14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W tej chwili Ziemia technicznie *nie* kręci się wokół Słońca

W tej chwili Ziemia technicznie *nie* kręci się wokół Słońca

Wykresy i animacje przedstawiające orbity planet trochę kłamią. Albo, mówiąc dokładniej, upraszczają orbity planet, tak że nauczyciele nie muszą wyjaśniać, czym są barycentra dzieciom, które wciąż zdają sobie sprawę, że Ziemia nie jest jedyną planetą na świecie.

Sposób, w jaki uczysz się o orbitach planet, wygląda zazwyczaj tak, jak na poniższym filmie.

Ale to jest uproszczona wersja. Chociaż Słońce jest największym ciałem w Układzie Słonecznym i ma masę około 1048 razy większą od Jowisza, grawitacja działa dwukierunkowo. Tak jak Ziemia wywiera na Ziemię siłę grawitacyjną, tak i Ty wywierasz na Ziemię swoją własną (znacznie mniejszą) siłę grawitacyjną.

„Trzecie prawo Keplera opisuje zależność pomiędzy masami dwóch obiektów krążących wokół siebie wzajemnie i określa parametry orbity” NASA wyjaśnia.

„Wyobraźmy sobie małą gwiazdę krążącą wokół większej gwiazdy. Obie gwiazdy w rzeczywistości krążą wokół wspólnego środka masy, zwanego środkiem ciężkości, niezależnie od wielkości i masy każdego z omawianych obiektów gwiazda to ruch wokół jej centrum. Masywna planeta to jedna z metod stosowanych do odkrywania układów planetarnych powiązanych z odległymi gwiazdami.

Dla uproszczenia mówimy, że planety krążą wokół Słońca. Jednakże centrum ciał Układu Słonecznego zwykle znajduje się… zamknąć Słońce, ponieważ zapewnia największą masę, ale dzięki orbitom i wpływowi gazowych gigantów Jowisza i Saturna, rzadko znajduje się wewnątrz Słońca. Orbity wyglądają jak na poniższym filmie autorstwa astronoma planetarnego i popularyzatora nauki Jamesa O’Donoghue.

W rezultacie Ziemia obecnie nie krąży wokół punktu wewnątrz Słońca, ponieważ jej środek masy znajduje się poza nim. Okrążamy ten punkt w przestrzeni zamiast wokół Słońca.

„Planety zazwyczaj krążą wokół Słońca” – O’Donoghue Wyjaśnia na X (Twitter): „Ale *technicznie rzecz biorąc* nie krążą one same wokół Słońca, ponieważ wpływ grawitacyjny (głównie) Jowisza oznacza, że ​​planety muszą okrążać nowy punkt w przestrzeni”.

READ  Alarmujące odkrycia w terapii genowej raka

Dodał: „Oczywiście planety krążą wokół Słońca. Po prostu pedantycznie podchodzimy do sytuacji”. On dodał. „Normalne myślenie jest takie, że orbitujemy wokół środka Słońca, ale zdarza się to rzadko, to znaczy bardzo rzadko środek masy Układu Słonecznego pokrywa się ze środkiem Słońca”.

To samo dotyczy mniejszych obiektów, takich jak planety i ich księżyce. Ziemia i Księżyc krążą wokół jednego punktu 5000 km (3100 mil) od centrum Ziemi, choć zmienia się to w miarę oddalania się Księżyca od Ziemi.

Chociaż te fakty prawdopodobnie mają niewielki wpływ na Twoje życie (zakładając, że nie jesteś astrofizykiem), są jednak interesujące i przypominają, że prawie wszystko jest trochę bardziej skomplikowane, niż nauczyłeś się w szkole.