6 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybuchły protesty, gdy Marcos powrócił do wyborów prezydenckich na Filipinach

Wybuchły protesty, gdy Marcos powrócił do wyborów prezydenckich na Filipinach

  • Marcus prowadzi w nieoficjalnym zestawieniu z dużą przewagą nad rywalami
  • Akcje filipińskie spadają, ale rosną po wyborach
  • Około 400 protestujących przeciwko Marcosowi zebrało się przed lokalem wyborczym
  • Sondaż odrzuca apelacje o wykluczenie Marcosa

MANILA (Reuters) – Filipiny obudziły się we wtorek w nowym, ale znanym krajobrazie politycznym po tym, jak zwycięstwo wyborcze Ferdinanda Marcosa Jr utorowało drogę do niewyobrażalnego wcześniej powrotu do najwyższego urzędu politycznej rodziny rządzącej w kraju.

Marcos, lepiej znany jako „Pong Pong”, pokonał arcy-rywala Lenny’ego Robredo, stając się pierwszym kandydatem we współczesnej historii, który zdobył zdecydowaną większość w wyborach prezydenckich na Filipinach, co oznacza oszałamiający powrót syna obalonego dyktatora tego samego imię dekady temu. w robieniu. Czytaj więcej

Marcos uciekł z rodziną na wygnanie na Hawaje podczas powstania „ludowej władzy” w 1986 roku, które zakończyło 20-letnie autokratyczne rządy jego ojca. Od czasu powrotu na Filipiny w 1991 roku służy w Kongresie i Senacie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Nieuchwytne zwycięstwo Marcosa w poniedziałkowych wyborach wydaje się teraz pewne, z około 98% uprawnionych głosów obliczonych w nieoficjalnym liczeniu, z prawie 31 milionami oddanych głosów, podwajając głosy Robredo.

Oficjalny wynik spodziewany jest pod koniec miesiąca.

„Są tysiące z was, wolontariuszy, równoległych grup i przywódców politycznych, którzy rzucili się z nami tak wiele z powodu naszej wiary w przesłanie jedności” – powiedział Marcos w oświadczeniu wyemitowanym na Facebooku, stojąc obok flagi Filipin.

Chociaż 64-letni Marcos prowadził kampanię na platformie jedności, analitycy polityczni twierdzą, że jego prezydentura raczej nie zwiększy tego, pomimo marginesu zwycięstwa.

Akcje filipińskie (.psi) Spadł we wtorek o 3% przed odrobieniem strat. Spadek podążał za słabszymi światowymi giełdami, chociaż analitycy wskazywali na niepewność co do tego, jaką politykę może prowadzić Marcus.

READ  Szef NATO ostrzega, że ​​Rosja najeżdża Ukrainę, ostrzega, że ​​wojna może trwać latami

„Inwestorzy chcą zobaczyć jego zespół ekonomiczny” – powiedział Jonathan Ravelas, główny analityk rynku w BDO Unibank w Manili. Tymczasem peso wzrosło o 0,4% w stosunku do dolara.

Wiele milionów wyborców Robredo jest oburzonych tym, co uważają za bezwstydną próbę haniebnej próby byłej Pierwszej Rodziny, by wykorzystać swoje mistrzostwo w mediach społecznościowych do ponownego wymyślenia historycznych narracji o ich czasach u władzy.

Tysiące przeciwników Marcosa Starszego padło ofiarą prześladowań podczas brutalnej ery stanu wojennego 1972-1981, a nazwisko stało się synonimem grabieży, nepotyzmu i ekstrawaganckiego życia, a miliardy dolarów bogactwa państwowego zniknęły.

Rodzina Marcos zaprzeczyła jakimkolwiek wykroczeniom, a wielu jej zwolenników, blogerów i wpływowych osób w mediach społecznościowych twierdzi, że historyczne relacje są zniekształcone.

Studenci na etapie protestu

Około 400 osób, głównie studentów, zorganizowało we wtorek protest przed Komisją Wyborczą przeciwko Marcosowi, powołując się na nieprawidłowości wyborcze.

Komisja Wyborcza (Komelec), która stwierdziła, że ​​głosowanie było stosunkowo spokojne, również we wtorek poparła odrzucenie skarg różnych grup, w tym ofiar stanu wojennego, które starały się wykluczyć Marcosa z wyścigu prezydenckiego na podstawie wyroku podatkowego z 1995 r. uchylania się.

Lewicowa grupa Akbayan, jeden ze składających petycję, oświadczyła, że ​​odwoła się od decyzji do Sądu Najwyższego, nazywając to „poważną instytucjonalną porażką”.

Wielkim zwycięstwem Marcosa było zapewnienie córce prezydenta Rodrigo Duterte, Sarah Duterte-Carpio, na wiceprezydent. Zdobył ponad trzykrotnie więcej głosów niż jego najbliższy konkurent, a także prawdopodobnie zwiększył akceptację Marcusa w wielu dziedzinach.

READ  Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: Zełenski nazywa siły rosyjskie „rzeźnikami” po znalezieniu masowych grobów cywilów w okolicach Kijowa - Mubaszer | wiadomości ze świata

Karapatanska grupa praw człowieka wezwała Filipińczyków do odrzucenia nowej prezydentury Marcosa, która, jak twierdzi, została zbudowana na kłamstwach i dezinformacji, aby „usunąć brzydkie zapachy z nienawistnego wizerunku Marcosa”.

Marcus, który podczas kampanii omijał debaty i wywiady, chwalił swojego ojca jako geniusza i męża stanu, ale irytowały go także pytania dotyczące stanu wojennego.

Ponieważ liczenie głosów pokazało, ile wygrał Marcos, Robredo poprosił swoich zwolenników, aby kontynuowali walkę o prawdę do następnych wyborów.

„Zbudowanie struktur kłamstw zajęło trochę czasu” – powiedziała. „Mamy czas i możliwość, by z nimi walczyć i je rozmontować”.

Marcos dostarczył kilku wskazówek w trakcie swojej kampanii wyborczej, co do tego, jak będzie wyglądać jego program polityczny, ale powszechnie oczekuje się, że będzie bacznie przyglądał się ustępującemu prezydentowi Duterte, który skupił się na dużych pracach infrastrukturalnych, bliskich powiązaniach z Chinami i silnym wzrost. Twardy styl przywództwa Duterte przyniósł mu ogromne wsparcie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdanie Neila Jerome’a ​​Moralesa. Napisane przez Martina Petty’ego; Edytowanie przez Eda Daviesa i Raju Gopalakrishnan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.