NASA wybrała SpaceX do opracowania statku kosmicznego, który w 2030 r. zdeorbituje Międzynarodową Stację Kosmiczną, co stanowi kontrakt o wartości do 843 milionów dolarów. Agencja ogłosiła w środę.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna dobiega końca, a wraz z rosnącą liczbą planów dotyczących nowych stacji kosmicznych będących własnością komercyjną, stacja, od której wszystko się zaczęło, powinna zostać bezpiecznie złomowana pod koniec dekady.
Jak dotąd ujawniono niewiele szczegółów na temat amerykańskiego łazika Deorbit, jak nazywa go NASA. NASA wyjaśniła jednak, że pojazd będzie się różnił od kapsuły Dragon firmy SpaceX, która przewozi ładunek i załogę na stację oraz innych pojazdów obsługujących agencję. W przeciwieństwie do tych pojazdów, które są produkowane i obsługiwane przez SpaceX, NASA przejmie na własność amerykański pojazd Deorbit po jego opracowaniu i będzie go obsługiwać przez całą swoją misję.
Zarówno pojazd, jak i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ulegną destrukcyjnej destrukcji po ponownym wejściu w atmosferę, a jednym z najważniejszych zadań stojących przed SpaceX jest zapewnienie powrotu stacji w sposób niezagrażający żadnym zamieszkanym obszarom.
Umowa na uruchomienie amerykańskiego pojazdu Deorbit zostanie ogłoszona osobno.
NASA i jej partnerzy oceniali możliwość wykorzystania rosyjskiego statku kosmicznego Roscosmos Progress do misji deorbitacji, ale badania wykazały, że do manewru deorbitacji potrzebny będzie nowy statek kosmiczny. Za bezpieczne zatrzymanie stacji odpowiada wspólnie pięć agencji kosmicznych pracujących na ISS – NASA, Kanadyjska Agencja Kosmiczna, Europejska Agencja Kosmiczna, Japońska Agencja Badań Kosmicznych i rządowa korporacja kosmiczna Roscosmos – ale nie jest jasne, czy to kwota kontraktu jest płacona przez wszystkie kraje.
TechCrunch skontaktował się z NASA, aby uzyskać więcej szczegółów, a my zaktualizujemy ten post, jeśli otrzymamy odpowiedź.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin