10 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wszystko albo nic dla rządzącej w Polsce partii PiS w tym roku – POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby wysłuchać tego artykułu

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

WARSZAWA – rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) chce osiągnąć w tym roku coś, czego nigdy wcześniej nie dokonała w demokratycznej historii kraju – wygrać trzecią kadencję.

Ale tak samo jak lider partii Jarosław Kaczyński Zgadza się Niedawno powiedział, że jest to „trudniejsze” niż zwycięstwa partii w 2015 i 2019 r., a zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych byłoby harówką.

PiS boryka się z pewnymi poważnymi przeszkodami, ale partia jest politycznym wojownikiem na gołe pięści, mającym na koncie zwycięstwa w ciasnych wyborach.

Praworządność i unijne pieniądze

Warszawa od siedmiu lat spiera się z Brukselą w sprawie podjętej przez nacjonalistyczny rząd próby poddania wymiaru sprawiedliwości ściślejszej kontroli politycznej. Został on potępiony przez urzędników UE jako atak na wartości demokratyczne UE.

Po latach daremnych prób wymuszenia zmiany polityki UE uderza Polskę mocno tam, gdzie boli – w portfel.

Była Warszawa został ukarany W październiku 2021 r. z grzywną dzienną w wysokości 1 mln euro (obecnie jest winien 436 mln euro) nałożoną przez sąd UE za nieprzestrzeganie nakazu sądu UE zawieszającego kontrowersyjny mechanizm regulacyjny dla sędziów.

Komisja Europejska też nie płaci 35 mld euro pożyczek i dotacji z funduszu odbudowy po pandemii do czasu osiągnięcia przez Warszawę uzgodnionych kamieni milowych w zakresie wycofywania zmian w systemie sądownictwa i przywracania odwołanych sędziów.

Przy inflacji na poziomie 17,5 proc. – jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej – i wydatkach rządowych pod presją, partia rządząca desperacko potrzebuje tych pieniędzy przed wyborami.

„Jeśli nie nadejdzie finansowanie, zmobilizuje to opozycję” – powiedział Norbert Maliszewski, szef rządowego centrum analiz.

Ale żeby zdobyć pieniądze, Warszawa musiałaby uchwalić ustawę zmieniającą system regulacji sędziów, co wywołałoby walkę w koalicji rządzącej, w której PiS jest największym członkiem, ale potrzebuje poparcia parlamentarnego znacznie mniejszej skrajnie prawicowej i eurosceptycznej grupy. Partia Jedna Polska utrzyma władzę.

READ  Platforma audiobooków została uruchomiona przez Draga Group w Polsce

Walka wewnętrzna

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zdecydowanie sprzeciwia się wycofywaniu się z reform sądownictwa Omara Marqueza/Getty Images

Jednolita Polska, kierowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, jest stanowczo przeciwna, choć w PiS panuje powszechna zgoda co do konieczności wycofania się z reform sądownictwa w celu zabezpieczenia środków pomocowych.

Doprowadziło to do wielokrotnych prób przełamania impasu przez premiera Mateusza Morawieckiego – na razie bez powodzenia.

„Istnieje pewna różnica zdań w kwestiach prawnych, co otwiera nowe możliwości [EU] finansów” – powiedział rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział W środę.

Posłowie partii Jedna Polska wykorzystują też okazję, by przebić Morawieckiego, rywala Ziopra, do przywództwa prawicy.

Jeden z jego zastępców, posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa, Wyrwał się „Do małych bankierów” – to nieoficjalne nawiązanie do Morawieckiego, który zanim został politykiem był prezesem dużego banku. Tacy „bankierzy” powinni „zamienić biało-czerwoną flagę na tęczę”, powiedział Kempa podczas koncertu sylwestrowego, którego gospodarzem była popowa grupa Black Eyed Peas. Gra Tęczowe opaski na rękę.

„Czy wygrasz wybory z tymi wyborcami? Jestem pewien, że nie” – dodał Kemba.

