- The Wall Street Journal, cytując anonimowych urzędników Emiratów, poinformował, że w obliczu stopniowo narastającego sporu między długoletnimi bliskimi sojusznikami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, te ostatnie dyskutują teraz o wycofaniu się z OPEC.
- Będzie to miało istotny wpływ na globalne wpływy grupy producentów ropy, a także umożliwi ZEA realizację własnych, zgodnych z ich interesami planów wydobycia ropy.
Logo OPEC jest przedstawione w siedzibie OPEC 4 października 2022 r.
Joe Clamart | AFP | Obrazy Getty’ego
Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Międzynarodowy benchmark naftowy Ropa Brent spadła w piątek rano w Nowym Jorku aż o 2,8% w związku z raportem, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wewnętrznie dyskutują o opuszczeniu OPEC, potężnego sojuszu producentów ropy z 13 krajów.
Brent później odrobił straty i stał się dodatni, handlując po 85,23 USD za baryłkę o 11:30 ET, co oznacza wzrost o 0,57% w porównaniu z poprzednim dniem.
W obliczu stopniowo narastającej przepaści między wieloletnimi bliskimi sojusznikami Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ten ostatni dyskutuje o wycofaniu się z OPEC, — poinformował Wall Street JournalPowołując się na anonimowych urzędników z Emiratów.
Ministerstwo Energii ZEA nie odpowiedziało natychmiast na prośbę CNBC o komentarz.
Będzie to miało istotny wpływ na globalne wpływy grupy producentów ropy, a także umożliwi ZEA realizację własnych, zgodnych z ich interesami planów wydobycia ropy. Abu Zabi od jakiegoś czasu chciało zwiększyć wydobycie ropy naftowej, aby zwiększyć swoje przychody, ale było to ograniczane przez umowy wydobywcze OPEC+, które są zdominowane przez największego producenta grupy, Arabię Saudyjską.
Książę koronny ZEA Mohammed bin Zayed Al Nahyan (po lewej) spotyka się z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem w Rijadzie w lipcu 2021 r.
saudyjski dwór królewski | Agencja Anadolu | Obrazy Getty’ego
Pomysł nie jest nowy. Podobno Zjednoczone Emiraty Arabskie od lat dyskutują o wycofaniu się z sojuszu naftowego. Gazeta zacytowała urzędników Emiratów, którzy powiedzieli, że sprawa została niedawno wznowiona wraz z rosnącymi różnicami w stosunku do Rijadu. Pęknięcia w rozbieżnych celach obu krajów ujawniły się w ośmioletniej wojnie w Jemenie, w rywalizacji o inwestycje zagraniczne, a ostatnio w wizytach państwowych – lub ich braku – które zostały odebrane jako pejoratywne.
A Spór o poziom wydobycia ropy W lipcu 2021 r. tymczasowo zamroził zdolność OPEC do ustalania swoich planów dotyczących rynków, powodując gwałtowny wzrost cen ropy.
Abu Zabi zażądało podniesienia „poziomu bazowego” dla produkcji ropy naftowej – maksymalnej ilości, którą OPEC uznaje za zdolną do wyprodukowania – ponieważ liczba ta określa wielkość cięć w produkcji i kwoty, których musi przestrzegać zgodnie z umowami wydobywczymi grupy . . Członkowie obniżyli ten sam odsetek od poziomu bazowego, więc posiadanie wyższego poziomu bazowego pozwoliłoby ZEA na większy udział w produkcji.
Zjednoczone Emiraty Arabskie początkowo wezwały do podniesienia poziomu bazowego z 3,2 mln baryłek dziennie do 3,8 mln baryłek dziennie. Kompromis ostatecznie osiągnięty między Arabią Saudyjską a jej mniejszym sąsiadem podniósł poziom bazowy ZEA do 3,65 mln baryłek dziennie w kwietniu 2022 r.
Podczas gdy ministrowie energii Arabii Saudyjskiej i Emiratów chwalili się nawzajem i pracę grupy producentów ropy, rozłam wydawał się być oznaką tego, co ma nadejść, gdy nasili się konkurencja gospodarcza i geopolityczna między dwoma krajami.
Ewentualne odejście Zjednoczonych Emiratów Arabskich z OPEC zdenerwowałoby grupę, zwłaszcza że ma miejsce w ciągu czterech lat od dwóch poprzednich odejść: Kataru w 2019 r. Ekwador w 2020 roku.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów