30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina oskarża Rosję o ludobójstwo po zbombardowaniu szpitala dziecięcego

Ukraina oskarża Rosję o ludobójstwo po zbombardowaniu szpitala dziecięcego

  • Rada miejska poinformowała, że ​​szpital został trafiony kilkoma rosyjskimi bombami
  • Rosyjskie FM przyjeżdża do Turcji na rozmowy
  • Rosja wcześniej zgodziła się na zawieszenie broni w zamian za ewakuację
  • Moskwa zaprzecza, by celować w cywilów

Lwów, Ukraina (Reuters) – Prezydent Ukrainy oskarżył Rosję o ludobójstwo po tym, jak urzędnicy powiedzieli, że w środę rosyjskie samoloty zbombardowały szpital dziecięcy, grzebiąc pacjentów pod gruzami pomimo porozumienia o zawieszeniu broni, gdy ludzie uciekali z oblężonego miasta Mariupol.

Atak, o którym władze poinformowały, że zraniły kobiety rodzące i pozostawiły dzieci w gruzach, jest ostatnim przerażającym incydentem 14-dniowej inwazji, największym atakiem na kraj europejski od 1945 roku.

Rada miejska Mariupola powiedziała, że ​​szpital był kilkakrotnie bombardowany, co Biały Dom określił jako „barbarzyńskie użycie siły wojskowej w celu ścigania niewinnych cywilów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zniszczenia nastąpiły pomimo rosyjskiego zobowiązania do zawieszenia broni, aby przynajmniej część uwięzionych cywilów mogła uciec z miasta, gdzie setki tysięcy schroniło się bez wody i elektryczności na ponad tydzień.

„Który kraj to ta Federacja Rosyjska, która boi się szpitali, boi się szpitali położniczych i niszczy je?” Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu telewizyjnym późnym wieczorem w środę.

Zełenski powtórzył apel do Zachodu o zaostrzenie sankcji wobec Rosji, „aby zasiedli do stołu negocjacyjnego i zakończyli tę brutalną wojnę”. Powiedział, że bombardowanie szpitala dziecięcego było „dowodem ludobójstwa Ukraińców”.

„Rosyjskie siły nie strzelają do celów cywilnych” – powiedział agencji Reuters rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, poproszony o komentarz. Rosja opisuje swoje wtargnięcie jako „specjalną operację” mającą na celu rozbrojenie sąsiada i wydalenie przywódców, których nazywa „neo-nazistami”.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało nagranie wideo pokazujące szpital pokazujący dziury w miejscu, gdzie miały znajdować się okna w trzypiętrowym budynku. Ogromne stosy tlącego się gruzu zaśmiecały scenę.

READ  Dzisiaj wiadomości Bidena: Prezydent żartuje o „starych dobrych czasach” z Obamą, gdy po raz szósty wstrzymuje zadłużenie z tytułu kredytów studenckich

Organ ONZ ds. praw człowieka powiedział, że sprawdza liczbę ofiar w Mariupolu.

„Incydent pogłębia nasze głębokie zaniepokojenie masowym użyciem broni na zaludnionych obszarach i cywilami uwikłanymi w aktywne działania wojenne na wielu obszarach” – powiedziała rzeczniczka departamentu Liz Throssell.

Gubernator obwodu donieckiego poinformował, że podczas ataku zostało rannych 17 osób.

Ukraina oskarżyła Rosję o złamanie zawieszenia broni wokół południowego portu, w którym pracownicy pomocy i urzędnicy twierdzą, że po kilku dniach rosyjskich bombardowań zabrakło żywności i wody.

„Masowe ostrzały trwają” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Firma zajmująca się zdjęciami satelitarnymi Maxar powiedziała, że ​​zdjęcia zrobione wcześniej tego dnia wykazały rozległe uszkodzenia domów, budynków mieszkalnych, sklepów spożywczych i centrów handlowych w nadmorskim mieście.

Za niepowodzenie ewakuacji Rosja obwiniła Ukrainę.

