15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina: Rosja twierdzi, że postępy w rozmowach są niewielkie, a Biden jest blisko polskiej granicy  Wiadomości ze świata

Ukraina: Rosja twierdzi, że postępy w rozmowach są niewielkie, a Biden jest blisko polskiej granicy Wiadomości ze świata

Rosja poinformowała w piątek, że nie poczyniła żadnych postępów w kluczowych kwestiach politycznych w rozmowach z Ukrainą miesiąc po wojnie z prozachodnimi sąsiadami.

Negocjator Kremla Władimir Miedinski powiedział, że Rosja dąży do kompleksowego porozumienia w sprawie negocjacji z Ukrainą, obejmującego pełen zakres spraw, bez których porozumienie nie byłoby możliwe. Powiedział, że Moskwa ma nadzieję, że Kijów spróbuje przedłużyć rozmowy. Wcześniej powiedział, że obie strony robią niewielkie postępy w kluczowych kwestiach.

Bezpośrednie zapowiedzi wojny rosyjsko-ukraińskiej

„W małych sprawach zbliżają się stanowiska, ale w prawdziwych kwestiach politycznych naprawdę wyznaczamy czas” – powiedział Miedinsky przez rosyjskie agencje prasowe.

Tymczasem wygląda na to, że Rosja zamierza wycofać swoje ambicje na Ukrainie, by skupić się na obszarach, do których zgłaszają się wspierani przez Rosję separatyści, gdy siły ukraińskie przejdą do ofensywy i odbiją Kijów. Rosyjskie wojsko twierdzi, że koncentruje się na pełnej okupacji wschodniego Donbasu na Ukrainie.

Przeczytaj także | Rosja blokuje roszczenia Pity do broni chemicznej, mówi, że USA odwracają uwagę od własnych działań

Rosja twierdzi, że do tej pory straciła w wojnie 1351 żołnierzy. Generał pułkownik, wiceprezes rosyjskiej służby cywilnej. Siergiej Rutskoy powiedział, że kolejne 3825 osób zostało rannych w kampanii.

NATO szacuje, że w środę w czterotygodniowej wojnie na Ukrainie zginęło od 7000 do 15 000 rosyjskich żołnierzy.

Rosyjskie wojsko twierdzi, że 419 736 cywilów zostało wydalonych z Ukrainy od początku ofensywy wojskowej w kraju Europy Wschodniej.

Przeczytaj także | Władze twierdzą, że 300 osób zginęło w rosyjskim nalocie na teatr w Mariupolu

Jak dotąd wojska rosyjskie nie zdołały zdobyć żadnego większego miasta, zamiast tego bombardowały i otaczały obszary, wyrzucając śmieci na tereny mieszkalne i eksmitując jedną czwartą z 44 milionów ludzi na Ukrainie z ich domów.

READ  Sporty motorowe: Kubica z Polski za kierownicą Ferrari w Mistrzostwach Samochodów Sportowych WEC 2024 – dywizja angielska

Prezydent USA Joe Biden odwiedził Polskę, by być świadkiem kryzysu uchodźczego. Polska złapała ponad połowę z 3,7 mln Ukraińców uciekających za granicę.

Biden przybył na lotnisko w piątek po południu w Rzeszowie, największym mieście południowo-wschodniej Polski, w którym przebywa część żołnierzy amerykańskich.