1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX’s Crew Dragon przygotowuje się do nocnego startu na stację kosmiczną – Spaceflight Now

SpaceX’s Crew Dragon przygotowuje się do nocnego startu na stację kosmiczną – Spaceflight Now

Historia napisana dla Wiadomości CBS i użyte za pozwoleniem

Rosyjski kosmonauta Andriej Fedyajew, pilot Warren „Woody” Hoburg, dowódca NASA Stephen Bowen i astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi (od lewej do prawej) udają się na Międzynarodową Stację Kosmiczną na sześciomiesięczną wyprawę. Źródło: SpaceX

Podczas pierwszego z trzech lotów zaplanowanych na poniedziałek SpaceX odlicza czas do głębokiego wystrzelenia rakiety Falcon 9 i kapsuły Crew Dragon, przewożącej dwóch astronautów NASA, rosyjskiego kosmonautę i tworzącego historię astronautę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Sułtan Al Neyadi, ojciec szóstki dzieci, jest drugim Emiratczykiem, który leciał w kosmos, ale pierwszemu grozi półroczny pobyt na pokładzie stacji. Podczas jego wyprawy dwa saudyjskie samoloty odwiedzą również kompleks laboratoryjny przez około tydzień w ramach misji komercyjnej obsługiwanej przez firmę Axiom Space z Houston.

„Myślę, że będzie naprawdę fajnie”, powiedział Al Neyadi po przybyciu do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w zeszłym tygodniu. „To dla nauki, dla szerzenia wiedzy o tym, jak ważne jest latanie (w kosmosie) i przesuwania granic eksploracji, nie tylko w wiodących krajach.

Nasz region również chce wiedzieć więcej. I wierzę, że będziemy ambasadorami na tych misjach. Mam nadzieję, że wrócimy z wiedzą i podzielimy się wszystkim, czego się nauczyliśmy ze wszystkimi”.

Al Neyadi, dowódca załogi 6 Stephen Bowen, pilot Warren „Woody” Hoburgh i kosmonauta Andrei Fedyaev planowali wspiąć się na platformę 39A Crew Dragon na platformie 39A w Centrum Kosmicznym im.

Wspinając się daleko na północny wschód wzdłuż trajektorii nachylonej pod kątem 51,6 stopnia do równika, Crew Dragon miał osiągnąć swoją początkową orbitę około dziewięć minut po starcie, oddzielając się od drugiego stopnia Falcona 9 dwie i pół minuty później.

Od tego momentu kapsuła SpaceX wykona automatyczne spotkanie, doganiając stację kosmiczną około 25 godzin po starcie. Dokowanie jest spodziewane we wtorek o godzinie 2:38 w górnym porcie przedniej jednostki laboratoryjnej Harmony.

Statek kosmiczny Dragon Endeavour SpaceX w Launch Complex 39A na szczycie rakiety Falcon 9. Źródło: SpaceX

W przeciwieństwie do załóg wahadłowców, które spędzały czas między startem a dokowaniem na inspekcjach osłon termicznych i innych ściśle zaplanowanych czynnościach, załoga Dragona może swobodnie kształtować swoje harmonogramy według własnego uznania, ciesząc się względnie spokojnym dniem w kosmosie przed rozpoczęciem prawdziwej pracy na pokładzie. stacja Kosmiczna.

READ  Szkielet dinozaura o długości 82 stóp został znaleziony na podwórku pewnego mężczyzny w Portugalii. Może być największym w Europie.

Na pokładzie powitają ich dowódca 5. załogi Nicole Mann i Josh Kasada, japoński astronauta Koichi Wakata i kosmonautka Anna Kikina, pierwsza Rosjanka, która wystartowała na pokładzie Crew Dragon. Przybyli na stację w październiku ubiegłego roku i planują wrócić na Ziemię około 6 marca, aby zakończyć 151-dniową misję.

Mile widziani będą również piloci załogi 6 Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petlin oraz astronauta NASA Frank Rubio. Wyruszyli do laboratorium we wrześniu ubiegłego roku i pierwotnie planowali wrócić do domu w marcu.

Ale ich prom Sojuz MS-22 został uszkodzony 14 grudnia, kiedy rzekomy mikroskopijny meteoryt rozerwał przewód chłodnicy. Po analizie rosyjscy inżynierowie doszli do wniosku, że statek kosmiczny nie może być bezpiecznie ponownie użyty ze względu na możliwość przegrzania wrażliwych systemów.

