30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Unia Europejska mówi, że Chiny wykorzystają porażkę Rosji na Ukrainie

Unia Europejska mówi, że Chiny wykorzystają porażkę Rosji na Ukrainie

Najwyższy dyplomata UE ostrzegł, że Chiny „skorzystają geopolitycznie” z porażki Rosji na Ukrainie i że Bruksela musi odpowiedzieć na globalne ambicje Pekinu.

Josep Borrell, czołowy przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej, wezwał państwa członkowskie do znalezienia „spójnej strategii” postępowania z Chinami, która byłaby odpowiedzią zarówno na rosnący nacjonalizm w Pekinie, jak i „zaostrzającą się konkurencję między Stanami Zjednoczonymi a Chinami”.

„Kwestia Chin jest znacznie bardziej złożona niż kwestia Rosji” – napisał Borrell w prywatnym liście do ministrów spraw zagranicznych UE, do którego dotarł „Financial Times”. Najwyraźniej ambicją Chin jest zbudowanie nowego porządku światowego z Chinami w centrum. . . Klęska Rosji na Ukrainie nie zakłóci kursu Chin. Dodał, że Chinom uda się skorzystać z tego geopolitycznie.

List został przedstawiony jako punkt wyjścia do dwudniowych dyskusji ministrów spraw zagranicznych UE, które rozpoczną się w piątek, aby opracować nową politykę wobec Pekinu, którą przywódcy UE mają omówić w przyszłym miesiącu.

Oczekuje się, że dyskusje w Sztokholmie skupią się na dostosowaniu obecnej strategii bloku wobec Chin z trójtorowym podejściem „partner, konkurent, rywal”, aby nadać większą wagę części „rywalizującej”, według osób zaznajomionych z rozmowami. Dyplomata UE powiedział, że zmiana „pochodzi z dokładnej analizy tego, co robią Chiny”.

W swoim czwartkowym przesłaniu Borrell podkreślił również gotowość bloku do „poważnego zaangażowania” Pekinu w sprawie wojny na Ukrainie, pomimo retorycznego poparcia dla Moskwy. Powiedział, że UE „z zadowoleniem przyjmuje wszystkie autentyczne pozytywne ruchy pochodzące z Chin w celu znalezienia rozwiązania”.

Chińscy przywódcy przedstawili propozycje pokojowe, ale Zachód był krytykowany za opowiadanie się po stronie Moskwy i brak zaangażowania w Kijowie. Prezydent Chin Xi Jinping w końcu zadzwonił do swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego 14 miesięcy po całkowitej inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, ale gest ten był w dużej mierze postrzegany jako próba naprawy napiętych stosunków z europejskimi stolicami.

READ  Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdza pożyczkę w wysokości 15,6 mld USD dla Ukrainy, część 115 mld USD wsparcia globalnego

W liście Borrell napisał, że UE nie powinna dążyć do „blokowania rosnącej potęgi krajów wschodzących”, odnosząc się do niechęci państw członkowskich do przyjęcia bardziej jastrzębiego podejścia Stanów Zjednoczonych do Chin.

Przedstawił również przegląd strategii Unii Europejskiej „zmniejszania ryzyka”, którą opisał jako mniej ryzykowną niż oderwanie się Ameryki od Chin. Strategia została po raz pierwszy nakreślona przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, kiedy wezwała do „nowych narzędzi obronnych” dla sektorów takich jak obliczenia kwantowe i sztuczna inteligencja.

Bruksela powinna brać pod uwagę wpływ Chin w kontaktach z krajami o niskich dochodach, pisze Borrell, ostrzegając przed oczekiwaniem, że te kraje staną po jednej lub drugiej stronie.

Większość krajów rozwijających się niechętnie popierała zachodnie sankcje wobec Rosji, a Chiny skorzystały z okazji, by przedstawić się jako nieagresywne mocarstwo, które nie wszczyna wojen ani nie wywiera presji na inne kraje, by wprowadziły ograniczenia gospodarcze wobec swoich konkurentów.

„UE powinna zdać sobie sprawę, że wiele krajów postrzega geopolityczne wpływy Chin jako przeciwwagę dla Zachodu, a co za tym idzie, dla Europy” – napisał Borrell. „Będą dążyć do skonsolidowania własnego pola manewru bez wybierania stron”.