20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem: siły izraelskie walczą z bojownikami palestyńskimi w całej Strefie Gazy

Wojna między Izraelem a Hamasem: siły izraelskie walczą z bojownikami palestyńskimi w całej Strefie Gazy

RAFAH (Strefa Gazy) – W niedzielę siły izraelskie walczyły z bojownikami palestyńskimi w całej Strefie Gazy, w tym na części zniszczonej północy, podała armia. Sprawa została wyjaśniona kilka miesięcy temuHamas wykorzystał próżnię w bezpieczeństwie, aby zreorganizować swoje szeregi.

Izrael przedstawił miasto Rafah w południowej Strefie Gazy jako ostatnią twierdzę Hamasu, mówiąc, że musi je najechać, aby osiągnąć swoje cele, jakim jest rozbicie grupy i powrót dziesiątek zakładników. Ograniczona operacja tam rozszerzyła się w ostatnich dniach, zmuszając około 300 000 ludzi do ucieczki i wywołując ostrzeżenia z Egiptu, który według urzędnika wyznacza granicę w kraju. Traktat pokojowy z Izraelem kilkadziesiąt lat temu w niebezpieczeństwie.

Jednak reszta terytorium rozdartego wojną wydaje się oferować Hamasowi wielkie możliwości. Izrael nie przedstawił jeszcze szczegółowego planu powojennych rządów w Gazie, stwierdzając jedynie, że to zrobi Utrzymuj otwartą kontrolę bezpieczeństwa Na pasie przybrzeżnym, który zamieszkuje około 2,3 miliona Palestyńczyków.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił powojenne plany zaproponowane przez Stany Zjednoczone, aby Autonomia Palestyńska, która zarządza częściami okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu, rządziła Gazą przy wsparciu krajów arabskich i muzułmańskich. Te plany Zależy to od postępów na drodze do utworzenia państwa palestyńskiego, czemu zdecydowanie sprzeciwia się rząd Netanjahu.

Po podzieleniu dwóch bliskich sojuszników Gaza została bez funkcjonującego rządu, co zaburzyło porządek publiczny i umożliwiło Hamasowi odbudowę nawet na najbardziej dotkniętych obszarach.

Palestyńczycy zgłosili nocny ciężki izraelski ostrzał obozu dla uchodźców w Dżabalii i innych obszarów w północnej Strefie Gazy, który uległ powszechnym zniszczeniom i od miesięcy był w dużej mierze izolowany przez siły izraelskie. Urzędnicy ONZ twierdzą, że tak „Całkowity głód” Tam.

Mieszkańcy powiedzieli, że izraelskie samoloty bojowe i artyleria zbombardowały obóz i obszar Zaytoun na wschód od miasta Gaza, gdzie siły izraelskie walczą z aktywistami palestyńskimi od ponad tygodnia. Wezwali dziesiątki tysięcy ludzi do przeniesienia się do sąsiednich obszarów.

READ  Partia Pracy szuka oszczędności, aby sfinansować obietnice polityczne po budżecie Jeremy’ego Hunta

„To była bardzo trudna noc” – powiedział Abdel Karim Radwan, 48-letni Palestyńczyk z Dżabalii. Dodał, że od południa w sobotę słyszeli intensywny i ciągły ostrzał. „To szaleństwo.”

Pierwsi ratownicy z Palestyńskiej Obrony Cywilnej powiedzieli, że nie są w stanie odpowiedzieć na wielokrotne wezwania o pomoc dochodzące z obu obszarów, a także z Rafah, na południowym krańcu Gazy. Siły izraelskie walczą tam z bojownikami od chwili rozmieszczenia armii W zeszłym tygodniu przejęli kontrolę nad pobliskim przejściem granicznym z Egiptem.

Palestyńczycy opłakują swoich bliskich zabitych w izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy przed kostnicą szpitala Al-Aksa w Deir al-Balah w Strefie Gazy w sobotę, 11 maja 2024 r. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Palestyńscy ratownicy medyczni zajmują się mężczyzną rannym w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu Al-Aksa w Deir al-Balah w Strefie Gazy, sobota, 11 maja 2024 r. (AP Photo/Saher Alghorra)

Palestyńscy ratownicy medyczni zajmują się mężczyzną rannym w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy w szpitalu Al-Aksa w Deir al-Balah w Strefie Gazy, sobota, 11 maja 2024 r. (AP Photo/Saher Alghorra)

Admirał Daniel Hagari, główny rzecznik wojskowy Izraela, powiedział, że żołnierze walczą w całej Gazie „w obszarach, na których jeszcze nie prowadziliśmy działań i w miejscach, w których prowadzimy działania”.

Powiedział, że oprócz Jabalii i Zaytoun siły działają także w Beit Lahia i Beit Hanoun, dwóch miastach w pobliżu północnej granicy Strefy Gazy z Izraelem, które w pierwszych dniach wojny zostały poddane ciężkiemu bombardowaniu.