Spośród ponad dwóch milionów uchodźców z Ukrainy Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował w środę, że ponad milion dzieci uciekło z kraju od rozpoczęcia inwazji 24 lutego. Co najmniej 37 zginęło, a 50 zostało rannych.

W środę ukraińska agencja informacyjna Interfax poinformowała, powołując się na jednego z czołowych doradców Zełenskiego, że około 48 tysięcy Ukraińców zostało ewakuowanych korytarzami humanitarnymi.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że chociaż niektórzy wyjechali z niektórych miejsc, siły rosyjskie uniemożliwiły autobusom ewakuację cywilów z miejscowości Bucha pod Kijowem.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża powiedział, że domy zostały zniszczone na całej Ukrainie. „Setki tysięcy ludzi nie ma jedzenia, wody, ogrzewania, elektryczności ani opieki medycznej” – dodała.

READ  Prawodawcy UE zagłosowali za zakazem sprzedaży samochodów benzynowych do 2035 r.

Tysiące nadal napływały do ​​sąsiednich krajów. Po ukryciu się w piwnicy, aby ukryć się przed rosyjskimi bombardowaniami, Irina Mihalinka powiedziała agencji Reuters w Isakii w Rumunii, że opuściła swój dom na północny wschód od czarnomorskiego portu w Odessie.

„Kiedy szliśmy, wysadzony był most. A kiedy przeszliśmy przez wrak, bo nie było innego wyjścia, leżały tam ciała Rosjan (żołnierzy)” – powiedziała.

Izolacja gospodarcza Rosji

Rosja została poddana zachodnim sankcjom i wycofaniu zagranicznych firm. Nestle, producent papierosów Philip Morris i Sony, dołączyły w środę do listy międzynarodowych firm, które wycofały się z kraju.

Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział w środę, że Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na koncern energetyczny Rosatom.

Główny ekonomista Banku Światowego powiedział, że Moskwa jest bliska niewypłacalności. Kreml podejmuje działania wspierające gospodarkę i planuje zareagować na amerykański zakaz eksportu ropy i energii w związku z rekordowo niskim spadkiem rubla.

W dyplomacji nie było zbyt wiele nadziei, ponieważ rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przybył do Turcji przed czwartkowymi rozmowami z Kulebą, które miało być pierwszym spotkaniem tej dwójki od czasu wtargnięcia.

Kuleba powiedział, że Ukraina dąży do zawieszenia broni, wyzwolenia swojego terytorium i rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych, dodając: „Szczerze… moje oczekiwania wobec rozmów są niskie”.

Moskwa domaga się od Kijowa neutralności i rezygnacji z aspiracji do członkostwa w NATO.

Zełenski powiedział VICE w wywiadzie w środę, że jest przekonany, że w pewnym momencie Putin zgodzi się na rozmowy. „Myślę, że tak. Myślę, że widzi, że jesteśmy silni. Będzie. Potrzebujemy trochę czasu” – powiedział.

Zachód mówi, że Rosja wymyśla preteksty, by usprawiedliwić nieuzasadnioną wojnę. Prezydent Rosji Władimir Putin określił Ukrainę jako amerykańską kolonię z marionetkowym reżimem i bez tradycji niezależnej państwowości.

Biały Dom powiedział w środę, że rosyjskie zarzuty dotyczące rzekomego udziału USA w laboratoriach broni biologicznej i rozwoju broni chemicznej na Ukrainie są fałszywe.

READ  Starcia między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA, komplikujące pojednanie

Siły rosyjskie utrzymują terytorium wzdłuż północno-wschodnich granic Ukrainy oraz na wschodzie i południowym wschodzie. Na obrzeżach Kijowa wybuchają walki, podczas gdy Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, jest bombardowany.

Rosyjska siła ofensywna utknęła w martwym punkcie na północ od Kijowa, a kraje zachodnie twierdzą, że Kreml musiał szybko dostosować swój plan obalenia rządu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził w środę 1,4 miliarda dolarów na finansowanie kryzysowe dla Ukrainy, aby pomóc zaspokoić pilne potrzeby w zakresie wydatków.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Costasa Pettasa i Stephena Coatesa; Montaż przez Cynthię Osterman i Michaela Perry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.