Zamiast tego w zeszły czwartek wystrzelono samolot zastępczy Sojuz – MS-23, przewożący sprzęt i zaopatrzenie zamiast załogi. Statek kosmiczny pomyślnie zadokował do stacji w sobotę wieczorem, zapewniając Prokopyevowi i jego współpracownikom bezpieczną podróż do domu.

Ale aby przywrócić harmonogram rotacji załogi na właściwe tory, trio będzie musiało spędzić dodatkowe sześć miesięcy w kosmosie, wracając do domu następnej jesieni po całym roku na orbicie. Przez większość tego czasu będą dzielić stację z Załogą 6.

Al Neyadi będzie drugą małą kadrą astronautów z Emiratów, która poleci w kosmos. Rodak, Hazzaa Al Mansoori, odwiedził wcześniej stację kosmiczną w ramach krótkoterminowej wizyty Sojuza, ale Al Neyadi jako pierwszy został przydzielony do sześciomiesięcznej misji jako pełnoprawny członek załogi stacji.

„Mój kolega Hazzaa Al Mansouri i dwóch dodatkowych astronautów szkoli się (w) Centrum Kosmicznym im. Johnsona do przyszłych misji” – powiedział Al Neyadi. „Bycie astronautą w Crew-6 to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność”.

Astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi podczas szkolenia w Launch Complex 39A w zeszłym roku. Źródło: SpaceX

Być może niezbyt znany w Stanach Zjednoczonych, powiedział w wywiadzie dla CBS News, „prowadzi interesującą liczbę działań”. „Mamy satelity, mamy sondę krążącą wokół Marsa, mamy sondę w drodze na powierzchnię Księżyca”.

READ  Astronom przewiduje, że pobliska Betelgeza może wkrótce zamienić się w supernową

W ciągu pół roku spędzonego w kosmosie Al Neyadi powiedział, że on i jego towarzysze będą „rękami, oczami i uszami naukowców, którzy od lat pracowali nad konkretnym eksperymentem. Niektóre eksperymenty trwają, niektóre wkrótce się zakończą, a inne dopiero się zaczynają”.

Zwrócił uwagę na eksperyment mający na celu badanie komórek serca w warunkach mikrograwitacji i możliwość obserwowania tkanki serca „bijącej w przestrzeni”.

„To jest coś w rodzaju najnowocześniejszej technologii, że pewnego dnia, kiedy zaczniemy drukować organy 3D, naprawdę ważne jest, aby zobaczyć, jak struktura jest zbudowana w warunkach mikrograwitacji. To może dać nam naprawdę dobre wyobrażenie o tym, jak te tkanki są wybudowany.”

Ale to nie wszystko i nie będzie zabawy.

Ekspert japońskich sztuk walki jiu-jitsu powiedział: „Mam kimono, które zamierzam założyć w samolocie i może wykonać kilka ruchów” – powiedział. Planuje również podzielić się jednym ze swoich ulubionych potraw z członkami załogi.

„Uwielbiam spotkania, przyjmę spotkania. Mam nadzieję, że podzielę się tym ze wszystkimi, zwłaszcza w Ramadanie. To jest prośba lidera i nie mogę mu odmówić!”

Start Crew-6 jest pierwszym z trzech lotów Falcona 9 zaplanowanych na poniedziałek z dwoma startami po południu ze wschodniego i zachodniego wybrzeża, aby umieścić na orbicie dwie konstelacje satelitów internetowych Starlink. Firma planuje uruchomić około 100 samolotów w 2023 roku, co jest niespotykaną szybkością lotu.

Aby utrzymać to tempo, „musimy być w stanie wykonywać wiele operacji w tym samym czasie” — powiedział Benji Reed, starszy dyrektor ds. lotów kosmicznych w SpaceX. „Jesteśmy podekscytowani, widząc, jak to się potoczy i czy jesteśmy w stanie uruchomić tak wiele z rzędu w tak krótkim czasie.

„Ale przede wszystkim priorytetem jest lot załogi i bezpieczeństwo załogi” – powiedział. „To zawsze będzie miało pierwszeństwo przed innymi lotami”.