Pisarz Ben Caspit napisał w izraelskim dzienniku Maariv, że armia „wkracza obecnie do Dżabalii po raz drugi i do Zeitoun po raz trzeci i będzie nadal wchodzić i wychodzić”. Rosnąca frustracja odczuwana przez wielu Izraelczyków Ponad siedem miesięcy wojny.

„Reżim Hamasu nie może zostać obalony bez przygotowania alternatywy dla tego reżimu” – napisał, porównując amerykańskie wojny w Iraku i Afganistanie. „Jedynymi ludźmi, którzy mogą rządzić Gazą po wojnie, są mieszkańcy Gazy, mający duże wsparcie i pomoc z zewnątrz”.

W piątek w Zeitoun zginęło pięciu izraelskich żołnierzy, a tej nocy palestyńscy bojownicy wystrzelili 14 rakiet w stronę izraelskiego miasta Beer-Szeba. W niedzielę armia izraelska ogłosiła, że ​​kolejny pocisk wystrzelony w nocy uszkodził dom w izraelskim mieście Aszkelon.

READ  Izrael twierdzi, że zawieszenie broni osiągnięte z Hamasem zostało naruszone po 15 minutach

W tym samym czasie poinformowała Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyny, główny dostawca pomocy w Strefie Gazy 300 tysięcy ludzi uciekło z Rafah Odkąd zacząłem tam proces. Większość z nich zmierza do Sąsiednie miasto Khan Yunis doznało poważnych zniszczeń Albo Mawasi, gęsto zaludniony obóz na wybrzeżu, w którym około 450 000 ludzi już żyje w nędznych warunkach.

Palestyńczycy wysiedleni w wyniku izraelskiego ataku powietrznego i naziemnego na Strefę Gazy przybywają do tymczasowego obozu na zachód od Rafah w Gazie, piątek, 10 maja 2024 r. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Palestyńczycy wysiedleni w wyniku izraelskiego ataku powietrznego i naziemnego na Strefę Gazy przybywają do tymczasowego obozu na zachód od Rafah w Gazie, piątek, 10 maja 2024 r. (AP Photo/Abdel Kareem Hana)

Przed rozpoczęciem izraelskiej operacji w Rafah mieszkało około 1,3 miliona Palestyńczyków, z których większość uciekła z walki w innym miejscu Strefy Gazy.

Izrael ewakuował obecnie wschodnią część Rafah, a Hajari powiedział, że w wyniku kontynuowania „ukierunkowanych operacji” zginęło tam dziesiątki bojowników. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​planowana na dużą skalę inwazja na Rafah może mieć tragiczne konsekwencje Dalsze paraliżujące akcje humanitarne Powodując dużą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

Przejście graniczne w Rafah na granicy z Egiptem znajduje się w pobliżu głównych punktów wejścia pomocy, które już ucierpiały. Siły izraelskie to zrobiły Zdobył stronę Gazy Przejście Rafah, co doprowadziło do jego zamknięcia. Państwowy kanał Cairo News Channel, powołując się na anonimowego urzędnika, poinformował, że Egipt odmówił koordynacji z Izraelem w sprawie dostarczenia pomocy przez przejście ze względu na „niedopuszczalną eskalację Izraela”.

Wyższy urzędnik egipski powiedział Associated Press, że Kair złożył protesty wobec Izraela, Stanów Zjednoczonych i rządów europejskich, twierdząc, że atak naraża traktat pokojowy z Izraelem – kamień węgielny stabilności regionalnej – na wielkie ryzyko.

Urzędnik nie był upoważniony do informowania mediów i wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie dostarczy Izraelowi broni ofensywnej w Rafah. Jego administracja stwierdziła w piątek, że istnieje „rozsądne” Dowody na to, że Izrael naruszył prawo międzynarodowe Ochrona ludności cywilnej – jak dotąd najostrzejsze oświadczenie Waszyngtonu w tej sprawie.

READ  Klip wideo pokazuje prorosyjskie siły denuncjujące skazanego ukraińskiego bojownika

Izrael odrzuca te oskarżenia, twierdząc, że stara się uniknąć krzywdzenia ludności cywilnej. Obwinia Hamas za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych, ponieważ bojownicy walczą w gęstych obszarach mieszkalnych.

Wojna rozpoczęła się, gdy powstał Hamas i inni bojownicy Zaatakował południowy Izrael 7 październikaZabicie około 1200 osób, w większości cywilów, i wzięcie 250 innych zakładników. Nadal mają około 100 więźniów i szczątki ponad 30.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy, które nie rozróżnia liczby cywilów i bojowników, w izraelskim ataku powietrznym, morskim i morskim zginęło ponad 34 800 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci. Izrael twierdzi, że zabił ponad 13 000 bojowników, nie przedstawiając dowodów.

___

Kraus relacjonował z Jerozolimy, a Magdy z Kairu.

___

Śledź relację AP z wojny https://apnews.com/hub/israel-hamas-war