25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Talibowie nakazują organizacjom pozarządowym uniemożliwić pracownicom przychodzenie do pracy

Talibowie nakazują organizacjom pozarządowym uniemożliwić pracownicom przychodzenie do pracyCNN

the Administracja talibów Zgodnie z listem Ministerstwa Gospodarki wysłanym do wszystkich licencjonowanych organizacji pozarządowych w Afganistanie wszystkie krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe (NGO) otrzymały nakaz uniemożliwienia swoim pracownicom przychodzenia do pracy.

Ministerstwo stwierdziło, że niezgodność spowoduje cofnięcie licencji wyżej wymienionym organizacjom pozarządowym.

A ministerstwo stwierdziło w liście – co jego rzecznik Abdul Rahman Habib potwierdził w rozmowie z CNN – że jednym z powodów tej decyzji było nieprzestrzeganie zasad muzułmańskiego ubioru oraz innych praw i przepisów obowiązujących w Emiracie Islamskim.

„Ostatnio pojawiły się poważne skargi dotyczące niezgodności z islamskimi chustami i innymi prawami i regulacjami Islamskiego Emiratu” – napisano w liście, dodając, że w rezultacie „wydano dyrektywy zawieszające wszystkie pracownice krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych” ”. . ”

Wcześniej w tym tygodniu rząd talibów Edukacja uniwersytecka zawieszona Do wszystkich studentek w Afganistanie.

Rzecznik afgańskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego potwierdził we wtorek CNN zawieszenie uczelni. W liście wydanym przez Ministerstwo Edukacji napisano, że decyzja została podjęta na posiedzeniu rządu i że zarządzenie wejdzie w życie natychmiast.

Na transmitowanej w telewizji konferencji prasowej w czwartek minister szkolnictwa wyższego talibów powiedział, że zakazali kobietom wstępu na uniwersytety za nieprzestrzeganie islamskich zasad dotyczących ubioru i innych „islamskich wartości”, powołując się na studentki podróżujące bez opiekuna. ruch Wzbudzona złość wśród kobiet w Afganistanie.

Pozostawia ślad Kolejny krok Podczas brutalnej rozprawy talibów z wolnościami afgańskich kobiet po przejęciu kontroli nad krajem przez twardą grupę islamistów w sierpniu 2021 r.

W sobotę ONZ potępiła oświadczenie talibów.

Kobiety muszą mieć możliwość odgrywania kluczowej roli we wszystkich aspektach życia, w tym w działaniach humanitarnych. W oświadczeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdzono, że uniemożliwianie kobietom pracy narusza najbardziej podstawowe prawa kobiet, a także stanowi jawne naruszenie zasad humanitarnych.

„Ta ostatnia decyzja jeszcze bardziej zaszkodzi tym, którzy są najbardziej narażeni, zwłaszcza kobietom i dziewczętom”.

READ  Ukraina odzyskuje więcej terytorium, które Rosja próbuje zaanektować

Dodała, że ​​będzie starała się o spotkanie z przywódcami talibów w celu wyjaśnienia sprawy.

Amnesty International wezwała do „natychmiastowego uchylenia” zakazu i „przestania nadużywania władzy” przez talibów.

„Kobiety i dziewczęta nie powinny być karane za domaganie się i obronę swoich podstawowych praw” – powiedziała w oświadczeniu. „Prawo do pracy dla wszystkich ludzi, zwłaszcza kobiet w Afganistanie, musi być w pełni realizowane zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka”.

W sobotę przemawiał także sekretarz stanu USA Antony Blinken. „Głęboko zaniepokojony faktem, że wprowadzony przez talibów zakaz dostarczania przez kobiety pomocy humanitarnej w Afganistanie zakłóci niezbędną i ratującą życie pomoc milionom ludzi” – napisał na Twitterze.

„Kobiety znajdują się w centrum operacji humanitarnych na całym świecie. Ta decyzja może być druzgocąca dla narodu afgańskiego”.

Specjalny przedstawiciel USA w Afganistanie Thomas West napisał w sobotę na Twitterze, że ostatni rozkaz talibów był „wysoce nieodpowiedzialny”.

Stanowi śmiertelne zagrożenie dla milionów osób zależnych od pomocy ratującej życie. Talibowie ignorują swoje podstawowe obowiązki wobec swojego ludu”.

Chociaż talibowie wielokrotnie zapewniali, że będą bronić praw dziewcząt i kobiet, w rzeczywistości zrobili coś przeciwnego, pozbawiając z trudem wywalczone wolności, o które niestrudzenie walczyli przez ostatnie dwie dekady.

Niektóre z najbardziej uderzających ograniczeń dotyczyły edukacji, ponieważ dziewczętom uniemożliwiono powrót do szkoły średniej w marcu. To posunięcie zniszczyło wielu uczniów i ich rodziny Opisała CNN ich zniszczone marzenia Zostać lekarzami, nauczycielami lub inżynierami.