7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Autor i historyk Tom Holland świętuje, jakby wygrał Wimbledon po spełnieniu swojego dziecięcego marzenia o posiadaniu dinozaura, na zdjęciu kopalnym

Tom Holland: Dlaczego tańczyłeś z radości, kiedy kupiłeś dinozaura psittacosaurus z twarzą papugi?

Teraz wiem, jak czuje się piłkarz, gdy zdobywa bramki na Wembley i jak to jest, gdy pojawia się na scenie Glastonbury Pyramid. Ku mojej absolutnej szczerości, w sali aukcyjnej nieco ponad tydzień temu spełniałem swoją życiową ambicję przez ponad pół wieku.

Nie mogłam przestać bić powietrza z radości i tańczyć po pokoju ku zdumieniu gapiów.

Bo kupiłem dinozaura. Nie mniej jest skamieniały szkielet psittakozaura, liczącej 120 milionów lat papugi jaszczurczej.

To był po prostu jeden z najwspanialszych momentów w moim życiu, uczucie nie do pobicia. Kilka dni później wciąż jestem w siódmym niebie.

Moje szczęście zostało spotęgowane faktem, że moja wygrana oferta była znacznie mniejsza niż byłam w stanie zapłacić. Szacunkowy katalog wynosił od 4000 do 6000 funtów i wiedziałem, że jeśli przekroczy ten limit, będę zepsuty.

Żona wiedziała, jak bardzo pragnęłam osiągnąć ten niezwykły efekt, ale nie pozwoliła mi na przemeblowanie domu. Byłem prawie pewien, że szereg ofert od kolekcjonerów skamielin miliarderów podniesie cenę ponad 10 000 funtów w ciągu kilku sekund.

W rzeczywistości byłem pewien, że cały okaz psittakozaura był wart co najmniej dwa razy tyle.

Autor i historyk Tom Holland świętuje, jakby wygrał Wimbledon po spełnieniu swojego dziecięcego marzenia o posiadaniu dinozaura, na zdjęciu kopalnym

Zamiast tego licytator rozpoczął aukcję z kwotą 3500 funtów – a ja byłem jedynym licytującym. Czy możesz mnie winić za to, że uniosłem pięść jak gwiazda tenisa Grand Slam, a potem zerwałem się do tańca z radością?

Licytator powiedział później, że jestem najszczęśliwszym klientem, jakiego kiedykolwiek widział. I tak, prawdopodobnie jesteś.

Cała scena została uchwycona przez CCTV w domu aukcyjnym Woolley & Wallis z Salisbury. Kiedy podskakuję, można zobaczyć mojego ojca Martina siedzącego obok mnie z miękko złożonymi rękoma. Można śmiało powiedzieć, że zawsze był mniej uosobiony niż ja.

Teraz szkielet dołączył do mojej rodziny w naszym domu. Ponieważ jest to jaszczurka papuga, nazwana tak ze względu na zakrzywiony dziób, który wyewoluował, aby pomóc jej rozerwać rośliny, które były jej podstawowym pożywieniem, moje córki i ja ochrzciliśmy ją Polly.

READ  Dziwny podwodny lód daje wskazówki dotyczące lodowej skorupy księżyca Jowisza Europa

Zanim aukcja się rozpoczęła, mój ojciec i ja przeszukaliśmy Polly w salonie domu aukcyjnego. Wiedziałem, że jest w idealnym stanie, jego kości są wciśnięte w oszkloną gablotę na piasku, jakby paleontolog właśnie zeskrobał z ziemi okrycie.

Wystawa była własnością prywatnych kolekcjonerów, którzy kupili ją w muzeum na Węgrzech, a wcześniej była prezentowana w muzeum w Nowej Zelandii.

Po raz pierwszy usłyszałem o jego istnieniu od mojego brata Jamesa, również historyka, który odkrył go podczas przeglądania gruzińskich mebli, które stanowią większość katalogu Woolley & Wallis.

