14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczątki 8000 ofiar nazistowskich wojen odnalezione w Polsce

Szczątki 8000 ofiar nazistowskich wojen odnalezione w Polsce

W pobliżu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Polsce odkryto masowy grób zawierający równowartość 8000 prochów ludzkich – poinformował w środę Narodowy Instytut Pamięci Narodowej.

Agencja, która bada zbrodnie popełnione podczas okupacji nazistowskiej i komunistycznej w Polsce, powiedziała, że ​​szczątki znaleziono w pobliżu obozu koncentracyjnego Soldau na północ od Warszawy.

Nazistowskie Niemcy zbudowały obóz podczas okupacji Polski podczas II wojny światowej, wykorzystując go jako miejsce transportu, przetrzymywania i eksterminacji Żydów, przeciwników politycznych i członków polskiej elity politycznej.

Liczbę więźniów zabitych w Soldzie szacuje się na 30 000, ale dokładna liczba nigdy nie została ustalona.

Według badacza Tomasza Jankowskiego znaleziono około 17,5 ton (15 800 kilogramów) prochów ludzkich, co sugeruje, że zginęło co najmniej 8000 osób.

Oszacowanie opiera się na wadze szczątków, przy czym dwa kilogramy w przybliżeniu odpowiadają jednemu ciału.

Ofiary pochowane w zbiorowej mogile zostały „prawdopodobnie zamordowane w 1939 r. iw większości należały do ​​polskiej elity” – powiedział Jankowski.

W 1944 r. władze nazistowskie nakazały żydowskim więźniom wykopać i spalić ciała w celu zniszczenia dowodów zbrodni wojennych.

Andrzej Osowski, genetyk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział, że próbki AFP zostaną pobrane z popiołów i przeanalizowane w laboratorium.

„Możemy przeprowadzić analizę DNA, która pozwoli nam dowiedzieć się więcej o tożsamości ofiar” – powiedział, śledząc podobne śledztwa w byłych nazistowskich obozach w Sobiborze i Treblince.

READ  MOYA pokonuje 401. kamień milowy premiery w Polsce