24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wózki, ubrania, jedzenie: jak miejscowi w Polsce pomagają ukraińskim uchodźcom

Mieszkańcy Warszawy przekazują ubrania, wózki i żywność ukraińskim uchodźcom | Indie dzisiaj

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmusiła tysiące Ukraińców do odebrania sobie życia i ucieczki do sąsiednich krajów. Wstępne szacunki mówią o eksodusie blisko 3 mln osób z Ukrainy od 24 lutego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła wjazd Ukraińców do sąsiednich krajów w następstwie rosyjskiej inwazji jako największy kryzys uchodźczy, jaki Europa widziała od II wojny światowej. Sama Polska przyjęła 1,8 mln uchodźców zmuszonych do ucieczki z Ukrainy w obliczu rosyjskiej okupacji.

Agencja ONZ ds. uchodźców twierdzi, że większość z 300 000 osób, które uciekły z Ukrainy do Europy Zachodniej, stanowiły kobiety i dzieci. Rzecznik Wysokiego Komisarza Matthew Saltmarsh powiedział.

Krok: Brytyjski minister powiedział, że ukraińscy uchodźcy mogą pozostać w moim domu, dopóki nie wrócą bezpiecznie

Gdy Ukraińcy napływali do swojego kraju w poszukiwaniu schronienia, polscy obywatele nie pozostawili kamienia na kamieniu, pomagając uchodźcom w każdy możliwy sposób.

Na dworcu autobusowym w stolicy Polski miejscowi dostarczają ubrania, żywność i wózki ukraińskim uchodźcom.

Wózki dla uchodźców ukraińskich na dworcu autobusowym w Warszawie | Indie dzisiaj

Anya, wolontariuszka z Warszawy, powiedziała India Today, że dworzec autobusowy został wybrany jako miejsce, w którym miejscowa ludność może dostarczyć ubrania, buty, jedzenie i napoje ukraińskim uchodźcom.

„Staramy się im pomóc. Znajdź miejsce, w którym mogą się zatrzymać i pomóż im wsiąść do pociągów lub autobusów, których potrzebują” – powiedziała Anya.

Darowizna odzieży dla uchodźców ukraińskich na dworcu autobusowym w Warszawie | Indie dzisiaj

Oprócz Polski Węgry, Słowacja, Mołdawia i Rumunia przyjęły także uchodźców ukraińskich uciekających przed rosyjskimi działaniami militarnymi.

We wtorek przywódcy z Polski, Czech i Słowenii odwiedzili oblężoną stolicę Ukrainy, Kijów, wspierając Ukrainę.