28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Średnia cena gazu w USA po raz pierwszy osiągnęła 5 USD

Średnia cena gazu w USA po raz pierwszy osiągnęła 5 USD

Rekord nie jest zaskoczeniem. Ceny gazu były stale rośnie W ciągu ostatnich ośmiu tygodni ten ostatni kamień milowy oznacza 15. z rzędu dzień, w którym odczyt AAA osiągnął rekordowy poziom i 32. raz w ciągu ostatnich 33 dni.

Średnia krajowa wyniosła 4,07 USD, gdy obecna podwyżka cen rozpoczęła się 15 kwietnia. Obecny odczyt cen z OPIS oznacza wzrost o 23% w ciągu niecałych dwóch miesięcy.

A wyższe ceny benzyny nie tylko powodują ból przy dystrybutorze. Jest to główny czynnik, który wpływa na ceny, jakie konsumenci płacą za pełen zakres towarów i usług, które rosną w najszybszym tempie od 40 lat. rządowy raport o inflacji Piątek.

Podczas gdy średnia krajowa wynosząca 5 USD jest nowa, 5 USD gazu stało się irytująco powszechne w większości części kraju.

Dane z OPIS, która zbiera odczyty ze 130 000 amerykańskich stacji benzynowych, które służą do sporządzania średnich AAA, wykazały, że 32% stacji w całym kraju, mniej więcej jedna trzecia, już pobierało w piątek ponad 5 dolarów za galon. A około 10% stacji w całym kraju pobiera więcej niż 5,75 USD za galon.

Średnia w całym stanie wynosiła 5 dolarów za galon lub więcej w 21 stanach plus Waszyngton w sobotnim czytaniu.

Gaz za 6 USD może być następny

Ceny gazu raczej się na tym nie zatrzymają. z letni sezon podróży Zaczął się popyt na benzynę, dostawy rosyjskiej ropy zostały odcięte z powodu wojny na Ukrainie, a ceny ropy rosną na rynkach światowych.

Według Toma Kluzy, globalnego szefa analiz energetycznych w OPIS, średnia krajowa dla benzyny w USA może zbliżyć się do 6 USD jeszcze tego lata.

„Wszystko dzieje się od 20 czerwca do Święta Pracy”, powiedział Kloza na początku tego tygodnia o popycie na gaz, gdy ludzie wyruszają w drogę na długo oczekiwane wakacje. „Przyjdź do piekła lub wysokich cen gazu, ludzie będą brać wakacje”.

READ  Ten odźwierny z Vermont zgromadził fortunę w wysokości 8 milionów dolarów, o czym nikt z jego otoczenia nie wiedział. Oto 3 proste techniki, które uczyniły Ronalda Reeda bogatym — i mogą zrobić to samo dla Ciebie

Najwyższa średnia w całym stanie zawsze była w Kalifornii, średnio 6,43 dolarów za galon w sobotnich odczytach. Ale ból wysokich cen jest odczuwalny w całym kraju, nie tylko w Kalifornii czy innych droższych stanach.

Tani gaz trudno znaleźć

Dzieje się tak częściowo dlatego, że najtańszy nie był dokładnie tani — średnia 4,47 dolara za galon w Gruzji daje najniższą średnią cenę w całym stanie. Mniej niż 300 stacji benzynowych na 130 000 w całym kraju pobierało 4,25 dolara za galon lub mniej w piątkowym czytaniu w OPIS. Dla porównania, przed podwyżką cen na początku tego roku, średnia krajowa dla gazu wyniosła 4,11 USD, ustalona w lipcu 2008 roku.

A nawet w niektórych stanach z tańszymi cenami gazu, takich jak Mississippi, oznacza to niższe średnie zarobki Tam kierowcy muszą pracować dłużej Aby zarobić więcej pieniędzy na tankowanie niż kierowcy w niektórych droższych stanach benzynowych, takich jak Waszyngton.

Istnieją pewne wczesne dowody na to, że ludzie zaczynają ograniczać jazdę w obliczu wyższych cen, ale nadal jest to niewielki spadek.

Według OPIS liczba galonów przepompowanych na stacjach w ostatnim tygodniu maja spadła o około 5% w porównaniu z tym samym tygodniem rok temu, chociaż od tego czasu ceny gazu wzrosły o ponad 50%. Według firmy badawczej Inrix, zajmującej się badaniem mobilności, podróże samochodowe do USA spadły o około 5% od początku maja, chociaż od początku roku liczba tych podróży wzrosła o około 5%.

Głównym problemem jest to, że konsumenci ograniczą inne wydatki, aby nadal napędzać, co może popchnąć gospodarkę już wykazującą oznaki słabości w recesję.

Wiele powodów dla standardowych cen

Oprócz dużego popytu na benzynę istnieje również problem podażowy, który powoduje wzrost cen zarówno ropy, jak i benzyny. Rosyjska inwazja na Ukrainę i od tego czasu sankcje wobec Rosji w Stanach Zjednoczonych i Europie są głównym czynnikiem, przy czym Rosja jest jednym z największych światowych eksporterów ropy. Ale to tylko część przyczyny.

Ropa jest towarem, którym handluje się na światowych rynkach. Stany Zjednoczone nigdy nie importowały dużych ilości ropy z Rosji, ale Europa tradycyjnie polegała na rosyjskim eksporcie. Ostatnia Unia Europejska Decyzja o zakazie przewozów tankowcami z Rosji wysłane Wzrost cen ropy globalnie.
Cena baryłki ropy naftowej zamknęła się w piątek powyżej 120 USD za baryłkę, w porównaniu z prawie 100 USD miesiąc temu. Goldman Sachs niedawno przewidział Średnia cena ropy Brent, benchmarku stosowanego w handlu ropą w Europie, wyniesie 140 USD za baryłkę w okresie od lipca do września, w porównaniu z poprzednim popytem wynoszącym 125 USD za baryłkę.
Inne czynniki niż wycofanie się Rosji z globalnego rynku ograniczają podaż. OPEC i jego sojusznicy ostro ograniczyli produkcję ropy, ponieważ popyt na ropę załamał się w pierwszych miesiącach pandemii, ponieważ wiele firm na świecie zostało zamkniętych, a ludzie pozostali blisko swoich domów. globalne kontrakty terminowe na ropę naftową Krótko handlowałem na ujemnym terytorium Ponieważ nie ma miejsca na przechowywanie nadmiaru oleju. Niektóre kraje produkujące ropę ograniczyły produkcję, próbując podnieść ceny, a niektóre z nich Produkcja online powróciła Ale nie wszystko.

Również produkcja ropy naftowej i zdolności rafineryjne w USA nie zostały w pełni odzyskane do poziomu sprzed pandemii. Ze względu na wysokie ceny w Europie, niektóre rafinerie amerykańskie i kanadyjskie, które zwykle dostarczają gaz na rynek amerykański, eksportują benzynę do Europy.

Wiele firm naftowych powoli zwiększało produkcję, pomimo wysokich cen, jakie może przynieść ropa, i zamiast tego wykorzystało te wyższe zyski na odkupienie swoich akcji w celu podniesienia ceny swoich akcji. ExxonMobi (XOM)Ogłosił, że zamierza odkupić 30 miliardów dolarów swoich akcji, więcej niż łączny budżet wydatków inwestycyjnych na rok.

Matt Egan i Michelle Watson z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.