6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Teleskop Jamesa Webba odkrywa zakazane galaktyki sprzed miliardów lat

Po raz pierwszy nowe zdjęcia z Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Galaktyki z gwiazdami w poprzeczce zostały odkryte w czasie, gdy Wszechświat miał jedną czwartą swojego obecnego wieku.

Pręty gwiezdne to wydłużone cechy gwiazd, które rozciągają się od centrów galaktyk do ich zewnętrznych dysków. Transportują gaz do regionów centralnych, co sprzyja powstawaniu gwiazd.

W oświadczeniu z University of Texas powiedziała, że ​​odkrycie galaktyk z poprzeczką będzie wymagało od naukowców dostosowania ich teorii dotyczących ewolucji galaktyk i zauważa, że ​​Kosmiczny Teleskop Hubble’a nigdy nie wykrył poprzeczek w tak młodym wieku.

Na przykład, podczas gdy galaktyka EGS-23205 wydaje się niewyraźna na obrazie z Hubble’a, obraz z Webba jest bardziej wyrazisty, odsłaniając wyraźną galaktykę spiralną z gwiazdą.

W tym historycznym dniu, tj. 7.1610 Galileusz odkrywa księżyce Jowisza

Zdolność JWST do mapowania galaktyk w wysokiej rozdzielczości i przy dłuższych falach podczerwonych niż Hubble pozwala mu zaglądać przez pył i odkrywać leżącą u jego podstaw strukturę i masę odległych galaktyk. Można to zobaczyć na tych dwóch zdjęciach galaktyki EGS23205, widzianej około 11 miliardów lat temu. Na zdjęciu z HST (po lewej, uchwycone w filtrze bliskiej podczerwieni) galaktyka jest niewiele więcej niż smugą w kształcie dysku, przesłoniętą przez pył i dotkniętą blaskiem młodych gwiazd, ale na odpowiadającym jej zdjęciu w podczerwieni JWST (uchwyconym zeszłego lata ), to piękna galaktyka spiralna z wyraźną poprzeczką gwiazdy.
(Źródło: NASA/CEERS/The University of Texas at Austin)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma większe lustro, które daje mu większą zdolność zbierania światła i pozwala widzieć dalej z wyższą rozdzielczością.

jako notatki Fale podczerwone są dłuższe niż w Hubble’uMoże też lepiej widzieć przez kurz.

„Rzuciłem okiem na te dane i powiedziałem:„ Porzucamy wszystko inne! badanie (CEERS).

Inna galaktyka, EGS-24268, również ma około 11 miliardów lat – co oznacza, że ​​dwie zakazane galaktyki istnieją dalej w czasie niż wcześniej odkryto.

Zielone komety przelecą obok Ziemi po raz pierwszy, odkąd Ziemia wędruje w jej pobliżu

Międzynarodowa grupa naukowców zwróciła uwagę na te galaktyki i pokazała przykłady czterech innych sprzed ponad 8 miliardów lat w artykule w Astrophysical Journal Letters.

Montaż zdjęć JWST pokazuje sześć przykładów galaktyk z poprzeczką, z których dwie reprezentują najdłuższe skwantyfikowane i scharakteryzowane do tej pory czasy regeneracji.  Etykiety w lewym górnym rogu każdej liczby pokazują czas wsteczny każdej galaktyki, który waha się od 8,4 do 11 miliardów lat temu (Gyr), kiedy Wszechświat miał zaledwie 40% do 20% swojego obecnego wieku.

Montaż zdjęć JWST pokazuje sześć przykładów galaktyk z poprzeczką, z których dwie reprezentują najdłuższe skwantyfikowane i scharakteryzowane do tej pory czasy regeneracji. Etykiety w lewym górnym rogu każdej liczby pokazują czas wsteczny każdej galaktyki, który waha się od 8,4 do 11 miliardów lat temu (Gyr), kiedy Wszechświat miał zaledwie 40% do 20% swojego obecnego wieku.
(Źródło: NASA/CEERS/The University of Texas at Austin)

Dwóch studentów odegrało główną rolę wizualną Przeglądaj setki galaktyk I poszukaj tych, które można przeanalizować za pomocą bardziej rygorystycznego podejścia matematycznego.

Kliknij tutaj, aby przejść do aplikacji FOX NEWS

Paski również pomagają w formowaniu supermasywne czarne dziury W centrach galaktyk, kierując gazową część drogi.

Istnienie tych prętów przeczy modelom teoretycznym, powiedział uniwersytet, a zespół przetestuje różne modele w dodatkowej pracy.

„To wczesne wykrycie słupków oznacza, że ​​modele ewolucji galaktyk mają teraz nową ścieżkę przez słupki, aby przyspieszyć produkcję nowych gwiazd we wczesnym wieku” – powiedział Jogee.