24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Utwardzone stanowiska sugerują, że postęp w kierunku rozmów pokojowych jest nieuchwytny: bezpośrednie aktualizacje

Utwardzone stanowiska sugerują, że postęp w kierunku rozmów pokojowych jest nieuchwytny: bezpośrednie aktualizacje

kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

Kiedy bitwa o Ukrainę przekształciła się w krwawą bitwę w stanie zimnego znieczulenia, ukraińscy i rosyjscy urzędnicy nalegali, że są gotowi do rozmów o zaprowadzeniu pokoju. Ale staje się coraz bardziej oczywiste, że żądania obu stron dotyczące nawet rozpoczęcia rozmów są kategorycznie nie do przyjęcia dla drugiej strony, co prowadzi amerykańskich i europejskich urzędników do wniosku, że poważne dyskusje o zakończeniu wojny Mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości.

Nie było żadnych rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją Od pierwszych tygodni konfliktu, która rozpoczęła się, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę 24 lutego. W tym tygodniu minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba szczegółowa prezentacja Szczyt „pokojowy” koniec lutego jednak Stowarzyszenie prasy Że Kijów nie będzie negocjował z Moskwą, dopóki Rosja nie stanie przed trybunałem ds. zbrodni wojennych.

rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, odpowiedział że Kijów musiałby zaakceptować żądania Moskwy – w tym zrezygnować z czterech ukraińskich regionów, które Moskwa twierdziła, że ​​​​zaanektowała we wrześniu – w przeciwnym razie „armia rosyjska poradzi sobie z tym problemem”.

Rzecznik Kremla Dmitrij S. Pieskow powiedział w środę, że „nie może być planu pokojowego dla Ukrainy, który nie bierze pod uwagę dzisiejszych realiów z terytoriami rosyjskimi”, w tym z czterema anektowanymi regionami, według agencji informacyjnej Interfax.

Stelli GervasProfesor historii Rosji na Newcastle University w Wielkiej Brytanii powiedział: „Ukraińska propozycja daje wgląd w ukraińską wizję tego, jak wojna z Rosją może się pewnego dnia zakończyć”. Ale powiedziała: „Reakcja Ławrowa nie jest zbyt obiecująca i wskazuje, że negocjacje pokojowe mogą zająć miesiące”.

Umacniające się stanowiska wskazują, że obie strony uważają, że mają dalsze zdobycze militarne. Ukraina ma rozmach na polu bitwy, odzyskawszy znaczną część terytorium zdobytego przez Rosję na początku wojny, chociaż siły Moskwy nadal okupują duże części wschodu i południa. Wykorzystując własną przewagę, Rosja przygotowuje więcej żołnierzy i przeprowadza naloty na infrastrukturę, które pogłębiają niedolę Ukraińców, nawet gdy Rosja walczy na ziemi.

READ  Wybory w Holandii: Skrajnie prawicowa partia Wildersa zyskuje

W zeszłym miesiącu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu na szczycie przywódców G20 przedstawił szeroki 10-punktowy plan pokojowy: wezwał do Całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z ziem ukraińskich, w tym z Krymu i części wschodniego regionu znanego jako Donbas, które wojska rosyjskie zajęły na początku 2014 roku.

Wzywa również do międzynarodowego trybunału, który osądziłby rosyjskie zbrodnie wojenne. uwolnienie przez Moskwę wszystkich więźniów politycznych i deportowanych w czasie wojny; odszkodowania od Rosji za szkody wojenne; oraz kroki podjęte przez społeczność międzynarodową w celu zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

To znacznie ostrzejszy zestaw wymagań niż to, co początkowo zaproponowali ukraińscy negocjatorzy podczas rozmów w Stambule miesiąc po rosyjskiej inwazji, kiedy zaproponowali Przyjmij neutralną pozycję – de facto rezygnacja z próby wstąpienia do NATO, czemu Rosja od dawna się sprzeciwiała – w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony innych państw. Od tego czasu rosyjskie okrucieństwa zwielokrotniły się, a szkody wyrządzone miastom i gospodarce Ukrainy uległy pogorszeniu. W sierpniu Mychajło Podoliak, starszy doradca Zełenskiego, powiedział, że ramy zaproponowane w Stambule nie są już wykonalne.

„Tło emocjonalne na Ukrainie bardzo, bardzo się zmieniło” – powiedział powiedział BBC. „Widzieliśmy wielu żywych zbrodniarzy wojennych”.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w weekend, że jest gotów negocjować „akceptowalne wyniki”, nie precyzując, jakie one mogą być, jednocześnie dając jasno do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru zakończyć ataków.

Zachodni urzędnicy odrzucili okresowe oferty negocjacji Putina jako puste gesty. Nawet gdy rosyjska gospodarka załamuje się pod wpływem zachodnich sankcji – premier Michaił Miszustin powiedział w środę, że rosyjska gospodarka skurczyła się o 2 procent w ciągu ostatnich 11 miesięcy, podała agencja informacyjna Reuters – Putin podkreślił, że „nie ma ograniczeń” w wydatkach wojskowych. W tym miesiącu rozkazał swojemu ministrowi obrony Kolejne rozszerzenie dla Sił Zbrojnych O ponad 300 000 członków, do docelowej wielkości 1,5 miliona.

READ  Najświeższe wiadomości z Rosji i wojny na Ukrainie

Powiedział, że wszystko to sugeruje Marnie Howlettwykładowca polityki rosyjskiej i wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, zauważa, że ​​„niekoniecznie istnieje nacisk na wynegocjowany pokój lub nawet jakiś rodzaj negocjacji, ale wciąż istnieje nacisk na każdą grę końcową, która jest prowadzona militarnie”.