Maliszewski powiedział, że te podziały społeczne osłabiają poparcie dla rządzącej koalicji.

„Jednym z najgorszych problemów są konflikty wewnętrzne. Źle to wygląda” – powiedział, dodając, że PiS już jest Około 37 procent poparcia Wśród wyborców zdobyła o 6 punktów procentowych mniej niż przed wyborami w 2019 roku.

Zrewitalizowana opozycja

PiS wykazuje oznaki wyczerpania pomysłów, a Polacy tracą cierpliwość do partii, którą nęka duża liczba skandali związanych z zmuszaniem swoich członków (oraz ich przyjaciół i krewnych) do pracy w instytucjach państwowych. , firmy, fundusze i wszędzie tam, gdzie łatwo można zarobić.

– Skandale mamy rano, w południe i wieczorem – powiedział Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych, warszawskiego think tanku. „Żaden z nich nie zmienia zasad gry” – powiedział Kucharczyk, dodając, że ogólny efekt osłabia poparcie dla partii.

READ  Polska wydaje znaczek z portretem Wołodymyra Żeleńskiego

PiS jest nadal najpopularniejszą partią w Polsce, z 37 procentami w POLITICO Referendum, ale opozycja stopniowo robi postępy. W większości scenariuszy cztery główne partie opozycyjne mogłyby po wyborach stworzyć rząd większościowy, pomimo głębokich podziałów ideologicznych.

Narodowy sondaż wyborczy do Sejmu RP

Odwiedź więcej danych ankietowych z całej Europy Polityka Głosowanie.

Tutaj był duży czynnik powrót Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest liderem Platformy Obywatelskiej, głównej partii opozycyjnej w polityce krajowej w 2021 roku.

Tuscalowi udało się wzmocnić opozycję i dać PiS nadzieję, że uda się ją pokonać – powiedział Kucharczyk.

„PiS ma znacznie twardszą pozycję wyjściową niż w 2019 r., kiedy gospodarka była silna, a geje potrafili straszyć wyborców” – powiedział.

Przegrana skupia umysł

Ale jest kilka czynników przemawiających na korzyść PiS.

Jednym z nich jest wojna na sąsiedniej Ukrainie, gdzie rząd był zagorzałym zwolennikiem wysyłania przez Kijów dużych ilości broni i innej pomocy w walce z Rosją. Jego aktywne zaangażowanie poprawiło częściowo międzynarodową pozycję rządu.

Morawiecki gra w to, gdy kampania się rozkręca.

„Wybór prawa i sprawiedliwości jest tym, co gwarantuje pokój i stabilność” – powiedział w tym tygodniu.

A potem są konsekwencje porażki.

Jeśli wygra opozycja, tysiące zwolenników PiS, zamożnych cyników, bardzo szybko stracą pracę. Czołowi politycy BIS również stoją przed perspektywą śledztwa i ścigania za decyzje podjęte w ciągu ostatnich siedmiu lat.

„Demokracja i rządy prawa muszą chronić obywateli przed rządami rządzonymi przez oligarchię. Era rządów koalicyjnych dobiegnie końca” ostrzeżony Grzegorz Schetyna, wieloletni polityk obywatelski.

PiS stara się zwiększyć swoje poparcie wśród swoich głównych wyborców – wyborców starszych oraz tych z mniejszych miast i wsi – obietnicami finansowymi i odwoływaniem się do tradycyjnych wartości. Telewizja państwowa, która została przekształcona w propagandowe ramię partii rządzącej, pomaga tam – przekazuje wiadomość, że opozycja to zdrajcy Polski Tuska, której prawdziwa wierność leży w Berlinie, a nie w Warszawie.

READ  Jedyny polski astronauta, Miroslav Hermaszczyk, umiera w wieku 81 | Polska

„Sytuacja PiS jest trudna, ale nie niemożliwa” – powiedział Kucharczyk.