9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wielka Brytania stoi w obliczu rekordowego spadku poziomu życia, ponieważ na horyzoncie pojawiają się podwyżki podatków

Wielka Brytania stoi w obliczu rekordowego spadku poziomu życia, ponieważ na horyzoncie pojawiają się podwyżki podatków

  • Wielka Brytania stoi w obliczu rekordowych standardów życia
  • Gospodarka brytyjska jest w recesji i ma się skurczyć w 2024 r
  • Prawie połowa z 55 miliardów funtów zaciskania pasa pochodzi z podwyżek podatków
  • Obserwator budżetu widzi 7% szkody dla standardu życia
  • Zespół ekspertów IFS twierdzi, że większość sukcesu nastąpi po 2024 roku

LONDYN (Reuters) – Brytyjscy eksperci budżetowi ostrzegają, że Wielka Brytania stoi w obliczu rekordowego spadku poziomu życia w tym roku, ponieważ dochody są zmniejszane przez rosnącą inflację, po tym jak minister finansów Jeremy Hunt ogłosił większy ból związany z podwyżkami podatków i cięciami wydatków.

W celu przywrócenia fiskalnej reputacji Wielkiej Brytanii po spustoszeniu spowodowanym przez plany byłej premier Liz Truss dotyczące radykalnych obniżek podatków, Hunt przedstawił w czwartek plan budżetowy, który ma zapewnić 55 miliardów funtów rocznie na naprawę finansów publicznych.

Prawie połowa zaciskania pasa ma pochodzić z podwyżki podatków, co wywołało protesty w rządzącej Partii Konserwatywnej premiera Rishiego Sunaka, która za dwa lata stoi w obliczu wyborów krajowych.

Brytyjska gospodarka, już walcząca z przystosowaniem się do życia poza Unią Europejską, cierpiała z powodu wysokiej inflacji i spowolnienia światowej gospodarki, jeszcze zanim Truss spowodował zamieszanie na rynkach finansowych. Jest to jedyna gospodarka G7, która nie wróciła do rozmiarów sprzed koronawirusa, a wzrost dochodów był prawie w stagnacji przez dekadę przed pandemią.

Biuro Odpowiedzialności Budżetowej poinformowało, że dochód do dyspozycji gospodarstw domowych spadnie o 4,3 proc.

Biuro bilansowe stwierdziło, że ta dwuletnia recesja zniweczy wszelki wzrost poziomu życia w ciągu ośmiu lat do 2022 roku.

Miliony Brytyjczyków już teraz doświadczają kryzysu związanego z kosztami życia. Inflacja osiągnęła w październiku 11,1%, najwyższy poziom od 41 lat.

Ale Hunt powiedział, że Wielka Brytania potrzebuje bolesnej terapii finansowej, aby zachować spokój po powrocie na rynki finansowe, nawet jeśli większość operacji zaciskania pasa została opóźniona do 2024 r., przewidywanej daty następnych wyborów krajowych.

READ  3 sierpnia Wiadomość o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie w związku z napięciami między USA a Chinami

Biuro bilansowe stwierdziło, że obciążenie podatkowe jest na dobrej drodze do osiągnięcia 37,1% PKB w ciągu pięciu lat, co jest najwyższym zrównoważonym poziomem od czasów II wojny światowej, w porównaniu z 33,1% w roku podatkowym 2019-2020.

„Wiarygodność nie może być oczywista, a wczorajsze dane o inflacji pokazują, że musimy kontynuować nieustępliwą walkę o jej obniżenie, w tym ważne zobowiązanie do odbudowy finansów publicznych” – powiedział Hunt parlamentowi.

Hunt powiedział, że gospodarka była już w recesji i miała się skurczyć w przyszłym roku, ponieważ walczyła z oczekiwaniami inflacyjnymi na poziomie średnio 9,1% w tym roku i 7,4% w 2023 r., po czym gwałtownie spadła.

Grafika Reuters Reuters

Funt spadł o 1,1% w stosunku do dolara i 0,5% w stosunku do euro o godzinie 16:40 (1640 GMT), ponieważ inwestorzy ocenili skalę spadku, który okazał się ostrzejszy niż wszystko, co planowali inne duże bogate gospodarki.

