29 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina rozpoczyna kontratak, aby zakłócić rosyjskie linie zaopatrzeniowe

Ukraina rozpoczyna kontratak, aby zakłócić rosyjskie linie zaopatrzeniowe

Kijów, Ukraina – Ukraina rozpoczęła kontratak na wschodnie miasto Izyum w celu rozczłonkowania Rosyjskie linie zaopatrzeniowe W regionie Donbasu, jak powiedzieli urzędnicy, gdy siły ukraińskie nadal oczyszczają wsie na północ od Charkowa i prezydenta

Prezydent Rosji Władimir Putin

Jego fiński odpowiednik ostrzegł, że przystąpienie do NATO może zaszkodzić stosunkom z Moskwą.

Według Kremla Putin powiedział prezydentowi Finlandii Sauli Niinistö w sobotniej rozmowie telefonicznej, że zakończenie trwającej od dziesięcioleci polityki niezaangażowania poprzez przystąpienie do NATO byłoby błędem Helsinek. Fiński przywódca rozpoczął apel, aby wyjaśnić Putinowi, w jaki sposób jego inwazja na Ukrainę zmieniła środowisko bezpieczeństwa, skłaniając Finlandię do: Dążenie do członkostwa w NATO w nadchodzących dniach.

„Rozmowa była bezpośrednia, bezpośrednia i prowadzona bez pogorszenia. Unikanie napięć było ważne” – powiedział Niinistö.

Tymczasem rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Grushko powiedział, że Moskwa będzie musiała podjąć „odpowiednie środki ostrożności”, jeśli NATO miałoby rozmieścić infrastrukturę broni jądrowej w pobliżu granic Rosji, w tym w Finlandii.

Gdy wojna wkroczyła w osiemdziesiąty dzień, Rosyjskie operacje ofensywne W Donbasie pozostała w dużej mierze ugruntowana po tym, jak nie powiodła się ambitna próba Rosji przekroczenia Dońca Siewierskiego i okrążenia obszaru metropolitalnego Siewierodoniecka, stolicy administrowanego przez Ukrainę obwodu Ługańskiego.

z zachodnią bronią Dalej napływać na UkrainęUkraińscy urzędnicy zaczynają mówić, że przełom w wojnie może być nieuchronny, ponieważ Kijów przestawi się z obrony na ofensywę, aby odzyskać dużą część południowej i wschodniej Ukrainy, która nadal znajduje się pod rządami Rosji.

„Trwa strategiczna przerwa na korzyść Ukrainy. Ten proces zajmie trochę czasu. W dłuższej perspektywie te trendy sprawiają, że porażka Rosji jest nieunikniona” – powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w przemówieniu do obywateli Ukrainy.

READ  Rosja twierdzi, że w poniedziałek otworzy korytarze humanitarne do ukraińskich miast

Po początkowych planach Rosji zdobycia stolicy, Kijowa, Klęska ukraińskiego ruchu oporuPod koniec marca Putin nakazał swoim siłom wycofanie się z północnej Ukrainy i skupienie się na zajęciu całych obwodów donieckiego i ługańskiego wchodzących w skład Donbasu. W lutym Putin uznał niepodległość państw-procesów utworzonych przez Moskwę w Donbasie, Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, które kontrolowały wówczas mniej więcej jedną trzecią tych dwóch regionów.

Rosja ustanowiła kwaterę główną swoich operacji podboju Donbasu w mieście Izyum, które znajduje się nad rzeką Seversky Doniec w obwodzie charkowskim. Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Senhopow powiedział dziś, w sobotę, że siły ukraińskie zaczęły z powodzeniem posuwać się w kierunku miasta.

„Kierunek Izyum jest nadal naszym najgorętszym punktem. To tutaj nasze siły zbrojne rozpoczęły kontratak. Wróg wycofuje się w niektórych kierunkach i wynika to z charakteru naszych sił zbrojnych.”

Ukraiński żołnierz mija spaloną stację benzynową na północnych obrzeżach Charkowa.


zdjęcie:

John Moore / Getty Images

Ponieważ trwająca miesiąc ofensywa rosyjska w Donbasie przyniosła tylko ograniczone rezultaty, śmiała próba przekroczenia Dońca Siwierskiego i okrążenia Siewierodoniecka, którą rozpoczęły wcześniej siły rosyjskie Dzień Zwycięstwa 9 maja Miał nastąpić przełom. Zamiast tego nieudana przeprawa w pobliżu wsi Biełhorówka przerodziła się w katastrofę dla Rosji, znacznie spowalniając jej impet w Donbasie.

Pełna skala tego rosyjskiego niepowodzenia jest widoczna dopiero teraz, ponieważ zdjęcia satelitarne pokazują ponad 70 rosyjskich czołgów, transporterów opancerzonych i innych elementów opancerzonych po tym, jak ukraińska artyleria i naloty zatopiły trzy mosty pontonowe i zbombardowały rosyjski przyczółek w Belhoriwce.

„Nigdy nie widzieliśmy tak głupiego uporu, idąc z frontalnym atakiem i próbując zbudować tratwy w tym samym miejscu trzy razy z rzędu. Ale wciąż próbują” – powiedział gubernator Ługańska Serhij Haiday, dodając, że ukraińska artyleria nadal bombarduje i zgodnie z zastrzeżeniami wywiadu batalion odmawia Wszystkich rosyjskich rozkazów próby kolejnej przeprawy przez Belhorevkę. Twierdzenie to nie może być niezależnie potwierdzone.

