25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA zatrzymują samoloty wywiadowcze na granicy białorusko-polskiej; Mówi „regularne szkolenie” z sojusznikami

We wtorek 16 listopada Stany Zjednoczone wysłały co najmniej dwa amerykańskie samoloty wywiadowcze po wysłaniu zaawansowanych bombowców Tupolew Tu-22 Backfire i myśliwców Suchoj Su-35 na szkolenie wojskowe z białoruskimi myśliwcami wzdłuż bardzo burzliwej granicy białorusko-polskiej. Interfax informuje, że zauważono patrole na granicy białorusko-polskiej. Amerykański samolot Bombardier Challenger 650 ARTEMIS, który wraz z Siłami Powietrznymi USA RC-135V przeleciał nad granicami krajów bałtyckich i Obwodu Kaliningradzkiego na Litwie przez ponad pięć godzin okrążał granicę Białorusi. Urzędnicy amerykańscy uzasadnili jednak lot w obliczu narastających napięć między UE a Mińskiem, mówiąc, że bombowce Sił Powietrznych USA będą regularnie odbywały podróże w koordynacji z regionalnymi sojusznikami i partnerami.

Samoloty brały udział w rozpoznaniu i celowaniu bombardierem Challenger 650 Artemis armii amerykańskiej, odlatującym z lotniska Michaiła Gelnissena w pobliżu rumuńskiego miasta portowego Constanta oraz samolotem wywiadu strategicznego US Air Force RC-135V lecącym z Milton Hell. Według Interfax, dane o zachodnich zasobach lotniczych we wtorek na lotnisku w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik rządu USA, Sputnik, był cytowany, jak powiedział, że armia amerykańska obsługuje wszystkie typy samolotów, w tym myśliwce w Europie i Afryce, podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych w całym regionie. Uzasadniał również patrol samolotów bojowych twierdzeniem, że Siły Powietrzne USA mają rotacyjne siły do ​​przeprowadzania rutynowych ćwiczeń wojskowych z Polską.

[Russian paratroopers load into military helicopters near the border with Poland, Belarus. Credit: AP]

[Long-range Tu-160 bomber of the Russian Aerospace Forces takes-off to patrol in the airspace of Belarus from an air field in Russia. Credit: AP]

„Siły Powietrzne USA regularnie obsługują wszystkie typy samolotów w całym regionie, a wszystkie operacje są prowadzone w pełnej koordynacji z naszymi sojusznikami i współpracownikami” – powiedział rzecznik Sputnika, który wydał oświadczenie anonimowo.

„Zintegrowane szkolenie i zaangażowanie USA w współpracę obronną z Polską są wyrazem naszego wspólnego zaangażowania w utrzymanie bezpiecznej Europy i zapewnienia niezawodnej postawy obronnej, gotowej i gotowej do wspierania operacji w dowolnym miejscu na świecie” – powiedział.

Rosja wysyła na Białoruś dwie bomby strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej

W miarę pogłębiania się przepaści między UE a Białorusią w związku z kryzysem emigracyjnym Rosja wysłała na Białoruś dwa bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Moskwa w tym tygodniu wyraziła militarne poparcie dla swojej sojuszniczej Białorusi, gdy bezpieczeństwo na polskiej granicy uległo pogorszeniu. W oświadczeniu Associated Press podano, że białoruskie Ministerstwo Obrony prowadzi ćwiczenia wojskowe z udziałem co najmniej dwóch rosyjskich bombowców strategicznych Tu-160, które szkolą się do przeprowadzenia operacji bombardowania na poligonie Ruzan, 60 km na wschód od granicy. Z Polską.

READ  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński chwali polskie poparcie dla rosyjskiej inwazji

Ministerstwo poinformowało, że rosyjskie siły zbrojne przeprowadzają ćwiczenia z białoruskimi samolotami bojowymi, symulując przechwycenie przez obie siły. Moskwa wysłała ponad 250 spadochroniarzy do granicy białoruskiej, gdzie odbywali wspólne gry wojenne. Co najmniej dwóch spadochroniarzy zginęło w katastrofie podczas skoku z podwieszonego na spadochronie ciężkiego samolotu transportowego Ił-76 w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Kreml poinformował, że spadochrony dwóch spadochroniarzy zostały napompowane z powodu silnych wiatrów.

[Russian paratroopers jump from military helicopters during joint military exercising near the border with Poland, Belarus, Russia has sent paratroopers to Belarus in a show of support for its ally amid the tensions over an influx of migrants on the Belarusian border with Poland. Credit: AP]