28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Świadkowie twierdzą, że w rzekomym ataku etnicznym w Etiopii zginęło ponad 200 osób

Świadkowie twierdzą, że w rzekomym ataku etnicznym w Etiopii zginęło ponad 200 osób

W niedzielę naoczni świadkowie w Etiopii powiedzieli, że ponad 200 etnicznych Amharów zginęło w ataku w regionie Oromia, obwiniając grupę rebeliantów, która temu zaprzecza.

Jest to jeden z najbardziej śmiertelnych ataków we współczesnej pamięci, ponieważ napięcia etniczne utrzymują się w drugim pod względem zaludnienia kraju Afryki.

„Naliczyłem 230 ciał. Obawiam się, że jest to najbardziej śmiertelny atak na cywilów, jaki widzieliśmy w naszym życiu”, powiedział Abdul Sayed Taher, mieszkaniec hrabstwa Jimbe w wywiadzie dla Associated Press po tym, jak przeżył atak w sobotę. „Chowamy ich w masowych grobach i nadal zbieramy ciała. Teraz przybyły jednostki armii federalnej, ale obawiamy się, że ataki będą kontynuowane, jeśli odejdą” – dodał.

Inny świadek, który podał tylko swoje imię, Shambel ze względu na obawy o jego bezpieczeństwo, powiedział, że społeczność Amhara desperacko stara się teraz przenieść „przed kolejną rundą masowych zabójstw”. Powiedział, że Amharowie, którzy osiedlili się w okolicy około 30 lat temu w ramach programów przesiedleńczych, są „zabijani jak kurczaki”.

Dwóch świadków obwiniało OLA za ataki. W oświadczeniu regionalny rząd Oromii obwinił SLA, mówiąc, że rebelianci zaatakowali „po tym, jak nie byli w stanie oprzeć się operacjom rozpoczętym przez (federalne) siły bezpieczeństwa”.

Rzecznik Urzędu Prawnego Oda Tarabi zaprzeczył tym zarzutom.

„Atak, o którym mówisz, został dokonany przez wojskowe i lokalne milicje reżimu, gdy wycofały się ze swojego obozu w Jimbe po naszym ostatnim ataku”, powiedział w liście do Associated Press. „Uciekli na obszar zwany Tol, gdzie zaatakowali miejscowych i zniszczyli ich mienie w odwecie za rzekome wsparcie OLA. Nasi bojownicy nie dotarli do tego obszaru, kiedy doszło do ataków”.

Etiopia doświadcza powszechnych napięć etnicznych w kilku regionach, głównie z powodu krzywd historycznych i napięć politycznych. Lud Amhara, druga co do wielkości grupa etniczna spośród ponad 110 milionów mieszkańców Etiopii, jest często celem ataków na obszarach takich jak Oromia.

READ  Urzędnik powiedział, że Węgry nie będą działać na podstawie nakazu aresztowania Putina

Powołana przez rząd Etiopska Komisja Praw Człowieka wezwała w niedzielę rząd federalny do znalezienia „trwałego rozwiązania” zabijania cywilów i ochrony ich przed takimi atakami.