James wiedział, jak bardzo tęskniłem za prawdziwym, kompletnym szkieletem dinozaura. Jako chłopiec moje ulubione urodziny to wyjazd do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, podziwianie Diplodoka w głównym holu i skamieniałości plezjozaura w gablotach.

Podczas wakacji szkolnych uwielbiałem patrzeć na wybrzeże wokół Lyme Regis w Dorset lub na Isle of Wight, mając nadzieję na odkrycie niesamowitej skamieniałości.

Moją historyczną bohaterką była Mary Anning, która po raz pierwszy odkryła szkielet ichtiozaura w 1811 roku, kiedy miała 12 lat, pomagając obalać panującą naukową teorię, że Ziemia ma zaledwie 6000 lat.

Znalazłem amonity, które są okrągłymi, podobnymi do muszli skamieniałościami, bardzo rozpowszechnionymi na południowym wybrzeżu, ale nie udało mi się wydobyć żadnych ichtiozaurów. Moi cierpliwi rodzice powiedzą ci, że nie z chęci spróbowania.

Kiedy byłem dzieckiem w latach 70., niewiele wiedziano o dinozaurach, a większość książek na ten temat była skierowana do małych dzieci lub dyplomowanych ekspertów.

Kiedy wszedłem w wiek nastoletni, moja obsesja osłabła, a raczej została przeniesiona na nowy podmiot, Cesarstwo Rzymskie. Podobnie jak dinozaury, starożytni Rzymianie są krzykliwi, zaciekli i wymarli. Rzymianie to starożytni tyranozaury, herb drapieżników, czerwony w zębach i pazurach.

Moja pierwsza książka w historii była studium końca Republiki Rzymskiej na lata przed zabójstwem Juliusza Cezara.

Mojej fascynacji tą epoką towarzyszy zapał do dinozaurów, jaki miałem jako chłopiec. To poczucie zachwytu z dzieciństwa odrodziło się w ostatnich latach. Żyjemy w okresie nowych odkryć, złotym wieku miłośników dinozaurów, gdzie niemal co tydzień identyfikowane są skamieniałe szczątki nieznanych wcześniej gatunków.

Animacja komputerowa umożliwia artystom cyfrowym odtworzenie tych uroczych zwierząt z niezwykłą precyzją i wyrazistością. Serial Prehistoric Planet na Apple TV+, opowiadany przez Sir Davida Attenborough, jest tak realistyczny, że łatwo sobie wyobrazić, że oglądamy prawdziwe filmy dokumentalne o dzikiej przyrodzie. Internet dał mi dostęp do nieograniczonych badań eksperckich. Obserwuję na Twitterze wielu najzdolniejszych paleontologów na świecie, są najbardziej hojną z grup, zawsze gotową poświęcić swój czas, aby odpowiedzieć na moje gorące pytania.

Polowanie na dinozaury zawsze będzie dla mnie hobby, a nie zawodem. Nagrałem program dla Radio 4, wydanie naszego specjalnego korespondenta, w którym odwiedziłem niezwykłe Królewskie Muzeum Paleontologii Tyrrella w Albercie w Kanadzie.

Widziałem tam pióra dinozaurów zakonserwowane w bursztynie (tak, wiele było upierzonych, podobnie jak ptaki, które są jego potomkami).

Wyświetlono trzy kompletne szkielety dinozaurów wraz ze skałą, która ujawniła dokładny moment w czasie geologicznym, kiedy asteroida uderzyła w Ziemię, 66 milionów lat temu, zmiatając nieptasie dinozaury.

Uczestniczyłem również w wykopaliskach, w tym w jednym w dziczy Wyoming w USA, gdzie widziałem ogromną nogę zauropoda wykopanego wzdłuż odcinka pustyni znanego jako Mila Jurajska. Ale nie miałbym ani wiedzy, ani pieniędzy, żeby poprowadzić ekspedycję archeologiczną, niestety więcej.

Brat to wszystko rozumiał i namawiał, żebym spróbowała szczęścia na aukcji. Kiedy przyjechaliśmy z ojcem, nasze nadzieje na sukces wydawały się nikłe – i zbytnio zmalały, by zająć miejsca. Byliśmy jedynymi członkami publiczności.

Oglądając aukcje w telewizji, spodziewałem się zatłoczonej sali licytujących wymachujących papierami i wskazujących swoje zainteresowanie mrugnięciami i gestami.

Zamiast tego na rzędzie stolików za pustymi krzesłami pracownicy przy stanowiskach komputerowych siedzieli z głośnikami telefonu, biorąc udział w licytacji online.

Moje serce utonęło. Może to po prostu oznaczać, że fani dinozaurów w Dolinie Krzemowej dzwonili, gotowi przenieść dziesiątki tysięcy funtów za naciśnięciem guzika.

Do sprzedania było ponad 50 sztuk, zanim pojawił się psittacosaurus, a moja pewność siebie słabła z każdym kawałkiem. W sprzedaży było kilka innych skamieniałości i postanowiłem, aby popołudnie nie było do końca wyblakłe, licytować jedną lub dwie.

Miałem przyjemność zdobyć szczękę Mozazaura, choćby dlatego, że jest to gigantyczny gad morski, który wyskakuje z basenu w filmie Jurassic World z 2015 roku i przykleja się do latającego Pteranodona. . . I pechowy pracownik o imieniu Zara.

READ  Biblioteka Uniwersytetu Michigan uznaje rękopis Galileo za fałszerstwo

Kolejne sto funtów zapewniło mi skamielinę zwaną po prostu „Kościami Dinozaura”. To były nagrody, ale nie po to przyszedłem.

Jednym z powodów, dla których tak bardzo chciałem kupić psittacosaurus, było jego bezbłędne źródło. Narodził się kłopotliwy handel wykopaliskami, wyrywanymi z ziemi przez nielicencjonowanych kopaczy, którzy nie starają się zachować miejsca i powodują masowe zniszczenia w miejscach o dużej wartości naukowej.

54-letni mężczyzna (na zdjęciu Tom Holland) udał się z ojcem na aukcję w Woolley & Wallis, w Salisbury, Walts, aby zaprezentować szkielet psittacozarusa (jaszczurki papugi) w wieku od 97,5 do 119 milionów lat .

54-letni mężczyzna (na zdjęciu Tom Holland) udał się z ojcem na aukcję w Woolley & Wallis, w Salisbury, Walts, aby zaprezentować szkielet psittacozarusa (jaszczurki papugi) w wieku od 97,5 do 119 milionów lat .

Jest to podobne do nielegalnej sprzedaży antyków z miejsc historycznych. Gardzę tymi zgubnymi kupcami, którzy nie są lepsi od złodziei.

Skupiłem się na przedmiocie, który należał do co najmniej dwóch muzeów, więc byłem przekonany, że został nabyty w sposób odpowiedzialny.

Po długim oczekiwaniu pojawił się Lot 698. Opisano go jako „szkielet psittacosaurus, okres dolnej kredy, 119 do 97,5 miliona lat pne” – czyli przed teraźniejszością.

Opis brzmiał: „Ptasia czaszka i dziób gębowy, osadzone w naturalnym środowisku pustynnego piasku, w polerowanej 85 cm obudowie z twardego drewna”.

W katalogu dodano, że „wyróżnia się wyglądem przypominającym ptaka. Pomimo niewielkiego wzrostu i braku rogów, był częścią grupy Ceratopsia, która obejmowała słynne dinozaury, takie jak Triceratops”.

Moje córki, które nigdy nie dzieliły mojego jak dinozaura szczęścia, zakochały się w Polly – choć oczywiście najbardziej ucieszyła je scena, którą oglądałam w telewizji przemysłowej, nie mogąc zapanować nad moim podekscytowaniem.

Jest teraz rodzinna rozgrywka o to, gdzie zostanie pokazana Polly. Dziewczyny chcą go na ścianie w kuchni, gdzie każdy może go podziwiać.

Ale myślę, że będzie musiała iść na moje studia, gdzie będę mogła się na nią gapić podczas pracy. . . I gdzie nikt nie może mnie zobaczyć, jak codziennie tańczę dinozaurowy taniec zwycięstwa.