Astroscale Japan opublikowała więcej oszałamiających zdjęć śmieci kosmicznych na orbicie Ziemi.
18 lutego 2024 r. firma z siedzibą w Tokio wystrzeliła statek kosmiczny do aktywnego usuwania śmieci (ADRAS-J) na pokładzie rakiety Rocket Lab Electron. ADRAS-J ma testować bezpieczne sposoby zbliżania się do śmieci kosmicznych na orbicie i ich badania za pomocą tzw. operacje spotkania i konwergencji, czyli RPO.
Aby przetestować możliwości statku kosmicznego, firma Astroscale wysłała ADRAS-J w celu wykonania zdjęcia opuszczonego górnego stopnia japońskiej rakiety H-2A wystrzelonej w 2009 roku. 9 lipca firma wydała oświadczenie, w którym przedstawiła nowy obraz gruzu unoszącego się bez życia nad błękitną i -biała Ziemia z odblaskowym blaskiem. Słońce jest na nim.
ADRAS-J wykonał to zdjęcie w czerwcu 2024 r., zaledwie 50 metrów od górnej sceny wielkości autobusu H-2A, która ma około 11 metrów długości i waży 3 tony.
Oprócz robienia zdjęć śmieci kosmicznych w ramach projektu ADRAS-J wykorzystano RPO z wyłączonym górnym stopniem do zademonstrowania systemu unikania kolizji, który obejmuje operacje autonomiczne. W rzeczywistości podczas zbliżania się do korpusu rakiety statek kosmiczny Astroscale zainicjował autonomiczne przerwanie, gdy napotkał anomalię położenia (orientacji).
ADRAS-J był wówczas w stanie oddalić się od gruzu, co pokazuje, że statek kosmiczny „może zachować integralność nawet podczas prowadzenia obserwacji z bliska obiektów niechętnych do współpracy” – napisała Astroscale. Oświadczenie.
Tego typu operacje bliskiego zasięgu są delikatnymi manewrami ze względu na fakt, że wiele obiektów śmieci kosmicznych, takich jak górny stopień H-2A, nie zostało zaprojektowanych z myślą o takich misjach.
Astroscale wiąże duże nadzieje z ADRAS-J. Kiedy rozpoczyna się ta faza misji, tzw Pokaz usuwania gruzu komercyjnego W miarę jak projekt CRD2 dobiega końca, firma planuje rozpocząć nowy etap finansowany przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA), w którym planuje usunąć i zdeorbitować duży kawałek „niechętnych do współpracy” śmieci kosmicznych – tj. , element, który nie został zaprojektowany z myślą o takiej misji.
„Ta kolejna faza jest ważna, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu śmieci kosmicznych i położenie podwalin pod zrównoważone środowisko dla przyszłych pokoleń” – powiedział na konferencji prasowej Eddie Kato, prezes Astroscale Japan. Poprzednie oświadczenie.
Rozpoczęcie drugiej fazy misji CRD2 zaplanowano nie później niż w 2026 roku.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin