14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Valery Gergiev, zwolennik Putina, nie będzie działał w Carnegie Hall

Valery Gergiev, zwolennik Putina, nie będzie działał w Carnegie Hall

Carnegie Hall i Filharmonia Wiedeńska ogłosiły w czwartek, że rosyjski dyrygent Valery Gergiev, przyjaciel i wybitny zwolennik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, nie poprowadzi tam w tym tygodniu serii koncertów w obliczu rosnącego międzynarodowego potępienia inwazji Putina. Ukraina.

Pan Gergiev, który od piątku wieczorem miał wystąpić z Orkiestrą Filharmonii w trzech głośnych występach w sali, jest coraz częściej badany ze względu na jego poparcie dla Putina, którego zna od trzech dekad i którego wielokrotnie bronił. .

Nie podano powodu jego usunięcia z programów. Ale niezwykła decyzja w ostatniej chwili o zastąpieniu gwiazdy maestro ze względu na jego powiązania z Putinem – zaledwie kilka dni po prezesie Filharmonii nalegać na To, że Gergiev stał się artystą, a nie politykiem, odzwierciedlało gwałtownie rosnące globalne oburzenie z powodu podboju.

Chociaż pan Gergiev nie mówił publicznie o ujawnionym ataku, poparł poprzednie posunięcia Putina przeciwko Ukrainie, a jego pojawienie się na Carnegie miało wywołać głośne protesty. Był celem podobnych demonstracji podczas poprzednich demonstracji w Nowym Jorku wśród krytyki Putina Prawo zabraniające „reklamy nietradycyjnych stosunków seksualnych,Co było postrzegane jako próba stłumienia ruchu praw gejów w Rosji i jego ruchu aneksja Krymu.

Carnegie i orkiestra powiedzieli również, że nie pojawi się rosyjski pianista Denis Matsuev, który miał wystąpić z Gergievem i orkiestrą w piątek. Pan Matsuev jest także doradcą Putina; W 2014 roku wyraził poparcie dla aneksji Krymu.

Gergiev zastąpi pana Gergieva na trzech koncertach Carnegie, który w poniedziałek prowadzi nową produkcję „Don Carlosa” Verdiego w Metropolitan Opera, gdzie jest dyrektorem muzycznym. Zastąpienie pana Matsueva nie zostało od razu ogłoszone.

Zarówno Carnegie Hall, jak i Filharmonicy Wiedeńscy bronili wcześniej pana Gergieva. Jednak zapowiedź Putina o rozpoczęciu „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie w czwartek wywarła nową presję na audytorium i orkiestrę, aby ponownie się zastanowiły.

READ  Złote Globy 2024 na żywo: Oppenheimer organizuje ceremonię w noc historycznych zwycięstw

Aktywiści uruchomili hashtag #CancelGergiev na Twitterze i opublikowali zdjęcia Gergieva obok Putina. Obaj znają się od początku lat 90., kiedy Putin kierował Sankt Petersburgiem, a pan Gergiev rozpoczynał tam swoją kadencję jako lider tamtejszego Teatru Kirowa (później Maryjskiego).

W 2012 roku Gergiev pojawił się w telewizyjnej reklamie trzeciej kampanii prezydenckiej Putina. W 2014 roku podpisał petycję chwalącą aneksję Krymu, za rosyjskim Ministerstwem Kultury o imieniu Starsi artyści i intelektualiści, aby zasugerować swoje poparcie dla tego kroku. „Ukraina jest dla nas istotną częścią naszej przestrzeni kulturowej, w której dorastaliśmy i w której żyliśmy do tej pory” – cytuje wówczas pan Gergiev w gazecie państwowej.

W 2016 roku pan Gergiev Stado Patriotyczny koncert w syryjskim mieście Palmyra, krótko po rosyjskich nalotach, które pomogły wypędzić Państwo Islamskie z miasta. W rosyjskiej telewizji na koncercie pojawiły się nagrania wideo okrucieństw Państwa Islamskiego, będące częścią propagandy mającej na celu zwiększenie dumy z wojskowej roli Rosji za granicą, w tym jej poparcia dla rządu syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada. Putin dziękował muzykom za pośrednictwem łącza wideo ze swojego wakacyjnego domu nad Morzem Czarnym.

W ostatnich dniach pan Gergiev był również pod presją w Europie, gdzie ma napięty harmonogram koncertów. Według doniesień włoskich mediów, przedstawiciele Mediolanu powiedzieli w czwartek, że musi potępić inwazję lub zmierzyć się z możliwością odwołania jego zaangażowania w Teatro alla Scala, gdzie prowadził operę Czajkowskiego „Królowa pikowa”.

Wiedeńska Orkiestra Filharmoniczna powiedziała niedawno kilka dni temu, że pan Gergiev jest utalentowanym artystą i stanie na podium w terminach Carnegie. „On jest instrumentalistą, a nie politykiem” – powiedział szef orkiestry Daniel Froschauer w niedzielnym wywiadzie dla New York Times.

Clive Gillinson, dyrektor generalny i techniczny Carnegie, również wcześniej zaoferował swoje wsparcie dla Gergieva, mówiąc, że nie powinien być karany za wyrażanie swoich poglądów politycznych.

„Dlaczego artyści mieliby być jedynymi ludźmi na świecie, którym nie wolno mieć poglądów politycznych?” Pan Gillinson powiedział w wywiadzie dla The Times we wrześniu. „Chodzi mi o to, że oceniasz ludzi tylko na podstawie ich sztuki”.

Aktywiści, którzy planowali protestować przeciwko pojawieniu się pana Gergieva w Carnegie, ucieszyli się na wiadomość o jego wycofaniu się. „Sztuka powinna być przeciwna agresji” – powiedziała Valentina Bardakova, nauczycielka matematyki i nauk ścisłych z Nowego Jorku, która pomagała w organizacji protestów.

Pan Gergiev ma powrócić do Carnegie w maju, aby poprowadzić dwa występy z Orkiestrą Maryjską. Nie jest jasne, czy te występy odbędą się zgodnie z planem.

READ  Chwile mody na czerwonym dywanie podczas gali SAG Awards

W ostatnich miesiącach pan Gergiev często występował z Filharmonikami Wiedeńskimi w Austrii i za granicą. Niedawno uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa i musiał odwołać niektóre koncerty, w tym jeden z Filharmonią w zeszłym tygodniu. Od tego czasu wyzdrowiał i wrócił do aktorstwa, w tym pokazu „Królowej pik” w Mediolanie w środę wieczorem.