2 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraiński FM Kuleba spotyka się z polskim ministrem; Zaporoże o rosyjskiej obecności w elektrowni jądrowej

Pośrodku Trwająca wojna z Rosją, Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba spotkał się we wtorek z polską minister klimatu i środowiska Anną Moskwą i koordynował ich współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). „Oboje zgadzamy się, że obecność Rosji w elektrowni atomowej w Zaporożu musi się skończyć” – napisał Guleba w poście na Twitterze. Minister omówił także duże i wzajemnie korzystne ukraińsko-polskie projekty energetyczne. Elektrownia atomowa Zaporoże, jedna z największych elektrowni atomowych na świecie, zlokalizowana w południowo-wschodniej Ukrainie, została zaatakowana przez rosyjskie wojsko w zeszłym miesiącu.

Russia FM spotkała się z polskim ministrem w środku wojny

Minister spraw zagranicznych Ukrainy spotkał się z prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką i zbadał możliwości udziału wiodących polskich banków w ożywieniu gospodarki Ukrainy. Oprócz Guleby rozmawiał także z Sekretarzem Generalnym ONZ
Antonio Guterresa o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w kraju i masakrze w Puczy. Ukraiński minister podkreślił, że jego kraj wykorzysta wszystkie dostępne mechanizmy ONZ, aby zebrać dowody i pociągnąć do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

Tymczasem Polska zaproponowała powołanie specjalnej międzynarodowej komisji do zbadania wydarzeń w Puczy na Ukrainie. Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył Rosję o ludobójstwo w kilku ukraińskich miastach, m.in. Pucha, Irbin, Hostomல்l i Motijin. Wezwał przywódców Unii Europejskiej (UE) i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) do podjęcia pilnych działań w celu zakłócenia machiny wojennej prezydenta Rosji Władimira Putina.

Tymczasem Dmitro Guleba powiedział, że Rosja nie ma prawa do zasiadania w Radzie Praw Człowieka ONZ (UNHRC) po zabójstwie Puchy. Culeba wezwał do wydalenia Rosji z UNHRC po doniesieniach, że został postrzelony w głowę z rękami związanymi w Pucha. Masakra w Puczy została nazwana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego „ludobójstwem”, a globalne potępienie sił rosyjskich wzrosło dramatycznie.

READ  Szef rosyjskiego wywiadu mówi, że USA i Polska spiskują, by obalić Ukrainę

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej