28 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym zginęło ponad 1000 pielgrzymów

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym zginęło ponad 1000 pielgrzymów

Kair (AP) – W czasie zamieszek zginęło ponad 1000 osób Sezon pielgrzymkowy w tym roku w Królestwie Arabii Saudyjskiej W niedzielę urzędnicy podali, że w świętych miejscach islamu w pustynnym królestwie wierzący doświadczyli niezwykle wysokich temperatur.

Według urzędników w Kairze ponad połowa zabitych to Egipcjanie. Władze egipskie poinformowały, że Egipt cofnął licencje 16 biurom podróży, które pomagały nieupoważnionym pielgrzymom w podróży do Arabii Saudyjskiej.

Królestwo Arabii Saudyjskiej Nie skomentował zgonów podczas hadżdż Jest to wymagane od każdego zdolnego muzułmanina choć raz w życiu.

Rząd egipski ogłosił śmierć 31 uprawnionych pielgrzymów z powodu chorób przewlekłych podczas tegorocznego sezonu pielgrzymkowego, ale nie podał oficjalnej liczby pozostałych pielgrzymów.

Jednakże urzędnik gabinetu powiedział, że co najmniej 630 innych Egipcjan zginęło podczas odprawiania hadżdż, a większość z nich zgłosiła się do kompleksu ratunkowego w dystrykcie Al-Ma’aisem w Mekce. Egipski dyplomata potwierdził tę liczbę ofiar i powiedział, że większość zmarłych pochowano w Arabii Saudyjskiej.

Urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do informowania dziennikarzy.

Władze Arabii Saudyjskiej podjęły rygorystyczne środki przeciwko nieupoważnionym pielgrzymom, wydalając dziesiątki tysięcy ludzi. Jednak wielu, głównie Egipcjanom, udało się dotrzeć do świętych miejsc w Mekce i wokół niej, niektórzy pieszo. W przeciwieństwie do uprawnionych pielgrzymów nie mieli hoteli, w których mogliby uciec przed palącym upałem.

W swoim oświadczeniu rząd stwierdził, że 16 biur podróży nie zapewniło pielgrzymom odpowiednich usług. Stwierdzono, że agencje te nielegalnie ułatwiały podróż pielgrzymom do Arabii Saudyjskiej, korzystając z wiz, które nie pozwalają ich posiadaczom na podróż do Mekki.

Rząd poinformował także, że funkcjonariusze spółki zostali skierowani do prokuratury w celu przeprowadzenia śledztwa.

Według danych Associated Press zginęło także 165 pielgrzymów z Indonezji, 98 z Indii i kilkudziesięciu innych z Jordanii, Tunezji, Maroka, Algierii i Malezji. Według doniesień zginęło także dwóch amerykańskich pielgrzymów.

Muzułmańscy pielgrzymi używają parasoli, aby chronić się przed słońcem, gdy przybywają, aby rzucać kamieniami w filary podczas symbolicznego ukamienowania diabła, ostatniego rytuału corocznej pielgrzymki, w Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, wtorek, czerwiec 18.2024. (Zdjęcie (AP/Rafiq Maqbool)

Associated Press nie była w stanie niezależnie potwierdzić przyczyn śmierci, ale niektóre kraje, takie jak Jordania i Tunezja, obwiniały wysokie temperatury.

READ  Korea Północna donosi o kolejnym wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Dziennikarze Associated Press byli świadkami utraty przytomności przez pielgrzymów z powodu ekstremalnego upału podczas pielgrzymki, zwłaszcza drugiego i trzeciego dnia. Niektórzy wymiotowali i upadali.

Śmierć nie jest rzadkością w sezonie pielgrzymkowym, podczas którego czasami ponad dwa miliony ludzi udaje się do Arabii Saudyjskiej na pięciodniową pielgrzymkę. Historia pielgrzymki była także świadkiem paniki i śmiertelnych epidemii.

Tegoroczna liczba ofiar była jednak niezwykle wysoka, co wskazuje na wyjątkowe okoliczności.

W 2015 r. w wyniku paniki w Mina w okresie pielgrzymek zginęło ponad 2400 pielgrzymów.Według AP jest to najtragiczniejszy wypadek, jaki kiedykolwiek wydarzył się w Hadżdż. Arabia Saudyjska nigdy nie potwierdziła pełnej liczby paniki. W Wielkim Meczecie w Mekce zawalił się osobny dźwig Wcześniej w tym samym roku zginęło 111 osób.

Drugim najbardziej śmiertelnym wypadkiem w sezonie pielgrzymkowym była panika, która miała miejsce w 1990 r., w wyniku czego zginęło 1426 osób.

Według Saudyjskiego Narodowego Centrum Meteorologicznego w tegorocznym okresie hadżdż wysokie temperatury w Mekce i świętych miejscach w Medynie i jej okolicach wahały się od 46 stopni Celsjusza (117 stopni Fahrenheita) do 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita). Niektóre osoby mdlały podczas próby wykonania zabiegu Symboliczne kamienowanie Szatana.

Hadżdż, jeden z pięciu filarów islamu, to jedno z największych zgromadzeń religijnych na świecie. Według władz Arabii Saudyjskiej w pielgrzymce w 2024 r. wzięło udział ponad 1,83 mln muzułmanów, w tym ponad 1,6 mln z 22 krajów oraz około 222 000 obywateli i mieszkańców Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska wydała miliardy dolarów na kontrolę tłumu i środki bezpieczeństwa dla osób uczestniczących w corocznej pięciodniowej hadżdż, ale sama liczba uczestników utrudnia zapewnienie im bezpieczeństwa.

Zmiana klimatu może zwiększyć ryzyko. Badanie przeprowadzone w 2019 r. przez ekspertów z Massachusetts Institute of Technology wykazało, że nawet jeśli światu uda się złagodzić najgorsze skutki zmiany klimatu, pielgrzymka będzie odbywać się w temperaturach przekraczających „próg skrajnego zagrożenia” w latach 2047–2052 i od 2079 r. 2079. 2052. 2086.

READ  Ambasador USA nie może potwierdzić wiadomości o deportacji Ukraińców do Rosji

Islam obowiązuje według kalendarza księżycowego, więc hadżdż odbywa się każdego roku około 11 dni wcześniej. Do 2029 r. pielgrzymka odbędzie się w kwietniu, a kilka lat później zimą, kiedy temperatury będą bardziej umiarkowane.