22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ulice w Chinach są opustoszałe, gdy zbliża się nowy wybuch epidemii koronawirusa

Ulice w Chinach są opustoszałe, gdy zbliża się nowy wybuch epidemii koronawirusa

  • Ludzie podejmują kroki, aby się chronić po zniesieniu ograniczeń
  • Wysoki urzędnik spodziewa się trzech fal tej zimy
  • Nowy Rok Księżycowy w styczniu, aby przyspieszyć dalsze rozprzestrzenianie się

PEKIN (Reuters) – W niedzielę ulice głównych chińskich miast były ciche, ponieważ ludzie zostali w domach, aby uchronić się przed gwałtownym wzrostem przypadków nowego koronawirusa, który uderzył w centra miast z północy na południe.

Według głównego epidemiologa tego kraju, Wu Zunyou, Chiny znajdują się w pierwszej z trzech oczekiwanych fal zachorowań na COVID tej zimy. Powiedział, że nadejdą kolejne fale, gdy ludzie będą podążać za tradycją masowego powrotu do swoich rodzinnych regionów na święto Nowego Roku Księżycowego w przyszłym miesiącu.

Chiny nie zgłosiły żadnych zgonów związanych z COVID od 7 grudnia, kiedy to po bezprecedensowych protestach publicznych nagle zniosły większość głównych ograniczeń swojej polityki zerowej tolerancji wobec COVID. Prezydent Xi Jinping bronił strategii.

W ramach łagodzenia ograniczeń dotyczących braku COVID zakończono masowe testy na obecność wirusa, co budzi wątpliwości, czy oficjalne liczby przypadków mogą odzwierciedlać pełną skalę wybuchu. Chiny zgłosiły 17 grudnia około 2097 nowych przypadków COVID-19.

W Pekinie rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego wariantu Omicron wpłynęło już na usługi, od cateringu po dostawę paczek. Domy pogrzebowe i krematoria w 22-milionowym mieście również walczą o nadążanie za popytem w związku z niedoborami personelu, ponieważ pracownicy i kierowcy chorują.

W największym pekińskim zakładzie pogrzebowym w Baboshan, znanym również z zajmowania się ciałami wysokich rangą chińskich urzędników i przywódców, w niedzielę widziano kilka przesłuchań na minutę, podczas gdy prywatny parking był również pełny.

„W tej chwili trudno jest umówić się na przesłuchanie, ponieważ wielu krewnych przewozi ciało własnymi samochodami” – powiedział pracownik proszący o zachowanie anonimowości.

Dym unosił się z krematoriów, gdzie zbierały się grupy ludzi, by zbierać prochy zmarłych. Nie było od razu jasne, w jakim stopniu odpowiedzialny był wzrost liczby zgonów związanych z COVID.

READ  Palestyńczycy uciekają przed izraelskim nalotem na obóz dla uchodźców na Zachodnim Brzegu, a kilka osób zostało rannych w ataku samochodowym w Tel Awiwie

Posty w mediach społecznościowych pokazywały również puste stacje metra w mieście Xi’an w północno-zachodnich Chinach, podczas gdy w Szanghaju, handlowym centrum kraju, w okresie poprzedzającym Nowy Rok nie było zwykłego zgiełku.

„Brakuje świątecznej atmosfery” – powiedziała jedna z mieszkanek, która podała swoje imię jako Alice.

Ulice w Chengdu są opustoszałe, ale czas dostawy żywności poprawia się po tym, jak usługi zaczęły dostosowywać się do niedawnego wzrostu liczby przypadków, powiedział mieszkaniec o nazwisku Zhang.

Nadal trudno jest uzyskać zestawy do testów antygenowych, powiedziała, wyjaśniając, że powiedziano jej, że zestawy, które niedawno zamówiła, zostały skierowane do szpitali.

1 szczyt, 3 fale, 3 miesiące

W Szanghaju władze poinformowały, że szkoły muszą przenieść większość zajęć online od poniedziałku, a w pobliskim mieście Hangzhou większość klas zachęcono do wcześniejszego zakończenia semestru zimowego.

Osoby uczęszczające na zajęcia online, a także przedszkolaki nie powinny przygotowywać się do powrotu do szkoły, poinformowało Biuro Edukacji w Kantonie.

Przemawiając w sobotę na konferencji w Pekinie, główny epidemiolog z Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom powiedział, że obecna epidemia osiągnie szczyt tej zimy i będzie kontynuowana w trzech falach przez około trzy miesiące, zgodnie z doniesieniami mediów państwowych z jego przemówienia.

Pierwsza fala potrwa od połowy grudnia do połowy stycznia, głównie w miastach, zanim druga fala rozpocznie się od końca stycznia do połowy lutego przyszłego roku, ze względu na przemieszczanie się ludzi przed tygodniowymi świętami noworocznymi.

Chiny świętują Nowy Rok Księżycowy, który rozpoczyna się 21 stycznia.

Wu powiedział, że trzecia fala zachorowań będzie trwała od końca lutego do połowy marca, kiedy ludzie powrócą do pracy po wakacjach.

Oczekuje się, że we wschodniej prowincji Zhejiang, gdzie znajduje się wiele firm z branży zaawansowanych technologii i przemysłu, pierwsza fala zachorowań osiągnie szczyt w połowie stycznia, chociaż może to nastąpić wcześniej, poinformowali przedstawiciele służby zdrowia na niedzielnym briefingu prasowym.

READ  Słoń zabija starszą kobietę, po czym wraca, by podeptać jej ciało na pogrzebie w Indiach

„Ten okres zbiega się z Księżycowym Nowym Rokiem, a ruch ludności przyspieszy rozprzestrzenianie się epidemii” – powiedział Chen Zhong, zastępca dyrektora wykonawczego prowincjonalnego zespołu ds. Kontroli epidemii.

Amerykański think tank powiedział w tym tygodniu, że w kraju może dojść do eksplozji zachorowań i że ponad milion ludzi w Chinach może umrzeć z powodu COVID-19 w 2023 roku.

Wu powiedział, że ciężkie przypadki spadły w porównaniu z poprzednimi latami, a szczepienia zapewniły pewien stopień ochrony. Powiedział, że osoby wrażliwe powinny być chronione, zalecając szczepionki przypominające dla ogółu społeczeństwa.

Podczas gdy Chiny wprowadziły swoje pierwsze szczepionki przeciwko COVID w 2021 r., według oficjalnych danych wskaźniki szczepień wśród osób w wieku 60 lat i starszych niewiele się zmieniły od lata.

Xinhua poinformował, że tylko 66,4% osób w wieku powyżej 80 lat ukończyło pełny cykl szczepień.

Dodatkowe raporty autorstwa Si Liu, Dominica Buttona, Ryana Wu, Eduardo Baptisty i Brendy Goh; Montaż autorstwa Kennetha Maxwella i Philippy Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.