30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraińcy trzymają się huty Mariupol

Ukraińcy trzymają się huty Mariupol

(Reuters) – Eksplozje i dymy w tym tygodniu wstrząsnęły dzielnicą hutniczą w oblężonym Mariupolu, gdzie malejące siły ukraińskie są zaszyte, gdy Rosja próbuje przejąć pełną kontrolę nad swoim największym dotychczas miastem.

Huta żelaza i stali Azovstal, jedna z największych w Europie, stała się odpowiednią twierdzą apokalipsy dla przewagi liczebnej i oblężonych sił ukraińskich siedem tygodni po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na wschód od południowego portu zdewastowanego tygodniami bombardowań fabryka znajduje się na terenie przemysłowym z widokiem na Morze Azowskie i obejmuje ponad 11 kilometrów kwadratowych (4,25 ²), ​​na którym znajdują się niezliczone budynki, wielkie piece i tory kolejowe .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Fabryka Azowstal to ogromny obszar z wieloma budynkami, których Rosjanie (siły ukraińskie) po prostu nie mogą znaleźć” – powiedział Oleh Żdanow, analityk wojskowy z Kijowa.

„Dlatego (Rosjanie) zaczęli mówić o próbie ataku chemicznego, to jedyny sposób na wydostanie ich z ognia” – powiedział Żdanow.

Ukraina poinformowała, że ​​sprawdza niezweryfikowane informacje, że Rosja mogła użyć broni chemicznej w Mariupolu. Wspierani przez Rosję separatyści zaprzeczają używaniu broni chemicznej. Czytaj więcej

W czasie pokoju Huta Żelaza i Stali Azovstal pompowała rocznie 4 mln ton stali, 3,5 mln ton surówki i 1,2 mln ton stali walcowanej.

Podobnie jak inne huty żelaza i stali Illich w mieście, Azovstal należy do Metinvestu, grupy kontrolowanej przez miliardera Rinata Achmetowa, najbogatszego człowieka na Ukrainie.

Zastępca dowódcy rosyjskich separatystów powiedział w poniedziałek w rosyjskiej telewizji państwowej, że Moskwa zajęła 80% portu, ale opór trwał i że wszystkie siły ukraińskie próbowały „przebić się w kierunku zakładu Azowstal”.

Opisał fabrykę jako „twierdzę w mieście”.

Wśród obrońców miasta byli ukraińscy marines, brygady zmotoryzowane, Brygada Gwardii Narodowej i Pułk Azowski, milicja stworzona przez skrajnie prawicowych nacjonalistów, która została później włączona do Gwardii Narodowej.

READ  Projekt raportu przedstawia surowy, ale surowy obraz zagrożeń klimatycznych w Stanach Zjednoczonych

To właśnie pułk azowski, którego zniszczenie jest jednym z celów wojennych Moskwy, jest najbardziej kojarzony z Azowstalem i jednym z jego założycieli, Andriejem Biełskim, zwanym też „twierdzą azowską”.

Prezydent Rosji Władimir Putin określił inwazję jako „specjalną operację” mającą na celu „rozbrojenie i rozbrojenie Ukrainy”, ale Ukraina i Zachód twierdzą, że Rosja rozpoczęła nieuzasadnioną wojnę agresywną.

„Azow jest już na terytorium Azowstalu” – powiedział analityk wojskowy Siergiej Zgorec – „Są to rozległe obszary z rozpylaczami, których nie można zniszczyć z powietrza, dlatego Rosjanie używają ciężkich bomb”.

Ponad 1000 żołnierzy 36. Ukraińskiej Brygady Morskiej, w tym 162 oficerów, poddało się w Mariupolu – poinformowało w środę rosyjskie Ministerstwo Obrony, chociaż Ukraina tego nie potwierdziła.

Ukraiński doradca prezydenta Ołeksij Aristowicz powiedział później, że członkowie 36. brygady piechoty morskiej zdołali włamać się do „wysoce niebezpiecznego manewru”, aby dołączyć do pułku azowskiego.

„36. Brygada uniknęła rozerwania i ma teraz poważne dodatkowe możliwości i w zasadzie drugą szansę” – powiedział.

Brak zasięgu telefonu komórkowego i internetu w mieście powoduje, że informacji jest mało. Ukraina zachowała ścisłą kontrolę nad takimi rzeczami, jak liczba żołnierzy, które mogą zagrozić jej obronie.

Biletskiy z Azowa powiedział 20 marca ukraińskiemu serwisowi informacyjnemu NV, że Ukraina miała w sumie 3000 bojowników broniących miasta przed 14 000 Rosjanami.

Trudność zawodu

Amerykańska prywatna firma satelitarna Maxar mogła we wtorek przyjrzeć się bitwom toczącym się z kosmosu.

„Zaobserwowano dym i ogień wydobywający się z wielu budynków w zachodniej i wschodniej części miasta, a także w Hucie Żelaza i Stali Azovstal oraz w jej pobliżu – miejscu toczących się walk między siłami rosyjskimi i ukraińskimi” – czytamy w oświadczeniu. .

READ  Australijska Partia Pracy wypiera konserwatystów; PM czeka wczesne testy

Źródło bezpieczeństwa z Unii Europejskiej powiedziało Reuterowi, że trudno jest powiedzieć, jak długo Ukraińcy wytrzymają, a Rosji trudno jest zająć całe miasto z powodu parków przemysłowych. „Pod stalownią znajdują się podziemne tunele”.

Źródło dodało, że „Mariopol jest bardzo ważny dla Putina, bo po zwycięstwie tam (i kapitulacji wojsk azowskich) może twierdzić, że 'denazyfikacja’ była sukcesem”.

Rosja planuje świętować zwycięstwo w mieście 9 maja, w dniu, w którym Moskwa świętuje zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej coroczną paradą na Placu Czerwonym – poinformował w środę doradca burmistrza Mariupola.

Żdanow, analityk wojskowy, powiedział, że widzi niewielkie szanse dla sił ukraińskich z zagranicy na przełamanie rosyjskiej blokady.

„Ile zapasów mają obrońcy i jak długo mogą utrzymać, nie wiadomo. Ale nie mają innego wyjścia. Są otoczeni ze wszystkich stron, muszą wytrzymać do końca. Jeśli się poddadzą, nie zrobią tego”. powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Natalii Zenets) Dodatkowa relacja Pavla Politiuka. Montaż przez Granta McCalla

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.