Chociaż Moskwa nie uznała wydarzeń Biełhoriwki, relacje rosyjskich oficerów wojskowych i obserwatorów w Telegramie opisały to jako jedną z najbardziej katastrofalnych porażek armii rosyjskiej w tej wojnie, wzywając do dymisji i ukarania generałów, którzy wymyślili nieudaną operację.

Rewers medalu, kanał blisko Prywatny wykonawca wojskowy Wagnera Aktywnie uczestnicząc w wojnie na Ukrainie, sarkastycznie zauważył, że rosyjscy dowódcy w operacji Biełhoriwka „kierowali się zasadą, że pocisk nie spada dwa razy w to samo miejsce i jeśli nie widzisz wroga, on nie widzi ciebie. „

Kanał Wagnera dodał, że ukraińska artyleria zdołała zniszczyć przynajmniej batalion rosyjskiego pancerza, ponieważ wykorzystuje drony i zaawansowaną technologię rozpoznania, aby osiągnąć celność. „Siły zbrojne Ukrainy używają zachodniego systemu inteligentnego zarządzania bitwą, a my używamy linijki na papierowej mapie” – powiedziała.

Krewni i przyjaciele biorą udział we Lwowie na pogrzebie żołnierza zabitego w obwodzie charkowskim.


zdjęcie:

Emilio Morenati/The Associated Press

W Kijowie przywódca mniejszości senackiej Mitch McConnell (Republika, Kentucky), republikańscy senatorzy Susan Collins z Maine, John Cornyn z Teksasu i John Barrasso z Wyoming spotkali się w sobotę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, według pana Zełenskiego i urzędnika USA. Spotkanie po Marszałku Sejmu

Nancy Pelosi

(D., Kalifornia) Delegacja demokratycznych prawodawców udała się do stolicy na spotkanie z panem Zełenskim na początku tego miesiąca.

W oświadczeniu towarzyszącym filmowi Zełenski powiedział, że wizyta była silnym sygnałem ponadpartyjnego poparcia dla Ukrainy ze strony Kongresu i narodu amerykańskiego. Pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów Off w Senacie Mimo sprzeciwu republikańskiego senatora Randa Paula z Kentucky. McConnell i przywódca większości w Senacie Chuck Schumer (DE, NY) lobbowali za wspólnym przyjęciem ustawy w czwartek, aby uzyskać jednomyślną zgodę wszystkich 100 senatorów na natychmiastowe głosowanie nad ustawą.

Przedstawiciel USA potwierdził wizytę i powiedział, że nie została ona ogłoszona z wyprzedzeniem ze względów bezpieczeństwa. Przedstawiciele senatorów nie od razu odpowiadali na prośby o komentarz.

Na północ od Donbasu seria ukraińskich zwycięstw wojskowych w ostatnich dniach wypchnęła siły rosyjskie poza zasięg charkowskiej artylerii polowej, niszcząc ponad 2000 budynków mieszkalnych w mieście Charków. Ponad dwa miesiące bombardowań. Na znak powrotu do normalności w Charkowie, władze miasta poinformowały, że w poniedziałek zostaną wznowione usługi komunikacji miejskiej. Burmistrz Ihor Terechow powiedział, że początkowo będzie wolny, ponieważ wielu mieszkańców miasta straciło pracę z powodu wojny.

Armia ukraińska potwierdziła przybycie swoich sił do miejscowości Ternova na granicy z Rosją, na północ od Charkowa. „Wróg nie prowadził aktywnych działań bojowych w kierunku Charkowa” – poinformował w sobotę ukraiński Sztab Generalny. „Jego główne wysiłki koncentrowały się na wycofaniu wojsk z miasta Charkowa, utrzymaniu pozycji i ochronie linii zaopatrzeniowych”.

Wycofywanie wojsk rosyjskich z rejonów na północ od Charkowa pokrywają słabo uzbrojeni poborowi rekrutowani w Ługańskiej Republice Ludowej. Bojownicy ci powiedzieli w klipie wideo opublikowanym w Telegramie w piątek, że ich batalion, który uciekł do granicy z Rosją na północ od Charkowa, utknął przy bramie, podczas gdy władze rosyjskie odmawiają im przejścia i grożą uwięzieniem, jeśli oni tego nie robią. Odwróć się i walcz.

Pojmany żołnierz rosyjski ma stanąć przed sądem w Kijowie, w pierwszym tego rodzaju procesie za rzekome zbrodnie wojenne; Czarny dym uniósł się nad częściami regionu Doniecka podczas ciężkich walk; Moskwa powiedziała, że ​​jest gotowa odpowiedzieć na propozycję Finlandii wstąpienia do NATO. Zdjęcie: Ephrem Lukatsky/Associated Press

Poprawki i wzmocnienia
Siły rosyjskie podjęły nieudaną próbę przekroczenia Dońca Siewierskiego i okrążenia obszaru metropolitalnego Siewierodoniecka. Wcześniejsza wersja tego artykułu zawierała błędną pisownię jako Siverskiy Donets. (poprawione 14 maja)

Napisz do Yaroslav Trofimov na [email protected] i Mauro Orru na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8