27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wsad był gruby, ale wciąż zabójczy

Wsad był gruby, ale wciąż zabójczy

Z ugryzieniem, które mogło rozłupać rekina na pół i pancerną miseczką, którą pokochać może tylko matka, Dunkleosteus był jednym z pierwszych drapieżników na Ziemi, terroryzującym morza subtropikalne 360 ​​milionów lat temu w okresie dewonu. Według niektórych szacunków monstrualna ryba ma długość autobusu szkolnego.

Jednak nowe badanie znacznie odbiega od szacowanego rozmiaru Dunkleosteusa. Russell Engelman, paleontolog z tytułem doktora. z Case Western Reserve University niedawno porównali proporcje pokrytej zbroją głowy Dunkleosteusa z rozmiarami czaszek setek żywych i skamieniałych ryb. W zeszłym miesiącu w dzienniku różnorodnośćEngelman podsumował, że te starożytne ryby miały zaledwie 13 stóp długości i bardziej przypominały pulchnego tuńczyka niż pełne wdzięku rekiny.

W ramach badań pan Engelman zbadał kilka okazów Dunkleosteus terrelli w Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland. Wiele z tych skamielin odkryto w pobliżu na klifach wzdłuż rzeki Rocky, co czyni okazy „dunk” symbolem prehistorycznych czasów miasta. Jednak niewiele badań przeprowadzono na temat wielkości Dunkleosteusa, a niektóre z wcześniejszych pomiarów wydały się Engelmannowi podejrzane.

Dunkleosteus należy do starożytnej rodziny ryb znanych jako stawonogi, która rządziła morzami w okresie dewonu. Ponieważ większość ciała Dunkleosteusa składała się prawdopodobnie z delikatnej chrząstki, tylko grube płyty pancerza, które otaczały jego głowę i szyję, zostały zachowane jako skamieliny. Chociaż te płytki utrzymują szczęki drapieżnika ząbkowane, ujawniają niewiele o reszcie jego ciała. W rezultacie większość wysiłków zmierzających do określenia wielkości Dunkleosteusa polegała na ekstrapolacji z rodowodu jego znacznie mniejszych krewnych.

Według pana Engelmanna długość głowy jest wiarygodnym wskaźnikiem wielkości ciała ryb: krótkie gatunki ryb mają na ogół krótsze głowy, a wysokie gatunki mają dłuższe głowy. Skoncentruj się na obszarze między okiem ryby a tyłem głowy. „Organizm nie może zbytnio manipulować rozmiarem tego obszaru, ponieważ tam znajduje się mózg i skrzela” – powiedział Engelman. „Jeśli twoje nozdrza stają się zbyt małe, dusisz się”.

READ  Rakieta w tajemniczy sposób rozbija się o powierzchnię księżyca. Świat wywiadu wojskowego nie ma pojęcia, kto go wysłał

Porównaj wielkość tego regionu w Dunkleosteus z proporcjami głowy prawie 1000 innych kopalnych i współczesnych gatunków ryb, których rozmiary wahają się od małego labraksa do dużych rekinów. Po dokonaniu pomiarów za pomocą kilku modeli doszedł do wniosku, że przeciętna głowa Dunkleosteusa, która mierzy około 24 cali długości, koreluje z rybą nieco dłuższą niż 11 stóp. Największy znany Dunkleosteus miał około 13,5 stopy. Zamiast behemotów wielkości autobusu, te ryby były bardziej podobne do chrząszczy Volkswagena, ale nadal są owadami, które mogą zadawać miażdżące kości ukąszenia.

Zmniejszenie wzrostu Dunkleosteusa zmienia również jego proporcje. Większość rekonstrukcji przedstawia Dunkleosteusa z wydłużonym ciałem rekina. Jednak pełniejsze skamieliny stawonogów ujawniają, że ryby te miały zarówno płaskonabłonkowe, jak i cylindryczne ciała. Pan Engelman uważa, że ​​Dunkleosteus prawdopodobnie wygląda jak okrągły tuńczyk.

Ta ryba była w pełni ukształtowana jak opancerzony Pac-Man. Był dwa razy większy od wielkiej białej paszczy i prawdopodobnie przewyższał liczebnie dłuższego rekina. „Ludzie mówią, że to cukierek, ale może to tylko twardy mięsień” – powiedział Engelman.

Od czasu opublikowania artykułu wiele osób nazwało ryby kopalne „Chunkleosteusw mediach społecznościowych. Ale pan Engelman nie uważa, by nowe szacunki cokolwiek umniejszały waleczności starego drapieżnika.

„Ludzie myślą, że to obniżenie wersji, ale w rzeczywistości jest to aktualizacja” – powiedział.

Daleki od powolnego mieszkańca dna, Dunkleosteus wydaje się być zbudowany do szybkich ruchów na otwartej wodzie. Nawet Dunkleosteus Niższy był nadal niekwestionowanym królem mórz dewońskich.

Nie wszyscy są do końca przekonani, że Dunkleosteus kołysał ciałem Abi. Trudno powiedzieć, jak naprawdę wyglądał Dunkleustius bez większej części jego ciała, powiedziała Caitlin Colery, paleontolog z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland. Podczas gdy chrząstka jest rzadko skostniała, Cleveland Shale wytworzył chrząstkowe ciała rekinów, które żyły obok Dunkleosteusa.

READ  NASA rejestruje pierwszy w historii start rakiety z komercyjnego miejsca poza Stanami Zjednoczonymi

„Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam masywny wsad” – powiedział dr Colery, który nie był zaangażowany w nowe badania. „Ale nie zamierzam się zbytnio przywiązywać, ponieważ w nauce, zwłaszcza w paleontologii, potrzeba jednego nowego odkrycia, aby wszystko zmienić”.