20 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina, Polska będąca celem nowatorskiego ataku ransomware, mówi Microsoft

Ukraina, Polska będąca celem nowatorskiego ataku ransomware, mówi Microsoft

Ukraina i Polska stały się celem nowego typu oprogramowania ransomware, poinformował Microsoft w piątek na blogu.

San Francisco:

Nowo odkryta grupa hakerska zaatakowała firmy transportowe i logistyczne na Ukrainie i w Polsce nowym rodzajem oprogramowania ransomware, poinformował Microsoft we wpisie na blogu w piątek.

Atakujący zaatakowali szeroką gamę systemów w ciągu godziny we wtorek, powiedział Microsoft, dodając, że jak dotąd nie był w stanie powiązać ataków z żadną znaną grupą.

Jednak naukowcy odkryli, że włamania ściśle odzwierciedlały poprzednie ataki cybergrupy powiązanej z rosyjskim rządem, które zakłóciły działania ukraińskich instytucji rządowych.

Według zachodnich badaczy bezpieczeństwa i wyższych urzędników państwowych Ukraina była celem kilku rosyjskich cyberataków od początku konfliktu pod koniec lutego.

Ambasada Rosji w Waszyngtonie nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz, podobnie jak agencje ds. cyberbezpieczeństwa Ukrainy czy Polski.

Ofiary nowego oprogramowania ransomware, nazwanego „Prestige”, nałożyły się na inny cyberatak polegający na niszczeniu danych, wykorzystujący szkodliwe oprogramowanie „FoxLoad” lub „HermeticWiper”, powiedział Microsoft.

Zaatakował setki komputerów na Ukrainie, Litwie i Łotwie na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ransomware „Prestige” działa poprzez szyfrowanie danych ofiar i zostawianie okupu, że dane można odblokować tylko poprzez zakup narzędzia do deszyfrowania, powiedział Microsoft.

W wielu przypadkach, jak zauważyli badacze, hakerzy uzyskali kontrolę administratora nad systemami ofiar przed wdrożeniem oprogramowania ransomware, co sugeruje, że wcześniej ukradli swoje dane uwierzytelniające i czekali na odpowiedni moment.

„Wdrażanie oprogramowania ransomware na poziomie przedsiębiorstw nie jest powszechne na Ukrainie, a aktywność ta nie jest powiązana z żadną z 94 aktualnie aktywnych grup operacyjnych ransomware monitorowanych przez Microsoft” – powiedzieli badacze.

(Oprócz nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez pracowników NDTV i została opublikowana z konsorcjalnego kanału.)