20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wizualizacja NASA pokazuje czarne dziury tańczące z gwiazdami

Wizualizacja NASA pokazuje czarne dziury tańczące z gwiazdami

NASA wyróżniła 22 takie układy podwójne w Drodze Mlecznej i Wielkim Obłoku Magellana.
GIF: NASA

Nowy wideo Z NASA pokazuje, jak to wygląda, gdy gwiazda jest Utknąłem w silnym przyciąganiu grawitacyjnym czarnej dziury. W tych układach podwójnych skazane na zagładę gwiazdy krążą wokół czarnych dziur, z których stale zasysany jest gaz. Wizualizacja ilustruje różnorodność tych pasożytniczych związków partnerskich na podwórku naszej galaktyki, w tym kilka szczególnie ekstremalnych przykładów – takich jak MAXI J1659, gdzie gwiazda okrąża pełną orbitę co 2,4 godziny.

NASA pokazuje 22 z tych systemów, znajdujących się w naszej Galaktyce Mlecznej Drogi lub w pobliżu Wielkiego Obłoku Magellana Galaktyka dookoła 160 000 lat świetlnych od Ziemi.

Związek między czarną dziurą a gwiazdą w jednym z tych układów jest pasożytniczy, na przykład Czarna dziura pochłania masę swojego towarzysza. Na wizualizacji (która zawiera ścieżkę dźwiękową super potrójnej fali syntezatora) widać to w kształcie łzy niektórych gwiazd. NASA twierdzi, że czarne dziury zbierają materię gwiezdną na jeden z dwóch głównych sposobów: może istnieć ciągły strumień gazu gwiezdnego płynącego bezpośrednio do czarnej dziury lub czarna dziura może pasywnie pochłaniać wiatr gwiazdowy. Ten problem następnie stanowi Dysk akrecyjny czarnej dziury, który świeci w zakresie widzialnym, ultrafioletowym i rentgenowskim.

READ  Odkrywanie tajemnicy najpotężniejszego trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek miało miejsce na Marsie