25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone znieważyły ​​polską prezydencką ustawę medialną

Prezydent Polski Andrzej Duda zawetował w poniedziałek kontrowersyjną ustawę o prawach medialnych, która zdaniem krytyków ma na celu uciszenie należącego do USA kanału informacyjnego. TVN24.

„Zawetuję to” – powiedział Duda w oświadczeniu telewizyjnym po ostrej krytyce prawa ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Przyjęta przez parlament w tym miesiącu ustawa uniemożliwi firmom spoza europejskiej strefy ekonomicznej posiadanie kontrolnych udziałów w polskich mediach. To zmusiłoby zespół USA Odkrycie Większość udziałów musi zostać sprzedana telewizja, jedna z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce i jej kanał informacyjny TVN24.

Rząd przekonywał, że ustawa ochroni polski krajobraz medialny przed wrogami, takimi jak Rosja.

Duda powiedział, że zgadza się z tą polityką, ale nie powinien jej stosować do istniejących umów biznesowych i umów inwestycyjnych.

„Ludzie, z którymi rozmawiałem, byli zaniepokojeni sytuacją. Mieli różne argumenty. Rozmawiali o pokoju i spokoju. Jak możemy nie potrzebować kolejnego konfliktu, kolejnego problemu. Mamy już wiele problemów” – powiedział.

Przeczytaj także – Jak fake newsy Facebooka pomogły zasilić kryzys graniczny Europy

Duda jest mocno wspierany przez rządzącą Polską Demokrację Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ale w przeszłości wykazywał pewne różnice w kierownictwie partii. W 2017 roku wywołał burzę, zawetując dwie reformy sądownictwa, które, jak sądził, dadzą większe uprawnienia Prokuratorowi Generalnemu, który jest jednocześnie Ministrem Sprawiedliwości.

Pix Aliu, szef sztabu USA w Warszawie, wezwał Tudę do zawetowania ustawy, mówiąc, że Waszyngton jest „bardzo rozczarowany” prawem. „Oczekujemy, że prezydent Duda wykorzysta swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i handlu zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami” – powiedział wcześniej Aliu.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand powiedział, że proponowana ustawa „stanowi poważne zagrożenie dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce”.

Tysiące Polaków protestowało przeciwko prawu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie na początku tego miesiąca, a wielu z nich wymachiwało flagami UE i skandowało „Wolne media!” Skandował.

READ  Sekret odpadów Polski: Europa igra z ogniem

Donald Tusk, były lider UE, stojący na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że decyzja Dudy „pokazuje, że presja ma sens”. Discovery Act stanowi, że „każda firma inwestująca w Polsce powinna uważać na każdego, kto dba o demokrację i wolność prasy”.

PiS kontroluje już TVP, publiczną telewizję, która stała się rzecznikiem rządu, oraz większość gazet regionalnych. Od czasu wyboru do reżimu PiS w 2015 roku, polscy Reporterzy bez Granic przesunęli się z 46 miejsc na 64. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy.

Obejrzyj najnowsze filmy DH tutaj: