Projekt budowy około 20 małych reaktorów jądrowych w Polsce postępuje dzięki umowie o współpracy między polskim koncernem energetycznym PKN ORLEN a dwiema agencjami finansującymi rząd USA.
WARSZAWA, Polska — Umowa o współpracy między polską firmą energetyczną ORLEN a dwiema agencjami finansującymi rząd USA podpisała w poniedziałek plan budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce.
Polska odchodzi od uzależnienia od krajowego węgla w kierunku energii odnawialnej i bezemisyjnej. Inwazja Moskwy na Ukrainę przyspieszyła również dążenie Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej ropy i gazu.
Podczas uroczystości w rezydencji ambasadora USA w Warszawie, US EXIM Bank podpisał list motywacyjny na pożyczkę do 3 mld USD, a US International Development Finance Corporation podpisał list intencyjny na pożyczkę do 1 mld USD dla ORLEN Synthos Zielona Energia. GE planuje zbudować około 20 małych reaktorów modułowych BWRX-300 zaprojektowanych przez Hitachi Nuclear Power.
Ambasador USA Mark Brzeziński podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę blisko 14 miesięcy temu wzmocniła potrzebę zwrócenia się w stronę bezpiecznych i niezawodnych źródeł energii.
Na późniejszej konferencji prasowej polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska potrzebuje „taniego, czystego i niezawodnego źródła energii”, takiego jak reaktory SMR, które wytwarzałyby bezemisyjną energię i napędzały gospodarkę przez dziesięciolecia.
Górnictwo węgla jest jednym z największych pracodawców w Polsce, zapewniając około 80 000 miejsc pracy i 70% energii w kraju, powiedział Morawiecki, dodając, że przemysł może zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślił jednak, że globalne obawy klimatyczne i przepisy UE wzywające do przejścia na odnawialną i czystszą energię pomagają projektowi reaktora jądrowego posuwać się naprzód.
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek powiedział, że pierwszy w Polsce reaktor BWRX-300 zostanie oddany do użytku w 2029 roku i będzie drugim na świecie po uruchomieniu podobnego reaktora w kanadyjskim Darlington.
Podkreślił, że na świecie „nie zatrzyma się transformacji energetycznej”, a koncern naftowo-gazowy – w 49,9 proc.
W lutym polski rząd i amerykańska firma Westinghouse Electric podpisały porozumienie o współpracy przedprojektowej dla pierwszej dużej elektrowni jądrowej w kraju środkowoeuropejskim, wykorzystującej technologię amerykańskiej firmy. Budowa elektrowni ma rozpocząć się w 2026 roku, a dostarczanie energii do sieci rozpocznie się w 2032 roku.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com