„Wielka Brytania pozostaje obecnie dość trudnym miejscem do oceny”, powiedział Marcus Brooks, dyrektor ds. inwestycji w Quilter Investors. „Niekoniecznie jesteśmy na końcu pociągu złych wiadomości, a przy przedłużającym się spadku cen, być może będziemy musieli poczekać na bardziej zrównoważoną ścieżkę spadkową inflacji”.

„Jeszcze jeden krok”

Agencja ratingowa Moody’s, która ostrzegła w zeszłym miesiącu, że może obniżyć rating Wielkiej Brytanii po krótkiej, ale burzliwej kadencji premiera, powiedziała, że ​​plan Hunta to „kolejny krok” w kierunku reformy finansów publicznych.

„Jednak spolaryzowane wewnętrzne środowisko polityczne i zwiększona nieprzewidywalność polityki mogą podważyć wysiłki na rzecz osiągnięcia konsolidacji fiskalnej” – powiedział Evan Wollman, dyrektor ds. kredytów Moody’s.

Jacob Rees-Mogg, starszy minister za Trussa, powiedział, że jest „szczególnie zaniepokojony” podwyżkami podatków. Inni konserwatywni prawodawcy poparli plan.

READ  Chiny są dumne ze swojej zdolności do oblegania Tajwanu podczas trwających ćwiczeń wojskowych

A więcej osób będzie musiało zapłacić podstawowy i wyższy podatek dochodowy, zmniejszając Hunta do 125 000 funtów (147 000 USD), minimum, przy którym ludzie płacą najwyższą stawkę 45%. Obciął również kwotę wolną od podatku dla dochodów z dywidend.

Próg, od którego pracodawcy zaczynają opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, zostanie zamrożony do 2028 r., co będzie kosztować firmy więcej.

Tymczasowy podatek od zysków spółek naftowych i gazowych wzrośnie do 35% z 25% do 2028 r., a podobny podatek w wysokości 45% zostanie nałożony na producentów energii jądrowej i wiatrowej, co przyniesie w przyszłym roku 15 miliardów funtów.

Hunt powiedział, że wydatki publiczne będą rosły wolniej niż gospodarka, ale wzrosną łącznie.

Zmniejszona wersja obecnego limitu kosztów energii kosztowałaby w przyszłym roku prawie 13 miliardów funtów, mniej niż połowę tego, co planował minister finansów Truss Kwasi-Kwarting.

Ale emerytury i świadczenia socjalne będą rosły zgodnie z inflacją, która jest głównym wydatkiem fiskalnym.

Paul Johnson z think tanku Institute for Fiscal Studies powiedział, że prawdziwy ból związany z podwyżkami podatków i ograniczeniem wydatków miał nadejść po potencjalnych wyborach w 2024 r., rodząc pytania, czy tak się rzeczywiście stanie.

Grafika Reuters Reuters

zwolnij teraz

Zaostrzenie fiskalne nastąpiło, gdy Biuro Odpowiedzialności Budżetowej stwierdziło, że Wielka Brytania jest już w recesji i przewidywało, że gospodarka skurczy się o 1,4% w przyszłym roku. W marcu przewidywał wzrost o 1,8% w 2023 roku.

OBR spodziewa się wzrostu PKB o 1,3% w 2024 r. i 2,6% w 2025 r.

Opozycyjna Partia Pracy stwierdziła, że ​​konserwatyści nie wyciągnęli wniosków z wcześniejszych prób reformy finansów publicznych bez jasnego planu wzrostu gospodarczego.

Rzeczniczka ds. finansów pracy, Rachel Reeves, powiedziała: „Ten rząd skierował naszą gospodarkę w spiralę zagłady, w której niski wzrost prowadzi do wyższych podatków, niższych inwestycji i kurczących się płac w miarę kurczenia się usług publicznych”.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Hunt wyznaczył rządowi dwie nowe reguły fiskalne dla rządu, w tym cel zmniejszenia długu jako udziału w gospodarce w ciągu pięciu lat, cel, który według Biura Bilansowego jest na dobrej drodze do osiągnięcia.

(1 USD = 0,8488 funta)

Dodatkowe raporty Kaylee McClellan, Sarah Young, James Davey, Muviga M, Suban Abdullah, Farooq Suleiman, Elizabeth Piper, Alistair Smoot i Andrew MacAskill; rysunki Vincenta Flassiera; Napisane przez Williama Schomberga; Montaż przez Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.