28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

A member of the Ukrainian Volunteer Corps fires with a howitzer at a position in the Zaporizhzhia region of Ukraine, on March 28.

Ukraina zapowiada nowe kontrataki przeciwko siłom rosyjskim na południu

W niedzielnym wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski długo mówił o ważnym punkcie ewentualnych negocjacji pokojowych: o możliwości neutralności Ukrainy.

Jesteśmy gotowi to zaakceptować” – powiedział Zełenski. „To jest najważniejszy punkt”.

Zełenski i ukraińscy urzędnicy od dawna mówią, że są gotowi rozmawiać o neutralności Ukrainy, jeśli NATO nie chce zaakceptować tego kraju jako członka sojuszu.

To teoretycznie spełniałoby jedno z żądań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina: aby Ukraina porzuciła swoje aspiracje NATO.

Ale to nie jest takie proste. Zełenski dał też jasno do zrozumienia, że ​​Ukraina odrzuci „neutralność” bez prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę ukraiński przywódca powiedział, że nie są zainteresowane pustymi obietnicami.

„Chcę upewnić się, że nie jest to tylko kolejny kawałek papieru na wzór noty budapesztańskiej” – powiedział.

Zełenski miał na myśli mało pamiętany moment w postzimnowojennej historii. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego Ukraina stała się – przynajmniej na papierze – trzecim co do wielkości składem broni jądrowej na świecie.

Rosja zachowała kontrolę operacyjną nad tą bronią, ale Ukraina podpisała w 1994 r. porozumienie o rezygnacji z broni jądrowej na swoim terytorium w zamian za gwarancje bezpieczeństwa, w tym ochronę integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy.. To jest coś, co Rosja, sygnatariuszka Budapeszteńskiego Memorandum, zrobiła zdecydowanie, anektując Krym w 2014 r. i najeżdżając Ukrainę w lutym.

Mychajło Podolak, główny doradca Zełenskiego, powiedział, że gwarancje bezpieczeństwa powinny w istocie obejmować zobowiązanie gwarantów do pomocy Ukrainie w przypadku agresji.

I ważne jest, aby dodać, że neutralność – taka, jaką Putin mógłby uznać za smaczną – nie jest czymś, co Zełenski może po prostu zaoferować. Dążenie do członkostwa w NATO jest zapisane w Konstytucji Ukrainy.

To tutaj Zełenski udzielił swoim rosyjskim rozmówcom pewnej lekcji na temat procesów demokratycznych na Ukrainie. Wyjaśnił, że po gwarancjach bezpieczeństwa powinno nastąpić referendum na Ukrainie.

READ  Stany Zjednoczone oceniają, że Putin może zwiększyć starania o ingerencję w wybory w USA

„Dlaczego? Ponieważ mamy ustawę o referendach” – powiedział Zełenski. „Uchwaliliśmy ją. Zmiana tej czy innej sytuacji… Gwarancje bezpieczeństwa zakładają zmiany konstytucyjne. Rozumiesz, prawda, zmiany konstytucyjne? ”

Na tym polega różnica. Rosja ma system polityczny zbudowany na jednym człowieku – Putinie – a Zełenski jest głową państwa demokratycznego. Nawet jeśli neutralność jest na stole negocjacyjnym, naród ukraiński będzie miał coś do powiedzenia.