29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wkrótce zostanie otwarta wystawa poświęcona historii chicagowskiej Polonii

Wkrótce zostanie otwarta wystawa poświęcona historii chicagowskiej Polonii

Chicago (CBS) – Pewnie słyszałeś, jak ludzie mówili, że Chicago ma drugą co do wielkości polonijną społeczność poza Warszawą.

Dzień Pułaskiego to święto miasta. Lauren Victory z CBS 2 zabrała nas za kulisy nowej okazji do poznania historii imigracji z Chicago.

Wystawa Back Home: Polish Chicago już wkrótce, a pozostało tylko kilka trudnych zadań, takich jak odpowiednie oświetlenie.

Pomiary są wymagane w celu zachowania historycznych artefaktów, takich jak suknia ślubna z 1947 roku. Został wykonany ze spadochronów pochodzących z demobilu US Army. Polska panna młoda i pan młody poznali się w nazistowskim obozie pracy.

Kurator Peter Alter powiedział CBS 2, że planowanie tej wystawy w Chicago History Museum rozpoczęło się w 2015 roku.

powodzenie: „Jaka jest twoja ulubiona część tego pokoju?”

zmienić: „Naprawdę podoba mi się ten kufer.”

Zespoły badawcze spędziły lata na zbieraniu ustnych historii polskich imigrantów.

„Ludzie, którzy doświadczyli trudności związanych z przystosowaniem się do nowego kraju, znalezieniem nowej pracy, nauką nowego języka” – powiedział Alter.

Wywiady pomagają ułożyć całą scenę, ukazując 150 lat trudności i triumfów imigracji.

„Były momenty podczas wykonywania tej pracy, kiedy myślałem:„ Och, rozumiem, przez co przeszli moi rodzice ”- powiedział Jonah Bach.

Bach, Amerykanin polskiego pochodzenia, pracuje jako kurator nad projektem, a teraz będzie oprowadzał, wytykając drobne szczegóły w większych dziełach tworzonych przez lokalnych polskich artystów.

„Mają wspaniałe wskazówki i małe pisanki na temat polskiej społeczności” – powiedział Bach.

Ale nie przegap tego, co nie jest zrobione w środku jak talerz.

„Stwierdziliśmy, że jest zbyt duży, aby zmieścić się na wystawie, więc umieściliśmy go na zewnętrznej ścianie, ale aby umieścić go na ścianie zewnętrznej, ta ściana musiała zostać wzmocniona” – powiedział Alter.

READ  Zmierzch opozycja prawo i sprawiedliwość wraca do polskiej polityki Europejska Partia Ludowa Donald Dusk Warszawa szuka pokoju w parlamencie UE

Sam montaż trwał 18 miesięcy. Ciężka praca — aby pokazać ciężką pracę polskiej społeczności w Chicago, która wkrótce zostanie zakończona.

20 maja to dzień otwarcia.