16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unia Europejska uruchamia plan o wartości 270 milionów euro mający na celu włączenie Armenii do zachodniego kręgu – Politico

Unia Europejska uruchamia plan o wartości 270 milionów euro mający na celu włączenie Armenii do zachodniego kręgu – Politico

„Będziemy dokonywać inwestycji, aby wzmocnić gospodarkę i społeczeństwo Armenii, czyniąc je silniejszymi i bardziej stabilnymi w obliczu wstrząsów” – dodała, przeznaczając środki na nowe projekty dotyczące energii elektrycznej i energii odnawialnej.

Posunięcie to następuje w czasie, gdy Armenia pracuje nad zerwaniem więzi ze swoim byłym sojusznikiem, Rosją, która jest właścicielem większości jej sieci energetycznej i infrastruktury, ale nie interweniowała w obliczu pogłębiającego się konfliktu z sąsiednim Azerbejdżanem. Po faktycznym zawieszeniu członkostwa w sojuszu wojskowym OUBZ pod przewodnictwem Rosji Armenia zaprosiła siły amerykańskie do szkolenia w kraju, wysłała pomoc na Ukrainę, a nawet zasugerowała, że ​​może spróbować sama przystąpić do Unii Europejskiej.

Von der Leyen pochwaliła „środki podjęte przez Armenię przeciwko obchodzeniu naszych sankcji wobec Rosji… To pokazuje, że Unia Europejska i Armenia są w coraz większym stopniu zbieżne pod względem wartości i interesów”.

Koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział na marginesie piątkowego spotkania: „Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Armenii na rzecz demokracji, walki z korupcją i ustanawiania praworządności”.

Von der Leyen poparła także propozycje Armenii dotyczące „rozdroża pokoju”, które uczyniłoby z tego kraju węzeł transportowy i handlowy poprzez otwarcie komunikacji z sąsiadami takimi jak Turcja, a także Azerbejdżan, choć dotychczas odrzucała plan przedstawiony przez Paszyniana. Rząd Azerbejdżanu był w Baku popychać Zbudować kontrolowaną przez Rosję drogę i linię kolejową przebiegającą przez południową Armenię, zwaną korytarzem Zangezur.

Azerbejdżan, główny eksporter gazu ziemnego do Unii Europejskiej, który w ostatnich latach stoczył szereg wojen z Armenią, obiekt Na odbyte spotkanie trójstronne. Przed rozmowami von der Leyen rozmawiała telefonicznie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i starała się go zapewnić o bieżącej współpracy Brukseli w zakresie „energii odnawialnej, komunikacji transportowej, bezpieczeństwa energetycznego itp.”.