25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna na Ukrainie skłania UE do złagodzenia napięć związanych z polskimi rządami  Komisja Europejska

Wojna na Ukrainie skłania UE do złagodzenia napięć związanych z polskimi rządami Komisja Europejska

ten Komisja Europejska Polska przygotowuje się do uwolnienia miliardowych środków na amortyzację „w ciągu kilku tygodni”, wywołując zarzuty, że przedkłada wojenną jedność UE ponad obawy o rządy prawa w kraju.

Komisja od miesięcy odmawia otwarcia 36 miliardów (30 miliardów funtów) funduszu odzyskiwania. Polska Obawy o zdolność rządu do zagwarantowania właściwego wydatkowania unijnych pieniędzy ze względu na upolitycznienie sądów. Jednak w obliczu brutalnej wojny na granicy UE z 3 milionami uchodźców uciekających do krajów sąsiednich, w tym 1,86 miliona w Polsce, władze starają się położyć kres kontrowersjom.

Według dwóch źródeł komisja jest gotowa uwolnić z Polski miliardy, jeśli rząd planuje iść do przodu. Sąd dyscyplinarny Sądu Najwyższego powinien zostać uchylony, Centralny rys długoletniego sporu o praworządność między Warszawą a Brukselą. „Komisja ma silną wolę, aby temu zapobiec”, powiedział urzędnik, dodając, że pieniądze mogą zostać uwolnione „w ciągu kilku tygodni”. W wyniku polityki Warszawy zmierzającej do uwolnienia funduszy i zwiększenia kontroli politycznej nad sądownictwem, Polska nie potrzebuje komisji do przywrócenia sędziów, którzy zostali usunięci z urzędu.

Nie oczekuje się, by Komisja poczyniła jakiekolwiek postępy w procesie embarga, który mógłby kosztować Polskę miliardy środków unijnych za naruszanie praworządności. A Wyrok Sądu Głównego W zeszłym miesiącu wywarła nacisk na Brukselę, aby uruchomiła „mechanizm prawny” przeciwko Polsce i Węgrom, potwierdzając, że kraje stracą unijne pieniądze, jeśli naruszą demokratyczne standardy.

Egzekutywa UE chce także uwolnić Węgry w wysokości 2 7,2 mld euro, ale nie podjęła żadnej decyzji przed wyborami parlamentarnymi 3 kwietnia. Konfrontuje się z nim urzędujący premier Victor Orban Jeszcze trudniejsze wyzwanie przeciwko kandydatowi Zjednoczonej OpozycjiPomimo obecności na karcie do głosowania.

Polska jest w konflikcie z Brukselą od 2015 roku, kiedy do władzy doszło prawo nacjonalistyczne i Partia Sprawiedliwości, które zaczęły kontrolować wymiar sprawiedliwości, budząc obawy o rządy prawa. Finansowanie Węgier zostało zawieszone z powodu obaw przyjaciół i rodziny Orbana o wydawanie unijnych pieniędzy i upolitycznienie przedsiębiorstw państwowych.

READ  Życie uchodźców ukraińskich w Polsce

Największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej doprowadził do przybycia 1,86 miliona uchodźców do Polski i 273 000 na Węgry w ciągu trzech tygodni.

Odnosząc się do uwolnienia środków na zarządzanie warszawskimi uchodźcami, źródło powiedziało: „Nie ma sensu mieć środków ratunkowych z Polski, kiedy mamy w nich rzucać pieniędzmi”.

Daniel Freund, długoletni krytyk postępowania Komisji w sprawie kontrowersji niemieckich zielonych eurodeputowanych, powiedział, że komisja wydaje się być mieszanką uchodźców, „następnej wojny” i większego poczucia jedności. „Ignorowanie tendencji liberalnych i autorytarnych” w UE.

„Są ludzie w tobie Ukraina Zasadniczo walczą o rządy prawa i umierają ”- powiedział. „Jednocześnie uważasz, że dobrze jest przymknąć oko na tych, którzy go używają [Vladimir] W Polsce i na Węgrzech Putin współpracuje z Blake’iem, wymiarem sprawiedliwości, aby rozmontować niezależne media i przejąć dużą część gospodarki.

Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że będzie kontynuowała ocenę polskiego planu naprawczego, w tym „ocenę, czy środki zawarte w planie przyczynią się do skutecznego rozwiązania skierowanego do Polski zalecenia dotyczącego ochrony niezależności sądownictwa”. .

Drugi rzecznik dodał: „Ważne jest tutaj to, że jakość jest ważniejsza niż szybkość, w szczególności możemy rozsądnie oczekiwać, że każde działanie zostanie zakwestionowane w sądzie”.