15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Krakowie rozpoczynają się Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów FIDE 2024

W Krakowie rozpoczynają się Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów FIDE 2024

Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów FIDE w szachach 2024 będą gościć rekordową liczbę 32 arcymistrzów w Krakowie, w Polsce, w tym pięknym europejskim mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze słynnym Rynkiem. Uroczystość otwarcia mistrzostw odbyła się w słynnym Teatrze Słowackim, jednym z najsłynniejszych teatrów w Polsce, działającym od 1893 roku.

W wydarzeniu wzięło udział 65 drużyn i 307 zawodników z całego świata, co stanowi największą w tym roku liczbę Arcymistrzów grających w szachy na polskiej ziemi.

Wydarzenie zgromadziło wybitnych szachistów, lokalnych działaczy i osobistości, m.in. Gunnara Björnssona (przedstawiciela FIDE), Radosława Jedinaka (Prezesa Polskiego Związku Szachowego), Kamila Galuna-Durza (Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego) i Hannę Ereloską (Hannah Ereloska). Pierwsza polska WGM).

Władze miasta wyraziły dumę z zorganizowania wydarzenia z okazji stulecia FIDE. „Jesteśmy bardzo dumni i zachwyceni, że Kraków został wybrany na gospodarza tego turnieju z okazji 100. rocznicy FIDE” – powiedział. Janusz Kozioł, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa.

Sekretarz Generalny FIDE Łukasz Turlej powiedział kilka miłych słów o Krakowie: „Kraków jest znany jako Miasto Królów. Jesteśmy dumni, że w tym szczególnym roku 100-lecia FIDE odbędą się tutaj Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów w szachach”.

Ceremonię kontynuowano odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego, po którym nastąpił hymn FIDE. Na gości czekał występ historycznego krakowskiego zespołu tanecznego oraz specjalny film z okazji 100-lecia FIDE.

Łukasz Turlej zamknął uroczystość wręczając medale FIDE 100 Kamili Kałużnej-Turczy i Januszowi Koziołowi. Po części oficjalnej wszyscy udali się do Teatru Julius Slovenia na poczęstunek.

Warto powiedzieć kilka słów o inwestorach i partnerach konkurencji. Wydarzenie organizowane jest przy honorowym wsparciu Ministerstwa Sportu oraz kilku partnerów: Miasta Kraków, Mogat, Chess Grow, Sunrise, Hotel Galaxy i Polski Związek Szachowy.

Zdjęcia: Michael Walusa i Mark Livshitz