26 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tancerze uciekli z wojny.  Ich podróże to dopiero początek.

Tancerze uciekli z wojny. Ich podróże to dopiero początek.

Nowojorski Uniwersytet Nowojorski przeprowadził wiele prac, aby znaleźć nowe domy dla ukraińskich studentów Młodzieżowe Grand Prix USA, organizacja prowadząca konkursy pomagające tancerzom zdobyć stypendia. Zaplanowano, że w marcu odbędzie się pierwsza impreza na Ukrainie. Kiedy zaczęła się wojna rosyjska, Larisa Savelyev, współzałożycielka organizacji i była tancerka Bolszoj, powiedziała, że ​​wysłała e-maile do około 50 zarejestrowanych tancerzy, aby powiedzieć: „Jeśli chcesz pomóc, daj mi znać”.

Jej numer telefonu komórkowego został szybko przekazany tancerkom na Ukrainie i dzwonili do niej dzień i noc, często przez studentów, którzy przybyli na polską granicę, sami, niektórzy bez paszportów. Po prostu pytali, Savelyev powiedział: „Gdzie mam się udać?” Podsłuchiwała swoje kontakty, a następnie rozsyłała je po całej Europie do szkół, m.in. do La Scali w Mediolanie i Szkoły Johna Cranko w Stuttgarcie.

Sawiejew powiedział, że po około dwóch miesiącach wojny kontakty telefoniczne nie ustały. „Początkowo był to wysiłek humanitarny” – powiedział Sawielew. „Wszystko, o czym myśleliśmy, to: 'Znajdźmy tym dzieciom łóżeczko. „Teraz musimy pomyśleć o ich edukacji”.

Savelyev powiedziała, że ​​trudno było sprowadzić uczniów do Stanów Zjednoczonych ze względu na długi proces wizowy, chociaż udało jej się umieścić dwóch uczniów, którzy już mieli wizy, w amerykańskich szkołach. „Mamy co najmniej 50 szkół gotowych na przyjęcie ukraińskich tancerzy, nie możemy ich tutaj ściągnąć” – powiedziała. „Próbowali” (Sawelew dodał, że brytyjskie szkoły baletowe również nie mogą przyjmować uczniów ze względu na surowe przepisy wizowe .)

READ  Najnowsze wieści królowej Elżbiety – Jej Wysokość Królowa przełożyła kolejne wydarzenie, w którym książę Andrzej „złamał się” po osiedleniu się

Mimo statusu wizowego przynajmniej jedna amerykańska firma baletowa stara się pomóc. 4 maja prawnicy pracujący dla Miami City Ballet złożyli wniosek wizowy dla Julia Moskalenko28 lat, menedżer Ukraińskiego Baletu Narodowego, aby dołączyć do firmy.