W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady uczciła 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.
Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złoży wieńce pod Ścianą Śmierci w Auschwitz i będzie modlić się pod pomnikiem w Birkenau. Będą upamiętniać około 1,1 miliona ofiar obozów, głównie Żydów. W pobliżu Auschwitz znajduje się starannie zachowane miejsce pamięci i muzeum.
Masakra Żydów i innych grup przed i po II wojnie światowej – Prawie 6 milionów europejskich Żydów zostało zabitych przez nazistów podczas Holokaustu.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście do ocalałych dołączą marszałek Senatu RP Małgorzata Kitawa-Płońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Yaakov Livneh.
Tematem obchodów jest człowiek, którego symbolizację stanowią proste, ręcznie rysowane portrety. Podkreślają, że horror Auschwitz-Birkenau polega na cierpieniu ludzi, którzy byli tam przetrzymywani i zabijani.
W piątek pod pomnikiem bohaterów getta poległych w walce z hitlerowcami w 1943 r. w Warszawie odbyło się nabożeństwo żałobne połączone z modlitwą.
Na początku tygodnia kraje byłej Jugosławii podpisały w Paryżu porozumienie w sprawie wspólnej renowacji bloku 17 z czerwonej cegły na terenie obozu Auschwitz i utworzenia stałej wystawy upamiętniającej około 20 000 osób deportowanych z ich terytoriów. Tom. W projekcie wezmą udział Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Słowenia.
Konserwacja obozu, ponurego symbolu okropności Holokaustu, z okrutnie wprowadzającym w błąd wejściem „Arbeit Macht Frei” („Praca jest bezpłatna”), wymaga nieustannego wysiłku historyków i ekspertów oraz znacznych funduszy.
Naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939-1945, po raz pierwszy wykorzystali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. w Birkenau dobudowano drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Romów i innych narodowości oraz rosyjskich jeńców wojennych.
Oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 roku wraz z 7 tysiącami więźniów. Niemcy ewakuowali dziesiątki tysięcy innych więźniów ćwierć dnia wcześniej, w ramach tak zwanego Marszu Śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i ujemnych temperatur.
Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com