.

the Zniszczenie tamy Cachova Pod Zaporożem może utrudnić kontrofensywę Ukrainy, utrudniając prowadzenie operacji mostowych i powodując ewakuację tysięcy mieszkańców zalanego terenu.

READ  Pozorne ataki przeprowadzone przez Izrael i Iran dają nowy wgląd obu siłom zbrojnym