22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wietnam, Polska zwiększy handel żywnością | Reklama w telewizji

Wietnam, Polska chcą zwiększyć handel żywnościąWydarzenie wygłosi Maciej Dusiński, chargé d’affaires Ambasady RP. (Zdjęcie: VNA)

HCM Miasto (VNA) – Współpraca z Wietnamską Izbą Przemysłowo-Handlową (VCCI) w Ho Chi Minh City Ambasada RP Aby zorganizować wydarzenie networkingowe w Wietnamie Jedzenie i napoje Handel między tymi dwoma krajami powinien ulec poprawie.

Chargé d’affaires AI Ambasady RP, Maciej Duszyński, podkreślił rosnącą współpracę handlową i inwestycyjną między UE a Wietnamem, mówiąc, że UE jest drugim co do wielkości importerem Wietnamu, a Wietnam jest obecnie głównym partnerem handlowym UE.

Dzięki temu wieloletnie relacje wietnamsko-polskie nadal rozwijają się we wszystkich sektorach, w tym w handlu produktami rolnymi i żywnością – zaznaczył w rozmowach szefów ministerstw i agencji bilateralnych.

W związku z podejmowaniem ostatnich kroków w kierunku eksportu produktów wołowych i jagód do kraju Azji Południowo-Wschodniej, polski rząd koncentruje się bardziej na rozszerzeniu swojego portfela eksportowego do Wietnamu.

Piotr Harasymowicz, główny przedstawiciel Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City, powiedział, że Wietnam ma korzystną pozycję na dynamicznym rynku azjatyckim i zbudował infrastrukturę do ekspansji handlowej.

Powiedział, że Wietnam odgrywa ważną rolę w polskich zakupach produktów rolnych i spożywczych, dodając, że w ubiegłym roku Polska wyeksportowała do Wietnamu towary o wartości 143 mln euro. Polski eksport towarów do Wietnamu wzrósł o 21,5%, podczas gdy import Wietnamu z Polski wzrósł o 26% rok do roku w okresie od sierpnia 2020 do maja 2021 roku.

Potwierdził, że jego firma będzie aktywnie wspierać polskich eksporterów w kontaktach z wietnamskimi firmami oraz przekazywać zagranicznym inwestorom informacje o warunkach i zasadach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Nguyen Huu Nam, zastępca dyrektora VCCI w HCM City, chociaż oba kraje mają przewagę w produkcji rolnej, ich produkty nie są konkurencyjne, lecz komplementarne. Ryż, basa fish, krewetki, mango, ananasy, limonki, kawa i orzechy nerkowca z Wietnamu są obecnie bardzo poszukiwane w Polsce; Dodał, że Wietnam może dostarczać różne znormalizowane w UE świeże i przetworzone produkty spożywcze oraz owoce, wołowinę, jagnięcinę, wieprzowinę i inne.

READ  Europejski Trybunał Sprawiedliwości: Czesi chcą ukarania Polski grzywną za zignorowanie mojego zakazu Twitter UE Czechy Praga Niemcy

Wietnam może czerpać z polskich doświadczeń w rozwijaniu zaawansowanego technologicznie rolnictwa – kontynuował. Wietnam domaga się także wsparcia Polski w forsowaniu wcześniejszego zatwierdzenia przez UE umowy UE-Wietnam o ochronie inwestycji (EVIPA) oraz zniesienia ostrzeżenia KE o „żółtej kartce” przed wietnamskimi owocami morza.

Podkreślił, że będą one miały pozytywny wpływ i podniosą stosunki handlowe i inwestycyjne między Wietnamem a Polską na nowe wyżyny.