6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiele min lądowych rani wielu; Co najmniej 32 osoby zostały ranne, a 7 zaginęło

Kolejna erupcja miała miejsce późnym czwartek w południowej Polsce, dzień po tym, jak co najmniej pięć osób zginęło w wybuchu metanu w Polsce. Pierwsza erupcja miała miejsce w środę około północy w kopalni znajdującej się około 1000 metrów pod ziemią w kopalni w Pavlovis niedaleko granicy z Czechami.

Druga erupcja miała miejsce około 3 godziny po akcji ratunkowej. W wyniku wybuchu uszkodzony został kanał komunikacyjny, co utrudniło akcję ratunkową. Według AP co najmniej dziesięciu ratowników zostało rannych podczas poszukiwania siedmiu osób zaginionych w wybuchu. W rozmowie z AP urzędnicy powiedzieli, że co najmniej 32 osoby ranne w tym incydencie zostały przyjęte do szpitala i są leczone.

Nikt nie zginął w wybuchu

Stanowy Najwyższy Urząd Górniczy potwierdził, że w wybuchu nikt nie zginął. Tymczasem regionalny szef karetki powiedział, że co najmniej trzy osoby ranne w wybuchu doznały poważnych oparzeń.

Wcześniej w czwartek operator kopalni JSW poinformował, że ekipy ratownicze pompują wody gruntowe, aby obniżyć poziom metanu i zmniejszyć ryzyko dalszych wybuchów w rejonie poszukiwań.

„Co najmniej 25 osób rannych w środowej eksplozji zostało zabranych do pobliskiego szpitala. Spośród osób rannych w wyniku wybuchu, co najmniej dziewięć jest w stanie krytycznym” – podała firma.

Co znamienne, Polska importowała prawie 70% energii z węgla, co spotkało się z krytyką Unii Europejskiej i innych organizacji ekologicznych zajmujących się emisją CO2 i zmianami klimatycznymi.

Polski rząd drastycznie ogranicza zużycie węgla i niedawno ogłosił, że do maja przestanie sprowadzać węgiel z Rosji. Posunięcie to jest częścią dążenia Polski do porzucenia zależności od rosyjskich zasobów energetycznych, ale także odpowiedzią na inwazję Moskwy na Ukrainę.

Z wejściami z AP

Zdjęcie: A.P.

READ  Richter otwiera nowe polskie biuro