Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.
CNN
–
Statek kosmiczny NASA przygotowuje się do pierwszego z serii bliskich spotkań z najbardziej wulkanicznym miejscem w Układzie Słonecznym. Sonda Juno przeleci obok księżyca Jowisza Io w czwartek, 15 grudnia.
Manewr będzie jednym z Dziewięć lotów Io zostało wykonanych przez Juno w ciągu następnego półtora roku. Oba spotkania będą miały miejsce zaledwie 930 mil (1500 kilometrów) od powierzchni Księżyca.
Juno uchwyciła świecący obraz Io w podczerwieni 5 lipca z odległości 50 000 mil (80 000 kilometrów). Najjaśniejsze punkty na tym zdjęciu odpowiadają wyższym temperaturom na Io, na którym znajdują się setki wulkanów – z których niektóre mogą wysyłać fontanny lawy na wysokość kilkudziesięciu kilometrów.
Naukowcy wykorzystają obserwacje Io przez Juno, aby dowiedzieć się więcej o sieci wulkanicznej i o tym, jak jej erupcje oddziałują na Jowisza. Księżyc jest nieustannie przyciągany przez ogromną grawitację Jowisza.
„Zespół jest naprawdę podekscytowany, że rozszerzona misja Juno obejmuje badanie księżyców Jowisza. Z każdym bliskim przelotem byliśmy w stanie uzyskać mnóstwo nowych informacji” – Scott Bolton, główny badacz misji Juno w Southwest Research Institute w San Antonio, powiedział w oświadczeniu.
„Czujniki Juno są przeznaczone do badania Jowisza, ale jesteśmy zadowoleni z tego, jak dobrze mogą wykonywać podwójną pracę, obserwując księżyce Jowisza”.
Sonda wykonała ostatnio nowe zdjęcie najbardziej wysuniętego na północ cyklonu Jowisza 29 września. Atmosfera Jowisza jest zdominowana przez setki huraganów, z których wiele gromadzi się na biegunach planety.
Sonda Juno krąży wokół Jowisza od 2016 roku, aby ujawnić więcej szczegółów na temat gigantycznej planety i skupić się na wykonywaniu przelotów obok księżyców Jowisza podczas rozszerzonej części swojej misji, która rozpoczęła się w zeszłym roku i ma trwać do końca 2025 roku.
Juno minęła Ganimedesa, księżyc Jowisza w 2021 roku, a następnie Europę na początku tego roku. Sonda wykorzystała swoje instrumenty do przeszukania lodowej skorupy obu księżyców i zebrała dane o wnętrzu Europy, gdzie prawdopodobnie znajduje się słony ocean.
Interaktywne: Dowiedz się, gdzie trwają poszukiwania życia w naszym Układzie Słonecznym
Powłoka lodowa, która tworzy powierzchnię Europy, ma grubość od 10 do 15 mil (16 do 24 kilometrów), a ocean, na którym się znajduje, ma głębokość od 40 do 100 mil (64 do 161 kilometrów).
Dane i obrazy przechwycone przez Juno mogą pomóc w dwóch oddzielnych misjach zmierzających na księżyce Jowisza w ciągu najbliższych dwóch lat: JUpiter ICy Satellite Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej i Misja NASA Europa Clipper.
Pierwsza z nich, której start zaplanowano na kwiecień 2023 r., zajmie trzy lata na dogłębnej eksploracji Jowisza i trzech jego lodowych księżyców — Ganimedesa, Kallisto i Europy. Uważa się, że wszystkie trzy księżyce mają oceany pod pokrytą lodem skorupą, a naukowcy chcą zbadać, czy ocean Ganimedesa nadaje się do zamieszkania.
Europa Clipper zostanie wystrzelona w 2024 r., aby wykonać specjalną serię 50 przelotów wokół Księżyca po przybyciu w 2030 r. Ostatecznie, przechodząc z wysokości 1700 mil (2736 km) do 16 mil (26 km) nad powierzchnią być w stanie pomóc naukowcom ustalić, czy naprawdę istnieje wewnętrzny ocean i czy księżyc może podtrzymywać życie.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin