4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trumna królowej Elżbiety przybywa do Edynburga, gdy żałobnicy ustawiają się na ulicach

Trumna królowej Elżbiety przybywa do Edynburga, gdy żałobnicy ustawiają się na ulicach

  • Trumna królowej została zabrana z zamku Balmoral, gdzie zmarła
  • Sarkofag przybywa do Pałacu Królewskiego w Edynburgu
  • Tłumy, niektóre zalane łzami, ustawiają się wzdłuż drogi
  • Pogrzeb odbędzie się 19 września

Edynburg, Szkocja (Reuters) – Trumna królowej Elżbiety przybyła do Edynburga w niedzielę po sześciogodzinnej podróży z jej letniego domu w szkockich Highlands, gdy dziesiątki tysięcy żałobników przeszło drogą, wielu w ponurej ciszy, niektórzy brawo. Inni ronili łzy.

Tuż po 10 rano (0900 GMT) z bram zamku Balmoral, gdzie zmarła w czwartek w wieku 96 lat, wyłoniła się roślina z dębową trumną Elżbiety, rozpoczynając powolną podróż do stolicy Szkocji.

Trumna była Royal Standard of Scotland owinięta wieńcem z kwiatów zabranych z farmy Balmoral, w tym słodkiego groszku, jednego z ulubionych Elżbiety.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

A tłumy, gdzieś na głębokości piętnastu lat, zebrały się w centrum Edynburga, by powitać procesję, w której uczestniczyła córka królowej, księżniczka Anna, gdy przybyła do Pałacu Holyroodhouse, gdzie został powitany przez wojskową straż honorową.

Następnie żołnierze Królewskiego Pułku Szkockiego przenieśli trumnę do sali tronowej pałacu, gdzie pozostanie na noc.

62-letnia Ilidh McIntosh powiedziała, że ​​wyszła z domu o 6 rano, aby mieć dobry widok na słynną Royal Mile w Edynburgu, gdzie gromadziły się tłumy.

„Nigdy nas nie zawiodła, a ja też nie chciałem jej zawieść. Teraz w sercu narodu pozostała wielka dziura”.

Lot z Balmoral był pierwszym z serii wydarzeń prowadzących do państwowego pogrzebu w Westminster Abbey w Londynie 19 września.

W wzruszającym hołdzie swojej matce w piątek nowy król Karol powiedział, że wyrusza w „ostatnią wielką podróż”, aby dołączyć do księcia Filipa, jej męża, który zmarł w zeszłym roku 73 lata temu.

Jej śmierć wywołała łzy, żal i ciepłe hołdy nie tylko od najbliższej rodziny królowej i wielu Brytyjczyków, ale także z całego świata – odzwierciedlając jej obecność na światowej scenie przez siedem dekad.

READ  Według doniesień największy ciężar odejścia księcia Harry'ego i Meghan Markle spoczywa na Kate Middleton

Wszędzie, dokąd szła procesja, gdy szła przez malownicze krajobrazy, wsie, miasteczka i miasteczka, ludzie ustawiali się wzdłuż dróg lub parkowali samochody, aby wysiąść i popatrzeć. Kiedyś minęła wartę honorową utworzoną przez dziesiątki traktorów, które rolnicy ustawili w szeregu na pobliskich polach.

Wielu patrzyło w milczeniu w jasnym słońcu. Niektórzy rzucali po drodze kwiaty. Dla innych emocje chwili sprawiły, że zaczęli płakać.

„To bardzo smutne”, powiedziała 69-letnia Elizabeth Alexander, która urodziła się w dniu koronacji królowej w 1953 roku. „Cieszę się, że mogę się tu pożegnać”.

Tysiące nadal gromadzą się w innych królewskich pałacach w całej Wielkiej Brytanii, a wielkie stosy kwiatów gromadzą się, gdy ludzie odwiedzają, aby złożyć hołd.

Karol został królem natychmiast po śmierci matki i został oficjalnie ogłoszony nowym królem na sobotnim przyjęciu, pełnym staromodnych radości i tradycji. Czytaj więcej

Podobne ogłoszenia pojawiają się w Wielkiej Brytanii i czternastu innych światach, którymi kieruje teraz Charles, w tym Australii, Kanadzie, Jamajce, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Czytaj więcej

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że Parlament zostanie zwołany w czwartek, aby umożliwić członkom uhonorowanie go. Czytaj więcej

Królowa wstąpiła na tron ​​po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI, 6 lutego 1952 roku, gdy miała zaledwie 25 lat. Została koronowana rok później.

Chociaż śmierć Elżbiety nie była całkowicie nieoczekiwana, biorąc pod uwagę jej wiek i pogarszający się stan zdrowia, wiadomość ta wciąż była zszokowana.

„Wszyscy myśleliśmy, że jest niepokonana” – powiedział w sobotę jej wnuk, książę William, następca tronu entuzjastom, gdy spotkał tłumy na zamku Windsor. Czytaj więcej

READ  David Zaslav przyznaje, że strajkujący pisarze „mieli rację we wszystkim” – The Hollywood Reporter

Pogrzeb

Brytyjscy urzędnicy ogłosili, że pogrzeb Elżbiety będzie świętem państwowym w Wielkiej Brytanii. Prezydent USA Joe Biden powiedział, że tam będzie, chociaż nie podano pełnych szczegółów dotyczących wydarzenia i frekwencji.

Wcześniej jej trumna zostanie przewieziona do Londynu i nastąpi posępna procesja, gdy później zostanie przewieziona z Pałacu Buckingham do Westminster Hall, gdzie pozostanie w stanie przez cztery dni.

„Oczywiste jest, że możemy spodziewać się dużej liczby ludzi” – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka premiera Liz Truss.

Truss, którego nominacja na premiera we wtorek była ostatnim publicznym aktem królowej, dołączy do króla Karola jako nowa głowa państwa, a premier w ciągu najbliższych kilku dni wyruszy w czteronarodową podróż po Wielkiej Brytanii. Czytaj więcej

73-letni Karol jest obecnie 41. królem w dynastii wywodzącej się od króla Normana Wilhelma Zdobywcy, który objął angielski tron ​​w 1066 roku.

Śmierć Elżbiety zakończyła dwa trudne lata dla rodziny królewskiej.

Najsłynniejsza sprawa dotyczyła jej wnuka księcia Harry’ego i jego żony Meghan, którzy rezygnują z królewskiego życia w 2020 roku, aby przenieść się do Kalifornii, ponieważ obaj byli bardzo krytyczni wobec establishmentu.

To zraziło ich do reszty rodziny, a Harry i jego starszy brat William mówili, że ledwo rozmawiali na temat warunków. Ale śmierć ich babci odłożyła na bok waśnie, gdy w sobotę pojawili się z żonami przed zamkiem Windsor, by spotkać się z tłumem. Czytaj więcej

Królewskie źródło opisało to jako ważny przejaw samotności w bardzo trudnym dla rodziny czasie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Michaela Holdena, Williama Jamesa i Williama Schomberga w Londynie, Russella Chine’a w Balmoral, Lewisa MacDonalda i Marco Trujillo w Ballater oraz Andrew McCaskill w Edynburgu; Montaż przez Kate Holton, Marka Pottera, Frances Kerry i Andrew Heavens

READ  Aktualizacje na żywo z procesu Johnny'ego Deppa przeciwko Amber Heard: Rozprawa apelacyjna, błąd procesu, Vasquez, tropiciel nienawiści...

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.