28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spadek gospodarczy o 0,1% w drugim kwartale

Spadek gospodarczy o 0,1% w drugim kwartale

Kupujący chodzą w deszczu na Oxford Street w Londynie.

Tolga Akmen/AFP/Getty Images

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w drugim kwartale 2022 r., gdy kraj ogarnął kryzys kosztów utrzymania.

Oficjalne dane opublikowane w czwartek pokazały, że produkt krajowy brutto skurczył się o 0,1% w ujęciu kwartalnym w pierwszych trzech miesiącach roku, mniej niż oczekiwali analitycy o 0,3%.

Wynika to ze wzrostu PKB o 0,8% w pierwszym kwartale roku.

zeszły tydzień , Bank Anglii Ostrzeżenie, którego oczekuje Brytyjska gospodarka wchodzi w najdłuższą recesję od czasu światowego kryzysu finansowego w czwartym kwartale. Tymczasem oczekuje się, że inflacja osiągnie szczyt powyżej 13% w październiku.

Według szacunków miesięcznych PKB spadł w czerwcu o 0,6%, poniżej konsensusu prognoz na poziomie 1,3%, ale w porównaniu ze zrewidowanym wzrostem o 0,4% w maju.

„Wzrost w Wielkiej Brytanii jest w stagnacji, ponieważ gospodarka stoi w obliczu wyzwań związanych z poważną presją realnych dochodów w obliczu rosnącej inflacji i wyższych stóp procentowych” – powiedział Hussain Mahdi, analityk makroekonomiczny i inwestycyjny w HSBC Asset Management.

„W tym kontekście trudno będzie uniknąć recesji, zwłaszcza że zbliża się ryzyko wzrostu cen energii w zimie”.

Pomimo trudności makroekonomicznych, HSBC wspiera brytyjskie akcje o dużych kapitalizacjach, aby w tym roku nadal osiągały lepsze wyniki pod „ekspozycjami towarowymi, wartościami i defensywnymi nazwami”.

Urząd Statystyk Krajowych, który publikuje dane dotyczące wzrostu, powiedział, że spadek był w dużej mierze spowodowany spadkiem produkcji usług, przy czym największy nacisk pochodzi z działalności związanej z opieką zdrowotną i socjalną, odzwierciedlając spadek aktywności Covid-19.

Zaznaczył, że w drugim kwartale nastąpił 0,2% spadek konsumpcji gospodarstw domowych, skompensowany dodatnim wkładem handlu netto.

To rozwijająca się historia wiadomości i zostanie wkrótce zaktualizowana.

READ  Jack Dorsey's Block Dorsey osiąga 1,5 miliarda dolarów zysku w drugim kwartale, przychód BTC spada