15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Time-Lapse pokazuje pierwszą transmisję na żywo z Marsa

Time-Lapse pokazuje pierwszą transmisję na żywo z Marsa

Aby uczcić 20. rocznicę orbitera Mars Express, Europejska Agencja Kosmiczna wyemitowała pierwszą w historii transmisję na żywo z Marsa podczas historycznego wydarzenia ujawnionego w ciągu godziny w piątek. 3 czerwca Nowo wydana animacja pokazuje krótką wersję tego, jak wygląda transmisja na żywo.

Podczas transmisji na żywo obrazy pojawiały się raz na 50 sekund, gdy statek znajdował się na pokładzie Kamera monitoringu wizualnego (VMC) przechwyciła obrazy z orbity Marsa. Niestety, pośrodku jest zauważalna przerwa, która jest wynikiem deszczu na stacji naziemnej Europejskiej Agencji Kosmicznej w Cebreros w Hiszpanii, zakłócając telemetrię z orbitera. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej inżynierowie wciąż próbują odzyskać utracone obrazy komunikat prasowy.

Eksperyment ujawnił kilka ciekawych cech Marsa, w tym zjawiska atmosferyczne.

„Mars zbliża się teraz do swojej południowej zimy”, wyjaśnił członek VMC Jorge Hernandez Bernal w tym samym komunikacie prasowym. Południowa czapa polarna jest widoczna na tych zdjęciach, w pobliżu nocy polarnej, podczas gdy wulkan Arsia Mons znajduje się po lewej stronie planety. Chmury orograficzne są również powszechne w tym sezonie i tworzą się, gdy atmosfera przepływa w górę gór i zboczy wulkanicznych. „

Bernal dodał, że po prawej stronie wideo obserwuje się inną chmurę w pobliżu czapy polarnej. Zespół przeprowadził kompleksowe badanie tych chmur na dużych wysokościach w okresie zmierzchu za pomocą VMC, ujawniając, że są one powszechne w tym konkretnym regionie planety w tym sezonie.

Osiągnięcie tego wyczynu okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ VMC musiał widzieć planetę w tym samym czasie, gdy antena sondy była stale skierowana w stronę Ziemi, aby natychmiast przesyłać dane do domu. Zazwyczaj obserwacje są przechowywane na pokładzie statku kosmicznego i wysyłane w całości na Ziemię, co może zająć godziny, a nawet dni.

READ  Daily Telescope: Gwiazda Wolfa-Rayeta daje pokaz wyjącego światła

„Zwykle nie jest możliwe jednoczesne skierowanie instrumentów statku kosmicznego na Marsa i antenę komunikacyjną na Ziemię” — powiedział James Godfrey, dyrektor operacji statku kosmicznego w Mars Express, w komunikacie prasowym. „Ale kilka tygodni temu, kiedy szukaliśmy pomysłów na to, jak uczcić nasze rocznice, byliśmy realistamiPan Dr że Mars przejdzie przez pole widzenia VMC, podczas gdy komunikacja będzie przechodzić i pomysł się narodził”.

To nie jest najbardziej ekscytujący wizualny obraz Marsa, jaki kiedykolwiek widzieliśmy, ale ten eksperyment daje nam poczucie, że coraz bardziej wypełniamy lukę między Ziemią a Czerwoną Planetą.

Aby uzyskać więcej lotów kosmicznych w swoim życiu, bądź na bieżąco Świergot i niestandardowe zakładki do Gizmodo strona o lotach kosmicznych.